1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Yeni Başlayanlar için Orta Seviye AutoCAD Dersleri #2-AutoCAD’de İzometrik Çizim

 ISOMETRIC DRAWING

İzometrik komutları kullanmak, sadece 2 boyutlu 2B “2D” komutlarını kullanarak 3 boyutlu 3B “3D” sunumu yapmanın en basit yollarından biridir. Bu, CAD’de gerçek 3 boyutlu 3B “3D” işleri yapmaya geçmeden önce işleri yapmanın olağan yolu olmuştur. Çoğu zaman izometrik bir çizim, 3 görünüşlü ortografik çizime ithaf etmek veya daha fazla bilgi vermek için kullanılır. Aşağıdaki şekilde görünen örneği inceleyin.

Bunun çok basit bir çizim olduğunu düşünebilirsiniz; fakat parçanın bu temel izometrik çizimi, izometrik çizimin neye benzediği ve parçanın gerçekte nasıl göründüğü hakkında çok iyi bir fikir verir. Şayet ihtiyaç duyulan şey bu kadar olsaydı, izometrik çizim yeterli olurdu. Ne yazık ki, parça yüksekliği gibi herhangi bir şeyi değiştirir değiştirmez, dört görünüşün dördünü de yeniden çizmeniz gerekecektir.

AutoCAD, izometrik bir çizim için ihtiyaç duyulduğunda 30 derecelik açıyla kolaylıkla çizmenizi sağlayan ISOPLANE adlı bir komuta sahiptir. Bu komutu kullanarak veya F5 tuşuna basarak üç izometrik görünüş (üst, sağ, sol) arasında geçiş yapabilirsiniz.

Komut: “Command:” ISOPLANE <Enter>

Current isoplane: Right

İzometrik düzlem ayarını girin [Sol/Üst/Sağ] <Left>: “Enter isometric plane setting [Left/Top/Right] <Left>:” T <Enter>

O anki geçerli (Aktif) izometrik düzlem: “Current isoplane:” Üst “Top”

AutoCAD‘in daha yeni sürümlerinde durum çubuğunda İzometrik düzlem “Isoplane” simgesi bulunur. Aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi İzometrik Çizim Moduna girmek için bu simgeyi tıklayabilirsiniz. Ayrıca İzometrik düzleminizi de bu simgeden değiştirebilirsiniz (ancak F5 tuşunu kullanmak daha hızlıdır).

Bu komutu çalıştırdığınızda, AutoCAD, varsayılan olarak üst “top” izometrik düzlemi çizmek üzere ayarlanmıştır. Diğer seçimleriniz sol “left” veya sağ “right” izometrik düzlemler olabilir. İlk alıştırmanız yukarıdaki şekilde görünen nesneyi izometrik yöntemlerle çizmek olacaktır.

Alıştırma 1: İzometrik Çizim

  1. acad.dwt şablonunu “template” kullanarak yeni bir çizim başlatın.
  2. NESNE isimli yeni bir tabaka “layer” yaratın ve bu tabakaya “layer renk olarak yeşil renk ayarlayın. Bu tabakayı o anki geçerli (aktif) tabakanız “current layer” yapın.
  3. Çizim Yardımcıları “Drawing Aids” iletişim kutusunu açmak için, komut satırına DDRMODES yazıp Enter tuşuna basın. Ayarlarınızı aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi yapın (sadece İzometrik Nesne çıtçıtı “Isometric Snap “ bileşenini açın).

NOT:

Bu iletişim kutusunu unutmayın. İzometrik çiziminizi tamamladığınızda, bu iletişim kutusunu tekrar açın ve normal çizim ayarlarına geri dönmek için radyo düğmesini İzometrik çıtçıt “Isometric snap” ayarından Dikdörtgen çıtçıt “Rectangular snap “ ayarına değiştirin.

OK tuşuna bastığınız zaman, karelajın, izometrik çizim için sol “left” izometrik düzleme 1/2 birim artışları ile ayarlandığını göreceksiniz. Şimdi imleç kılınız size hangi izometrik düzlemi kullandığınızı göstermek için, açılı hale geçek ve Izgara kullandığınızdan farklı şekilde düzenlenmiş olacaktır.

  1. İşe (makalenin üst kısmında verilen) parçanın sol tarafını LINE komutunu kullanarak çizerek başlayın. Bu aşamada deliği dikkate almayın. Bu alıştırmada Direkt Mesafe Giriş yöntemini kullanmak ve Diklik “Ortho” (F8) ve Nesne çıtçıtları “Osnap” (F3) modlarının açık olduğundan emin olmak isteyeceksiniz.
  2. Sağ “Right” izometrik düzleme geçiş yapın (F5 tuşu) ve parçanın sağ tarafını çizin.
  3. Üst “Top” izometrik düzleme geçiş yapın (F5 tuşu) ve parçanın üst tarafını çizin.
  4. Açılı yüzeyleri eklemek için, açılı (eğik) çizgiler yaratın.
  5. Sol “Left” izometrik düzleme geri geçiş yapın ve ELLISPE komutunu çalıştırın. Komut veri istemi (uyarısı) geldiğinde, izometrik çember için, I harfine basın. Bu, ortografik çizimdeki çemberin yarıçapını temel alarak doğru açı ile bir elips oluşturmanıza izin verecektir. Doğru merkez noktasını tıklayarak seçmek için, merkez nokta “center point” nesne çıtçıtını “snap” kullanın.
  6. Çiziminizi CAD klasörünüze kaydedin. (Şimdiye kadar bir CAD klasörü yarattınız değil mi?)

Bir izometrik çizimi ölçülendirmek için, önce birkaç şey yapmanız gerekir. SOL olarak adlandırılan bir yazı stili “text style” yaratın ve bu stile 30 derece eğiklik açısı verin; ardından SAĞ olarak adlandıracağınız -30 derece eğiklik açısına sahip bir başka yazı stili “text style” yaratın. Daha sonra, yazısı ölçü çizgisiyle hizalanmış yeni bir ölçü stili “dimension style” yaratın. Ölçüyü “Dimension” çiziminize yerleştirdikten sonra, +30 veya – 30 derece değerindeki eğiklik açısını değiştirmek için DIMEDIT komutunu kullanın. Ölçüdeki oryantasyona bağlı olarak ölçünün yazısını sola veya sağa değiştirmek için Özellikler “Properties” paletini de kullanmanız gerekebilir.

Bunun hala 2 boyutlu 3B “2D” olduğunu unutmayın. Bazı durumlarda, ilerdeki derslerde öğreneceğiniz daha karmaşık 3 boyut 3B “3D” yöntemlerinden ziyade bu yöntemi kullanmak daha hızlı ve kolaydır.

İlave Alıştırma-1: İzometrik çizim yöntemini kullanarak bu çizimi çizin.

İlave Alıştırma-2: İzometrik çizim yöntemini kullanarak  bu çizimi de çizin.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.