1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Yeni Başlayanlar için İkinci Seviye AutoCAD Dersleri #9-AutoCAD‘de Parametrik Kısıtlar

Parametrik Kısıtlar “Parametric Constraints” özelliği AutoCAD’in 2010 sürümü ile eklenen yeni bir özelliktir.

Parametrik kısıtlar, bir nesneyi istediğiniz gibi davranmaya zorlamanıza izin verir. Şayet her zaman dikey kalmasını istediğiniz bir çizgiye ihtiyacınız varsa, bunu yapmak için bir kısıt koyabilirsiniz. Aynı çapta kalmasını istediğiniz 2 daireye mi ihtiyacınız var? Kısıtlar ile bu hiç sorun değildir. Bunlar çiziminizi kontrol etmeyi kolaylaştıracak bazı örneklerdir.

Kısıtlar iki gruba ayrılırlar ve şeritin Parametrik Araçlar “Parametrik Tool” panelinde bulunurlar:

Komutlar Simgeler Sonuçlar
Geometrik Kısıtlar “Geometric Kısıtlar”   Nesneyi (dikey “vertical”, yatay “horizontal”, vb.) geometrik özelliklerini esas alarak kısıtlar.
Ölçüsel Kısıtlar “Ölçüsel kısıtlar”   Nesneyi (uzunluk “length”, yarıçap “radius”, vb.) ölçüsel özelliklerini esas alarak kısıtlar.
Kısıtları Görüntületme

“Display Kısıtlar”

  Kısıtların “constraint” görünürlüklerini açık veya kapalı duruma getirmek için, bu simgeyi kullanın.
Kısıtları Silme

“Delete Kısıtlar”

  Nesneden kısıtları kaldırmak için, bu simgeyi veya DELCON / DELC komutunu kullanın.

Bu derste parametrik kısıtların her biri tek tek incelenmeyecek olup; parametrik kısıtların nasıl kullanıldıkları gösterilecek ve ardından diğerlerini siz keşfedecek ve nasıl çalıştıklarını öğrenebileceksiniz. Parametrik kısıtlar günlük çizimde kullandığınız bir şey olmamakla birlikte; bazen çok yararlı olabilirler.

Geometrik Kısıtlar

Göreceli olarak kolay olan geometrik kısıtlarla başlayalım. Diklik “Ortho modu kapalı olarak rastgele iki çizgi çizin.

Paralel Kısıt “Parallel Constraint” simgesine    tıkladıktan sonra çizdiğiniz çizgilerden birini ve sonra diğerini seçin. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, artık ikinci çizgi birinci çizgi ile paralel olmalıdır.

Birinci çizginin açısı, ikinci çizginin üzerine koyulan kısıttır. Artık çizgilerden birini taşımayı denerseniz, ikisinin paralel kalacağını göreceksiniz. Birini seçerek vurgularsanız, diğeri de vurgulanacaktır. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, ayrıca nesnelerin yanlarında kısıt gösterge simgelerine de sahip olursunuz.

Geometrik kısıtların birçoğu aynı şekilde çalışırlar. Kısıt yaratmak için, bir nesne seçin ve ardından eşleştirmek için başka bir nesne seçin. Aynı anda yalnızca 2 nesneyi kısıtlayabilirsiniz; ancak birden çok nesneyi kısıtlamak için birden fazla kısıt kullanabilirsiniz. Şayet kısıtlanmış nesnelerden birini kopyalarsanız, kısıt o nesne ile birlikte kopyalanmaz.

Ölçüsel kısıtlara geçmeden önce bir grup geometrik kısıtı deneyerek uygulama yapın. İşlemin neredeyse aynı olduğuna dikkat edin. Hali hazırda bir kısıta sahip olan bir nesneye yeni bir kısıt eklediğinizde neler olduğunu görün. Bazıları çalışacak; bazıları çalışmayacaktır. Nedenini anlamaya çalışın.

Ölçüsel Kısıtlar

Ölçüsel kısıtlar buraya kadar öğrendiğiniz kısıtlardan farklıdırlar. (Örneğin) bir çizgiyi dikey yapmak yerine, 10 birim uzunluğunda bir çizgi oluşturabilir ve kısıtlamayı değiştirene kadar bu şekilde kalmasını sağlayabilirsiniz. Bazı nesneler üzerinde birden fazla ölçüsel kısıt yaratabilirsiniz.

Çizim alanına rasgele açılı bir çizgi çizin. Hizalı Kısıt “Aligned Constraint” simgesini  tıklayın.  Çizgi üzerinde iki noktayı tıklayarak seçin. Nesne çıtçıtlarınız “Osnap” kapalı olsa bile yalnızca çizginin uç noktalarını ve orta noktasını seçebilirsiniz. 2 noktayı seçtikten sonra, artık bu noktalar arasındaki mesafenin olmasını istediğiniz bir uzunluk değeri girebilirsiniz.

Kısıt hala seçili haldeyken, bir değer girin. Bu örnekte d3, çizimdeki 3. ölçüsel kısıt olduğunu belirtmektedir. Şayet çizginin uç noktasından orta noktasına bir kısıt eklediyseniz, çizginin uç noktasından diğer uç noktasına bir ölçüsel kısıt daha ekleyin. (veya tersini yapın). Kısıtın birincisinin iki katına çıkacağına dikkat edin. Birini değiştirirseniz, diğeri değişecektir.

Birlikte Kullanma

Geometrik kısıtlar “Geometric constraints” panelinde eşitlik için bir tane simge olduğunu fark edeceksiniz. Bu kısıt nesneleri aynı boyuta getirmek için kullanılabilir. Bu örneğimiz için, 2 farklı boyutlu çember çizin. Bir çember üzerinde çemberin çapı için ölçüsel kısıt yaratın. Diğer çemberi ilk çembere eşit yapmak için, Eşit “Equals”  isimli kısıtı kullanın.

Delikli bir parça tasarlarken bunu kullanmayı düşünün. Şayet parçanın tasarımı henüz tamamlanmamışsa, delik boyutu değişebilir. Eşit “Equals” kısıtını kullanmak, biri deliği değiştirdiğinizde diğer deliklerin de aynı anda eşit hale getirilmesine imkân sağlar. Şimdi rastgele ölçülerde 4 çember çizin ve bu 4 çemberi eşit yarıçaplı olacak şekilde kısıtlayın. Ardından bir çemberin yarıçapını değiştirmek için, o çemberin tutamaçlarını kullanın. Çemberleri birbirinden aynı mesafede tutmak için, bir ölçüsel kısıt ekleyin.

Şayet çiziminizde çok fazla sayıda kısıt kullanırsanız, ekranınız hızlıca karışık hale gelebilir. Kısıt simgelerinin görünürlüğünü açık veya kapalı hale getirmek için, aşağıdaki şekilde görünen Görüntületme “Display” araçlarını kullanın.

Bu derste sizlere parametrik kısıtlar “parametric constraints” ile çalışmanın temellerini anlatmaya çalıştım. Bunların kullanımı basit; artık ihtiyacınız yoksa silmesi kolaydır ve büyük bir zaman tasarrufu da sağlayabilirler. Kısıtlarla çalışın. Şimdi kısıtları kullanarak daha önceki bazı egzersizleri tekrar yapın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.