1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Yeni Başlayanlar için İkinci Seviye AutoCAD Dersleri #3-ALIGN & ROTATE Komutları

Bu derste sizlerle gerçek dünya örneklerini kullanarak çizim uygulamaları yapacağız. Sizden henüz gösterilmemiş bazı teknikleri kullanarak örnek çizimi çekmeniz istenecektir. Ayrıca bu derste vereceğim PDF dosyalarını görüntüleyebilmek için, Adobe Acrobat reader programına ihtiyaç duyacaksınız. Burada, bir oda ölçmek ve çizmek zorunda olan birinin örneğini kullanıyorum.

Örnek 1 – Yükleme Peronu

Bu örnek, benim yapıldığı gibi “As-built” CAD çizimlerini hazırlarken çalıştığım gerçek bir örnektir. Bu çizimler, yeniden modellenmesi gereken bir binanın mevcut boyutlarını bilmek isteyen tasarımcılar tarafından kullanılmaktadır. Mevcut binada ölçüm yaparken ve odaların ölçülerini çıkartırken, müteahhitlerin mükemmel kare oluşturdukları dikdörtgen duvarlara sahip olmanız ve açılarla veya diğer sorunlarla uğraşmanız gerekmediği sürece hızlı bir şekilde ilerlersiniz. Bu örnek açılı duvarlara sahip bir oda çizmeyi ele alacaktır. Aşağıdaki şekilde görülen çizeceğiniz odanın bazı duvarların açılı olduğunu ve bu açıları bilmediğinizi fark etiniz mi?

İşte üzerinde tüm ölçüleri olan  çizim (şayet imkanınız varsa, bu çizimin çıktısını alın).

Şimdi odanın tüm ebatlarını ölçerek bir eskiz hazırladığınızı ve bunları AutoCAD’de çizmeniz gerektiğini düşünün. Nasıl başlarsınız? Başlamak için en iyi yol çizebildiklerinizi (tüm bilgilere sahip olduğunuz nesneler) çizmektir – bu durumda, yatay ve dikey çizgileri kolayca çizebilirsiniz. Daha sonra açılı çizgileri çizersiniz. Ancak bunları da (aşağıda gösterildiği gibi) yatay ve dikey olarak çizin:

Artık, tüm çizgileri çizmiş ve kapı bloklarını yerleştirmiş veya çizmiş olmalısınız. Her şeyin doğru tabakada “layer” olduğundan emin olun.

Son olarak ALIGN komutunu kullanarak ‘eğik çizgileri’ ayarlayacaksınız.

Nesne çıtçıtlarınızın “OSnap” açık olduğundan emin olun. Aksi halde çiziminizin oldukça hızlı bir şekilde karışacağından emin olabilirsiniz.

Komut Klavyeden yazım /Kısa yol Simge Konumu Sonuç
Align ALIGN   Ev “Home” > Düzenleme “Modify” > Align Seçilen nesneleri belirli noktalara hizalar (ve ölçekler).

Bu komut, komut satırı veri istemlerini (uyarılarını) dikkatle izlemenizi gerektirmektedir. Komutu çalıştırın ve aşağıda gösterilen verileri kullanın. Komutu uygularken nereden başlayacağını belirleyen) kaynak noktaları (ve (nerede bitireceğini belirleyen) hedef noktalarını seçersiniz. Metne en yakın uç noktalarını seçin.

Komut: “Command:” ALIGN

Nesneleri Seç: “Select objects:” <Alt ve sağ taraftaki çizgileri seçin > Karşı köşeyi belirleyin: “Specify opposite corner:” 28 nesne bulundu “28 found”

Nesneleri Seç: “Select objects:” <Enter tuşuna basın>

Birinci kaynak noktasını belirleyin: “Specify first source point:” <1S ile işaretli noktayı seçin>

Birinci hedef noktasını belirleyin: “Specify first destination point:” <1D ile işaretli noktayı seçin>

İkinci kaynak noktasını belirleyin: “Specify second source point:” <2S ile işaretli noktayı seçin>

İkinci hedef noktasını belirleyin: “Specify second destination point:” <2D ile işaretli noktayı seçin>

Üçüncü kaynak noktasını belirleyin veya <continue>: “Specify third source point or <continue>:” <Enter tuşuna basın>

Nesneler hizalama noktasına göre ölçeklensin mi? [Evet/Hayır] <H>: “Scale objects based on alignment points? [Yes/No] <N>:” N

Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, üçüncü kaynak noktası 3 boyutlu 3B “3D” çizimlerde kullanılır.

Şayet her şey yolunda giderse, çizgileriniz birlerine çok yakın olmalı, ancak birlerine dokunmamalıdır. Şayet bunu göremiyorsanız, görüntü yaklaşma “zoom in” yapın. Gerçek hayatta, çizgileriniz genellikle tam olarak hizalanmazlar. Bu olduğu zaman, ölçümlerinizi yeniden kontrol etmeniz ve çizgileri düzeltmeniz gerekecektir;  (ancak bazı durumlarda çizgileriniz birbirlerine yakın olsalar da sorun olmayacaktır – her şey projenizin toleranslarınıza bağlıdır). Ayrıca, çizgilerinizi belirli uzunluklarda çizerseniz, ölçeklendirme yapmaya gerek kalmayacaktır.

Ancak AAutoCAD LT‘nin eski bir sürümüne sahipseniz ne olacak? AutoCAD LT‘nin sürümünden önce, ALIGN komutu bulunmamaktadır. Canınız sıkıldı değil mi? değil mi? Gerçekten hiç önemli değil – ROTATE komutunu kullanabilirsiniz. Bu seviye 1’de kullandığınız aynı ROTATE komutudur ve AutoCAD‘in tüm sürümlerinde çalışır.

(UNDO komutunu kullanarak) ALIGN komutunu geri alın; böylece çizgileriniz yatay ve dikey hallerine geri dönecektir.

Nesneleri bilmediğiniz bir açı ile döndürmek için ROTATE komutunu nasıl kullanabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Bir kez daha tekrar ediyorum. Komutu satırını dikkatlice takip edin. Yapmanız gereken AutoCAD‘e mevcut açının (Referans açısı) ve yeni açının ne olduğunu söylemektir.

Komut: “Command:” ROTATE KKS’deki o anki geçerli (aktif) pozitif açı: AÇI YÖNÜ=saat yönünün tersi AÇI TABANI=0.0000 “Current positive angle in UCS: ANGDIR=counterclockwise ANGBASE=0.0000”

Nesneleri seçin <Nesneleri seç> “Select objects: <Select Objects>” Karşı köşeyi belirleyin: “Specify opposite corner:” 28 nesne bulundu “28 found”

Nesneleri seçin: “Select objects:” <Enter tuşuna basın>

Temel noktasını belirleyin: “Specify base point:” <1R noktasını seçin>

Dönme açısını belirleyin veya [Kopyala/Referans] <329.8507>: “Specify rotation angle or [Copy/Reference] <329.8507>:” <R harfine basın>

Referans açısını belirleyin <0.0000>: “Specify the reference angle <0.0000>:” <1R>

İkinci noktayı belirleyin: “Specify second point:” <2R> Yeni açıyı belirleyin veya [Noktalar] <0.0000>: “Specify the new angle or [Points] <0.0000>:” <N>

Her iki komut da hızlı ve iyi çalışır. Peki, hangisini hangisi durumda kullanacaksınız. Şayet çizgileriniz bu örnekte olduğu gibi bağlıysa, ROTATE komutu iyi çalışır. Şayet çizgileriniz bu örnekte olduğu gibi bağlı değillerse, ALIGN komutu daha kolay çalışacaktır. Şahsen ben, tutarlılık için hep ALIGN komutunu kullanıyorum.

Duvarları temizlemek için sıfır (0) yarıçap değeri ile FILLET komutunu kullanın.

Ekstra Uygulama:

Bu alıştırmada, bir oda çizecek ve başka bir çizime yerleştireceksiniz. Ardından, odayı mevcut duvarlara hizalayacaksınız. Bu, bir çizim üzerinde ortak çalışmanın bir parçasıdır. Proje yöneticinizim, bir kat planının tamamına sahip olduğunu ve sizi kat planı içindeki daha küçük alanları çizmeye yönlendirdiğini düşünebilirsiniz. Siz bu alan tamamlandıktan sonra, proje yöneticiniz sizin çiziminizi ana çizime yerleştirtecektir.

Bu yerleştirtme işlemi birkaç şekilde yapılabilir. Nesneleri kopyalayıp ana çizime yapıştırabilirsiniz (küçük çizimler için iyidir). WBLOCK komutunu kullanarak çizim nesnelerinizi blok haline getirebilir ve daha sonra bunları blok olarak ana çizime yerleştirebilirsiniz. Son olarak ta, küçük çizimi harici referans (XREF) olarak kullanabilirsiniz. Bu konuyu daha sonraki bir derslerde anlatacağım. Şimdilik bu alıştırmayı tamamlamak için, kopyalama ve yapıştırma yöntemini kullanın.

Bu kat planı çizimini tamamlayın: HİZALAMA ALIŞTIRMASI (PDF dosyası)

Kat planını çizmeyi tamamladığınız zaman, bu dosyayı ANA DOSYA (DWG dosyası) indirin ve açın.

Her iki çizim (kat planı ve ana dosya) dosyası açıkken, kat planında çizmiş olduğunuz nesneleri Windows’un panosuna kopyalamak için, (CTRL+C) tuşlarını kullanın. Daha sonra Ana dosya çizimine gidin ve Windows’un panosuna kopyalamış olduğunuz nesneleri  (CTRL+V) tuşlarını kullanarak ana çizime yapıştırın. Nesneleri ana çizimin duvarlarına yakın bir yere yerleştirin.

Son olarak ALIGN komutunu kullanarak çizdiğiniz odayı ana çizimdeki duvarlara hizalayın; böylece alıştırmayı tamamlamış oldunuz. Çiziminizi kaydetmeyi unutmayın.

Gözden Geçirme: Gerçek dünya sadece düz çizgiler ve dik açılardan ibaret değildir. Tuhaf ve garip açılı çizgilerin nasıl çizileceğini bilmek zor olabilir. Doğruluk her zaman öncelik taşır; ancak hızlı çizmek de önemlidir. Öğrendiğiniz tüm komutları hatırlamak (her zaman kullanmazsanız bile), iyi bir CAD teknik ressamı olmak için şarttır.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.