1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Yeni Bir Çizim Dosyası Açarken veya Yaratırken Bir Komutu Otomatik Olarak Çalıştırma

AutoCAD’de AutoLISP Programını Yükleme isimli makalemizde AutoLISP dosyalarının nasıl yükleneceğini incelemiştik. Bu yüklemenin nasıl yapılacağını ve isteğe bağlı olarak LISP dosyalarınızı başlangıç çantasına “startup suite”nasıl koyacağınızı öğrenmiştiniz. Başlangıç çantası “Startup suite” LISP dosyalarını AutoCAD’i her başlattığınızda otomatik olarak yüklüyorlardı.

Bu makalemde, ACADDOC.lsp dosyasını kullanarak AutoLISP programlarını nasıl yükleteceğinizi anlatacağım.

Daha önce yayınlamış olduğum Excel Çalışma Sayfasından Verileri Çizime Yerleştirme isimli makalemde veri bağlantılarını anlatmış ve burada veri bağlantılarının otomatik olarak güncellenmemesinin problem teşkil ettiğinden bahsetmiştim. Bu da dosyaları eski değerleri ile yazdırabileceğimiz veya müşteriye gönderebileceğimiz anlamına gelir ki hiç birimiz bunu istemeyiz.

Bu makalemde, ayrıca çizim dosyalarımızı kaydettiğimizde veya bastırdığımızda veri bağlantılarını AutoCAD’e otomatik olarak nasıl güncelleteceğimizi de öğreneceksiniz. Kendi PLOT ve SAVE komutlarımızı tanımlayacağız.

Acaddoc.lsp Dosyası ile Çalışmaya Başlarken

ACADDOC.LSP Nedir?

Sözün kısası, bu da bir AutoLISP dosyasıdır. Farkı yeni bir çizim dosyası yarattığımız veya mevcut bir çizim dosyasını açtığımız her zaman, AutoCAD’in bu dosyayı çalıştırmasıdır.

Acaddoc.lsp Dosyasını Yaratma

Yeni bir LISP dosyası yaratın. Bunu yapmak için, Not Defteri “Notepad” gibi herhangi bir metin düzenleyiciyi veya Visual Lisp Düzenleyicisini kullanabilirsiniz. Yarattığınız bu dosyayı AutoCAD’in Destek Klasör “Support File“ Araştırma yolunda bulunan herhangi bir klasöre kaydedin. Herhangi bir mevcut klasörü kullanabilir veya kendi klasörünüzü yaratabilirsiniz.

İlerisi için kendi yeni klasörünüzü yaratmanızı ve tüm LISP dosyalarınızı bu klasöre koymanızı tavsiye ediyorum.

Sekil-01

AutoLISP Programını Acaddoc.lsp Dosyasına Yükleme

Aşağıdaki kod satırını kullanarak AutoLISP programını yükleyebilirsiniz:

(LOAD “MYLISP”)

Aşağıdaki şekilde gördüğünüz kod cnlabel.lsp ve zoomextend.lsp isimli AutoLISP programlarını yükleyecektir.

Sekil-02

AutoLISP komutlarını yükleme oldukça basit olup; bunu acaddoc.lsp dosyası ile yapabiliriz. Sonrasında, burada kendi komutumuzu tanımlamayı deneyeceğiz.

Acaddoc.lsp Dosyasında PLOT Fonksiyonu Tanımını Kaldırma ve Yeni PLOT Fonksiyonu Tanımlama

Bir sonraki adımda ise, AutoCAD komutunun çalışma şeklini değiştireceğiz. Başlıktan da anlaşılacağı üzere, PLOT ve SAVE komutlarını değiştireceğiz. Fakat öncelikle, mevcut komuta atanmış olan tanımı kaldırmalıyız.

Tanımı Kaldırma ve Yeniden Tanımlama

Mevcut AutoCAD komutunun tanımını UNDEFINE komutunu kullanarak kaldırabiliriz.

AutoCAD’in komut satırına UNDEFINE yazıp Enter tuşuna bastıktan sonra PLOT yazıp tekrar Enter tuşuna basın.

Böylece PLOT komutunun tanımını kaldırmış olduk. Şayet komut satırına PLOT yazp çiziminizi bastırmayı denerseniz, AutoCAD’in aşağıdaki uyarıyı verdiğini göreceksiniz:

Komut: plot                                       “Command: plot”
PLOT komutu bilinmeyen komut.     “Unknown command “PLOT”.

Yardım için F1 tuşuna basın.             “Press F1 for help.”

PLOT komutunun tanımını kaldırdıktan sonra, artık AutoCAD bu komutu tanımayacak ve hiçbir şey yapmayacaktır.

Şimdi .PLOT yazdıktan sonra Enter tuşuna basın. PLOT kelimesinden önce nokta (.) işaretine dikkat edin. PLOT komutunun çalışması gerekmektedir. Burada komuttan önce konulan nokta (.) işareti AutoCAD’in orijinal komutunun kullanılması anlamına gelmektedir.

İşimizi bitirdikten sonra PLOT ve .PLOT komutları farklı sonuçlar vereceklerdir. Birinciyi acaddoc.lsp dosyasında tanımlayacağımız PLOT için kullanacağız. İkincisi ise AutoCAD’in orijinal komutu için kullanılacaktır.

PLOT komutunu REDEFINE yazıp Enter tuşuna bastıktan sonra PLOT yazıp tekrar Enter tuşuna basarak eski haline geri getirebilirsiniz.

Acaddoc.lsp Dosyasında Fonksiyon Tanımlama

Haydi şimdi acaddoc.lsp dosyası ile biraz uğraşalım. Öncelikle PLOT komutunun tanımını kaldırıp sonrasında yeni komutu tanımlayacağız. Yeni PLOT komutu baskı işlemini başlatmadan önce veri bağlantılarını güncellemelidir.

Kodumuz aşağıdaki gibi olmalıdır:

; Aşağıdaki satır mevcut PLOT komutu tanımını kaldıracaktır.
(command “undefine” “plot”)

; Aşağıdaki satırlar yeni PLOT komutu tanımlayacaktır.
(defun c:PLOT ( )
(command “_DATALINKUPDATE” K)
(initdia)
(command “.plot”)
)

Yukarıda görüldüğü üzere AutoCAD baskı işlemini yüklemek için initdia fonksiyonunu kullanıyoruz. Şayet baskı işleminden önce initdia fonksiyonunu kullanmazsak, Bastır “Plot” iletişim kutusunu göremeyiz ve baskı işlemimizi ayarlamak için, komut satırını kullanmak zorunda kalırız.

Sekil-03

AutoLISP dosyasını kaydedin. Yeni bir çizim dosyası yarattıktan veya mevcut bir çizim dosyasını açtıktan sonra, PLOT komutunu çalıştırın. Ben yeni bir çizim dosyası yarattım ve PLOT komutunu çalıştırdım ve aşağıdaki uyarıları aldım:

 

Model yenileniyor. “Regenerating model.”

AutoCAD menü araçları yüklendi. Tanımı kaldırılan komut ismi plot.

AutoCAD menu utilities loaded. Undefine command name: plot
Komut: “Command:”
Komut: “Command:”
Komut: “Command:” PLOT
_DATALINKUPDATE

Bir seçenek seçin [Veri bağlantısını Güncelle/Veri bağlantısı Yarat] < Veri bağlantısını güncelle >:

”Select an option [Update data link/Write data link] <Update data link>:”
Komut: “Command:” .plot

Görüldüğü üzere kodumuz öncelikle mevcut PLOT komutu tanımını kaldırıyor ve sonrasında veri bağlantılarını güncelleyerek PLOT komutunu çalıştırıyor. Harika değil mi?

Dosyayı Kaydederken Veri Bağlantısını Güncelleme

Artık dosyalarımızı bastırırken veri bağlantılarının güncelliği ile ilgili endişe etmemize gerek kalmadı. Bu işlem o anki geçerli (aktif) çizimimiz içindeki verileri kesinlikle bağlantılı excel dosyalarındaki veriler ile güncelleyecektir. Fakat işimiz henüz bitmedi. Çizimlerimizi müşteriye elektronk olarak göndermeden önce de veri bağlantılarının güncel olup olmadığına emin olmalıyız. Bunun için de SAVE ve SAVEAS komutlarını da düzenlemeliyiz.

Bu işlem de PLOT komutunda yaptıklarımızla aynıdır. Alıştırma olarak SAVE ve SAVEAS komutlarını siz düzenleyin. Şayet herhangi bir sorun yaşarsanız makalenin altındaki yotum kutusuna yazarak yardım isteyebilirsiniz.

Sizce acaddoc.lsp dosyası işimize yarayabilir mi?

Siz hangi komutu düzenlemek istersiniz? Bunu yapmak için neye ihtiyaç duyyorsunuz? Bizlerle paylaşın düşünceleriniz başka kullanıcıların işine yarayabilir.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.