1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Yerleşim “Layout” Sekmeleriyle Çalışma

AutoCAD‘de baskı için çiziminizi yerleştirmeye hazır olduğunuz zaman, yerleşim sekmeleri ile çalışmaya başlayacaksınız. Aşağıda bu konu ile ilgili bazı ip uçları bulacaksınız.

 Sekil-1

Üzerine çift tıklayarak mevcut bir yerleşim sekmesini yeniden isimlendirin. Daha sonra sadece yeni ismi yazın ve Enter tuşuna basın. Şunu asla unutmayın ki, yerleşimlerinize Layout1, Layout2, vb. isimlerden daha başka isimler vermeniz gerekmektedir.
Yerleşim sekmesini tutup sürükleyerek yeni bir yere taşıyabilirsiniz. Kopyalamak için ise, Ctrl tuşuna basın ve sürükleyin ve sonrasında kopya sekmeyi yeniden isimlendirin.
Yerleşimler arasında soldan sağa geçiş yapmak için,  Ctrl+Page Down tuşlarına basın. Sağsa sola geçiş yapmak içinse, Ctrl + Page Up tuşlarına basın. Bu işlem tüm yerleşim sekmeleri arasında döngü kuramaz. Yani sona (son sekmeye) ulaştığınız zaman, diğer yöne gitmek zorundasınız.
Bir yerleşim sekmesine sağ tıklayarak aşağıdakilerden bir tanesini yapabilirsiniz:

  • Yeni bir yerleşim yaratabilirsiniz.
  • Bir şablondan yeni bir yerleşim yaratabilirsiniz. Dosya Seç “Select File” iletişim kusu açılır. Bir DWG, DXF veya DWT dosyası seçin ve Aç “Open” düğmesine tıklayın.AutoCAD o yerleşim üzerindeki Görüntü Bakışları “Viewports”, mevcut yazılar “text”, antet bloğu “titleblock” dahil olmak üzere her şeyi içe aktaracaktır “import”.
  • Yerleşimi silebilirsiniz.
  • Yerleşimi yeniden isimlendirebilirsiniz.

Eski sürümlerden biri size sekmeleri gizleme olanağı sağlıyordu (hangisi olduğunu şimdi hatırlayamadığım tek bir sürümdü, hatta bu sürümde bu gizleme özelliği ön tanımlı idi). Bunu tavsiye etmiyorum, çünkü sekmeleri gizlerseniz burada açıkladığım ipuçlarını kullanma yeteneğini kaybedersiniz. Şayet sekmeleri göremiyorsanız, görev çubuğundaki MODEL/KAĞIT “MODEL/PAPER” düğmesinin yanındaki düğmeye sağ tıklayın ve Yerleşim ve Model Sekmelerini Görüntület “Display Layout and Model Tabs” seçeneğini seçin.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Görüş Aralığı Hakkında

Revit’te Görüş Aralığı “View Range”, bir plan görünüşündeki nesnelerin görünürlüğünü ve görüntülenmesini kontrol eden bir …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.