1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Yeni Başlayanlar için Orta Seviye AutoCAD Dersleri #6-AutoCAD’de Çizgi Kalınlıkları

Bu derste bir önceki derste çizgiler kullanarak çizdiğiniz koltuğun aynısını yaratacaksınız ve o çizgilere kalınlık kazandıracaksınız. Kalınlığı çizgilerin yüksekliği olarak düşünün. Kalınlık Orta Düzey Ders serisinin 7. dersinde öğrendiğiniz (bir görüntü özelliği olan) çizgi eninden farklıdır. Bu, 3 boyut 3B “3D” hissine bir dereceye kadar ulaşmanın hızlı, basit bir yoludur. Bir kez daha unutmayın ki bazı durumlarda basit kavramlar işi halledebilir. Ayrıca bu gerçek 3 boyutlu 3B “3D” çizim yapma seçeneğine sahip olmayan AutoCAD LT kullanıcıları için de iyi bir tekniktir.

  1. acad.dwt şablonunu kullanarak yeni bir çizim başlatın.
  2. KOLÇAK, OTURAK ve ARKALIK isimli 3 yeni tabaka “layer” yaratın ve tabakalara “layer” farklı renkler atayın. ARKALIK isimli tabakayı o anki geçerli (aktif) tabaka “current layer” yapın.

Aşağıda bu basit koltuğun boyutları verilmiştir (bu koltuk bir önceki Yeni Başlayanlar için Orta Seviye AutoCAD Dersleri 5. derste çizdiğinizle aynıdır).


Koltuğun arkalığını, yanlarını ve oturağını oluşturacak olan dikdörtgenleri (sanki üst “top” görünüşü çiziyormuşsunuz gibi) uygun tabakalar “layer” üzerine çizin. Yükseklik, kalınlık veya üst “top” görünüşün temel taslağı hakkında endişelenmeyin.

ARKALIK isimli tabaka “layer” üzerine çizdiğiniz dikdörtgeni seçin ve sağ tıklayın; açılan kısa yol menüsünden Özellikler “Properties” seçeneğini seçin.

Aşağıdaki şekildekine benzer Özellikler “Properties” paletinin görüntülendiğini göreceksiniz.

Bu alıştırmanın kalan kısmı için paleti açık bırakın.

Bu derste, özellikle Özellikler “Properties” paletinde dikkat edilmesi gereken iki önemli alana yoğunlaşacağız. Yukarıdaki şekilde de görüldüğü üzere, çizginizin Sıfır “Zero” yükseklikte bulunduğundan emin olun. Daha sonra, Genel “General” grubunda Kalınlık “Thickness” metin kutusuna 34 girin. Bu size çizgiyi çizdiğiniz yeri esas alan 34 birim kalınlıkta bir sürekli çizgi “polyline” verecektir; yani çizginiz pozitif Z ekseninde 34 birim uzatılacaktır. (Şayeegatif bir sayı girerseniz, kalınlık negatif Z ekseninde uzatacaktır.)

Kolçakların özelliklerini değiştirin ve kolçaklara 24 birim kalınlık verin.

Oturağa 4 birim kalınlık verin. Oturak Z=0.0000 yüksekliğinde çizilmiş olmalıdır. Oturağı doğru konumuna taşımak için, komutu (MOVE komutunu) çalıştırın ve yer değiştirme miktarı olarak @0,0,12 girin.

Çiziminize GB İzometrik “SW Isoometric” 3 boyutlu görünümü ile bakın; çizimiz tel-kafes “wire-frame” alıştırmasında yaptığınız çizim gibi görünmelidir. İki model arasında önemli bir fark vardır. Daha önce de belirttiğim gibi tel-kafes modelleri, gerçek dünyada göremediğiniz çizgileri gizlemenize izin vermez. GB İzometrik “SW Isoometric” görüntü bakışındayken, “viewport”, HIDE komutunu girin. Şimdi koltuğunun aşağıdaki şekildeki gibi göründüğü görüyor olmalısınız.

Şimdi henüz mükemmel olmasa da çizdiklerinizin bir sandalye gibi görünmeye başladığını göreceksiniz.  Yine de oturağın arasından kolçakları görebilirsiniz ve kolçakların ve arkalığın üstleri boştur. Tekrar – bahçenizin etrafındaki çiti düşünün.

Çiziminizi, CAD klasörünüze çizgi_kalınlıklı_sandalye ismiyle kaydedin (bunu bir sonraki derste kullanacaksınız).

Buraya kadar 3 boyutluymuş 3B ”3D” gibi görünen nesneler oluşturmak için iki yol öğrendiniz ve hala yeni bir çizim komutu öğrenmediniz. Bu yöntemler, 3 boyut 3B “D” görüntüler elde etmek için 2 boyut 2B “2D” komutlarını kullanmaktadırlar.

Bu yöntemlerin bir diğer avantajı da, gerçek 3 boyut 3B “3D” kapasitesine sahip olmayan AutoCAD LT’de de kullanılabilmeleridir. Daha…

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.