1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Yerleşimleri “Layouts” Yerleşim Şablonları “Layout Templates” ile Kaydetme

Görüntü Bakışlarını “Viewports”, Antet bloğunu “title block”, yazıları “text” v.b.g. içeren bir yerleşimi “layout” yarattığınız zaman, gelekte kullanmak için, bu yerleşimi şablon olarak kaydedebilirsiniz. Şayet zaman zaman o anki açık çiziminizde bulunmayan başka bir çizimden yerleşimleri “layouts” kullanma ihtiyacı duyuyorsanız, LAYOUT komutu çok işinize yarayacaktır.

Bir yerleşimi “layout” şablon olarak kaydedebilir veya mevcut herhangi bir başka çizimdeki ya da şablondaki yerleşimi “layout” kullanabilirsiniz. Şablonları bu şekilde kullanmanın güzelliği öbek tanımları “block definitions”, tabakalar “layers” gibi herhangi bir model alan nesnesini içe aktarmaksızın sadece yerleşimi “layout” ve o yerleşimin “layout” tüm ayarlarını almanızdır. Yani mevcut bir  yerleşimi “layout” o anki (aktif) çiziminize almanın en temiz yolu olup; diğer çizimin model alanında kaydedilmiş olan istenmeyen tanımları silerek temizlemek “purge” zorunda kalmazsınız.

Yerleşim “Layout” Şablonunu Kaydetme

Öncelikle, Yerleşim 1“Layout 1” ismi çok faydalı olmadığı için, yerleşim “layout” sekmesine yeni bir isim verin.

Başka bir zaman kullanma olasılığınız olan özel yerleşimi “layout” yarattığınız zaman, komut satırına LAYOUT yazarak Enter tuşuna basın. Aşağıda gördüğünüz veri istemi (uyarı) geldiğinde, Farklı kaydet “Saveas” seçeneğini kullanın ve yerleşim “layout” için bir isim girin.

Yerleşim seçeneğini girin [Kopyala/Sil/Yeni/Şablon/Yeniden isimlendir/Farklı kaydet/Ayarla/?] <ayarla>:

“Enter layout option [Copy/Delete/New/Template/Rename/SAveas/Set/?] <set>:” sa
Enter yerleşim “layout” to save to template <detay-3>:

Çizim Dosyası Yaratma “Create Drawing File” iletişim kutusu şablon “template” klasörü ve dosya tipi otomatik olarak seçilmiş olarak açılacaktır. Şablon için bir isim girin ve Kaydet “Save” düğmesine tıklayın.

Yerleşim “Layout” Şablonunu Kullanma

Bir yerleşim “layout” şablonunu kullanmak için, herhangi bir yerleşim “layout” sekmesine sağ tıklayın ve Şablondan… “From Template…” seçeneğini seçin.

Sekil-1

Dosyadan Şablon Seç “ Select Template from File” iletişim kutusu açılacaktır. Bu iletişim kutusunda istediğiniz şablonu seçin ve Aç “Open” düğmesine tıklayın.

Açılan Yerleşim Yerleştirme “Insert  layout(s)” iletişim kutusunda istediğiniz yerleşimi “layout” seçin ve OK düğmesine tıklayın. AutoCAD seçilen kaynak yerleşimin “layout” aynı ismi, ayarları ve nesneleri ile yeni bir yerleşim “layout” yaratacaktır.

Sekil-2

Not: Sadece mevcut bir şablon dosyasını değil; herhangi bir çizim dosyasını da seçebilirsiniz.

Not: Şayet seçtiğiniz şablondaki veya çizimdeki görüntü bakışı “viewport” tabakaları “layers” dondurulmuş “freeze” durumda ise, bu tabakalar “layers” aktif çiziminize donmuş “freeze” olarak geleceklerdir.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.