1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Yeni Başlayanlar için İkinci Seviye AutoCAD Dersleri #10-AutoCAD’de Cephe Çizimleri

Cephe Çizimi Nedir?

Bu dersimize kadar hep kat planları ile çalıştık. Kat planı, binanın sanki tavandan bakıyormuş gibi çizilen bir görüntüsüdür. Cephe çizimi ise, gerçek hayatta yerde veya zeminde durduğunuzda ve duvara baktığınızda göreceğiniz görüntüdür. Bu görüntü, harici veya dahili görüntü olabilir.

Tüm CAD çizimleri gibi, cephe çizimleri de bilgi aktarmak için kullanılır. Bir dış cephe çizimi, bir ev satın alan kişiye, yeni evlerinin bahçesindeki ağaçlar ve çatısındaki tuğlalarla cephesinin neye benzeyeceğini göstermek için, kullanılır. Başka bir örnek, müteahhide iç mekanların kaplamalarının ve aksesuarlarının nasıl olacağını göstermek için çizilen iç cephe çizimleridir. İlk örnek oldukça detaylı olurken; ikincisi daha basit olacaktır (ancak ölçüler içerebilir). Gerekli cephe çizimleri sayısı her projenin ihtiyaçlarına göre belirlenir

Bu alıştırma, tasarıma başlamak için ilk şansınız olacak. Kat planı ile başlayıp bir harici cephe çizimi ve bir de dahili cephe çizimi yapacaksınız. Her iki cephe çiziminde de teknikler aynı olacak; ancak fark sizin sağladığınız detaylarda olacak.

Cephe Çizimlerine Giriş

Cephe çizimine başlamadan önce bir kat planına ihtiyaç duyacaksınız. Cephe çizimini yapacağınız binanın toplam boyutunu, pencere ve kapıların yerleşimini ve diğer özelliklerini belirlemeniz gerekecek.

Şayet Ortografik Projeksiyon konusunu anlattığım dersi okumadıysanız, zaman ayırın ve Yeni Başlayanlar için AutoCAD Dersleri serisinin Her şey Detaylarda Gizli başlıklı 12. dersine muhakkak bir göz atın. Her iki kavram birbirine çok benzemektedir. Bir cephe çizimi yaratmak için, yeni bir görünüm oluşturacak; kat planından aşağı doğru iz düşüm alacaksınız. Bu alıştırmada, bu seviyede daha önce çizmiş olabileceğiniz kabin çizimini kullanacağız. Çizime bir göz atın ve kabinin dışarıdan nasıl görüneceğini düşünmeye başlayın.

Yukarıdaki şekilde görüldüğü üzere kat planımızın sol tarafında bir platform, basamaklar, bir kapı ve iki pencere bulunuyor. Ayrıca binanın çatısını ve şömineyi (bir bacası olacak) de düşünmeniz gerekecek. Çizimde duvarlara, pencerelere veya çatı eğimine herhangi bir ölçü vermedim. Bunları çözmeniz gerekecek (yardım edeceğim!) Ayrıca dış cephe kaplama malzemelerini de tasarlamanız gerekecek. Kabininizin dış duvarlarında tuğla, taş, ahşap veya başka bir malzeme var mı?

İlk Adımlar

Çizimi açtığıma göre, ihtiyacım olmayan tabakaları “layer” kapatacağım. Sonra, çizim içerisinde kat planının bir kopyasını yaratacağım ve orijinal kat planından uzağa taşıyacağım. Model alanda bir sürü oda var ve herhangi bir şeyin çakışmasını istemiyorum. Ardından çizimi döndüreceğim, böylece cephesini çizdiğim taraf aşağıda olacak.

Artık çizime başlayabilirim (tabii ki bazı yeni tabakalar yarattım) ve kat planının kilit noktalarından aşağıya doğru çizgiler çizeceğim. Doğru çizmek için, nesne çıtçıtlarını “osnap” kullanın. Şayet anlattıklarımı tam olarak takip ettiyseniz, aşağıdaki şekildekine benzer bir şey görmelisiniz:

Şimdiye kadar yaptıklarımız Ortografik projeksiyon gibidir. Sonra ne yapacağız?

Daha önce “Ortografik projeksiyon yaratırken hangi sıra ile çizmeniz gerekir” için ne demiştim hatırlıyor musunuz? Bu örneğimizde, kabinin oturduğu temelin üstünü temsil eden bir çizgi çizmemiz gerekir. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, bu diğer çizgileri kendisinden ofsetleyeceğimiz TEMEL ÇİZGİSİ dir.

Duvarlarınızın yüksekliği ne kadar? Duvarların üzerine küçük bir tavan veya yalıtım için yer bırakın. Kapılarınızın yüksekliği ne kadar? Pencerelerin üstü genellikle kapı ile aynı yükseklikte olacaktır.

Şimdi pencerelerim, bir kapım ve bir duvarım var. İyi başlangıç, ama daha yapılacak çok şey var.

5/12 eğimini kullanacağım; bu her 12 birim uzunluğunda çatı yüksekliği 5 birim artacak anlamına gelir.

Kabinim 24 birim genişliğinde ve tavan ortada olduğu için, bunu anlamak kolaydır.

12 birim uzunluğunda çatı 5 birim yükselecektir. Bu yüzden benim çatım 5 birimyüksek olacaktır.

Daha sonra çatıma bir sayvan eklemek istiyorum. Bunu yapmak için tekrar hesap yapmalı ya da bir başka izdüşüm almalıyım. Bunu yaptım ve daha net görmenizi sağlamak için döndürdüm. Aşağıdaki şekli inceleyin:

Çatıyı duvarın 12 birim ötesine uzatırsam 5 birim çıkıntı yapıyor. Şimdi bir çizgiyi 5 birim ofsetleyeceğim. Aşağıdaki şekil, cephemiz için kaba bir taslağı gösteriyor. Duvarın nerede olduğunu göstermek için kesik kesik bir çizgi ekledim, ancak bu yalnızca referans içindir ve silinecektir.

Daha sonra platformu çizeceğim. Şayet kat planına tekrar bakarsanız, platformun daha büyük olduğunu gösteren bir ara çizgisi görürsünüz. Bu platformu döndüreceğim ve bir masa, sandalye ve bir barbequ alabilecek şekilde daha büyük yapacağım. Ayrıca, basamakları ve korkulukları da platforma eklemem gerekiyor.

Şayet plana bakarsanız, platformu desteklemek için 4×4 desteklerin gerekli olduğunu görürsünüz. Temel bloklarını 3 birim aralıklarla yerleştirdim ve platform ile basamakları ekledim. Şimdi korkuluğu eklemeliyim.

Korkuluk için minimum yüksekliğin platform yüzeyinden yaklaşık 36 birim olduğunu görmek için standardı kontrol ettim. Bu örneğimiz için korkuluk yüksekliğimi 40 birim yani standartta belirtilenden biraz daha uzun yapacağım. Korkuluk destekleri arasında en fazla 4 birimlik açıklık olabilir. Artık korkulukla ilgili olarak gerekli bilgilere sahip olduğuma göre, sadece malzememin ebatının ne olacağını bilmeliyim. Tüm köşeler ve 2 “geniş düz korkuluklu merdivenlerde 4×4 destek koyacağım Bunu çizmek basit; önce ofset yapmam ve sonra nesneleri platform korkuluklarının arkasında budamam yeterli olacak.

Merdiven korkulukları için 4×4 destekleri ara ara kullandığımı unutmayın. Duvarları ve pencereleri mavi renkli bir tabakaya “layer” değiştirdim.

Platform tamamlandıktan sonra ana duvara geri döneceğim. Platformu ilk önce ele almak istedim, çünkü platformun duvarın bir kısmını engelleyeceğini biliyordum. Benim cepheleri detaylandırırken her zamanki kuralım, ilk önce bana en yakın nesnelerin detaylarını eklemektir.

Ayrıntıları eklemeden önce, çatıya bir baca yapacağım. Standardı kontrol ettim ve çoğu bacanın çatının zirvesinden yaklaşık 2 metre yüksekliğinde olduğunu buldum. Bu yüzden şöminenin ortasından bir çizgi çizdim (baca için küçük daireye dikkat edin) ve daha sonra 18 birim genişliğinde bir baca yapmak için, ofsetledim.

Artık duvarları ve baca tuğlasını tamamlamak için, tarama “hatch” desenlerimi ekleyebilir ve çatıya yerleştirebilirim.

Birkaç tarama “hatch” komutundan ve bazı diğer küçük ayrıntılar sonrasında aşağıdaki şekilde görünene benzer bir sonuç elde edersiniz:

Cephe çizimlerinin görsel sunumlar olduğunu unutmayın; böylece onları gerektiği kadar ayrıntılı hale getirebilirsiniz. Hatta isterseniz, bir adım daha ileri gidebilir ve Photoshop gibi bir programla sunumunuza renk katabilirsiniz (örnek için buraya tıklayın). Şayet daha sonra 3 boyutlu 3B “3D” çizim yapmaya başlarsanız, neredeyse fotoğrafa benzeyen görüntüler oluşturabilirsiniz; cephe çizimleri ancak 2 boyutlu 2B “2D çalışmalar için harika bir iş çıkarır.

Cephe çizimlerinin nasıl işlediğini öğrenin ve en önünde hangi cisimlerin göründüğü konusunda dikkatli olun. Cephe çizimlerini yaratırken ihtiyaç duyulan çok fazla sayıda komut yoktur; ancak bunları akıllıca nasıl kullanacağınızı öğrenmeniz ve çizdiğiniz şeyin tam olarak farkında olmanız gerekir.

Not: Orijinal kat planını döndürmeden cepheleri yerinde çizebilirsiniz. Bu durumda, cephe çizimini DVIEW komutunu kullanarak yerleşime “layout” kolayca ekleyebilirsiniz. Detaylar için, Yeni Başlayanlar için AutoCAD Dersleri serisinin 12. dersine tekrar bir göz atın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.