1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Yeni Başlayanlar için İkinci Seviye AutoCAD Dersleri #1-Bir Ofis Kat Planı Projesini Planlama

Bir Projeye Başlama ve Organize Etme

Bu ders, birinci seviyede öğrendiğiniz AutoCAD araçlarını kullanmanızı sağlayacaktır. İster inanın ister inanmayın, şayet birinci aşamada öğretilen komutları anladıysanız, tüm sürümler için AutoCAD 2 boyutlu 2B “2D” çizimde kullanılan genel komutların neredeyse tamamını anlamış sayılırsınız.

Artık araçların nasıl kullanıldığını bildiğinize göre, yapmak istediğiniz iş için en iyi aracın hangisi olduğunu ve ne zaman kullanılacağını bilmeniz gerekir. Bu derste basit bir kat planı çizeceksiniz. Bunu ilk projeniz olarak düşünebilirsiniz.

Bu derste bir proje yöneticisi olduğumdan bahsetmeyeceğim; ancak AutoCAD‘de bir proje organize etmek standart bir yaklaşımı gerektirmektedir. Şimdi bir oda veya bir kat planı çizeceğinizi düşünün. İşinizin ilk gününde bir proje verildi ve çizmeniz istedi. Çizecekleriniz işin kapsamına bağlı olacaktır.

Bu örnekte, küçük bir odaya konduğunuz ve o odayı çizmeniz gerektiğini varsayılacaktır. Yapmak isteyeceğiniz ilk şey çiziminizi ayarlamak olacaktır. CAD‘de yapacağınız HER çizime başlamanın birkaç temel adımı vardır.

Sizden isteneni çizme yeteneğine sahip olduğunuzdan emin olun. Çizimde yaratamayacağınız herhangi bir şey veya bir alan olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca, çizimi tamamlamak için gereken tüm bilgilere sahip olup olmadığınızı veya en azından verilen bilgilerle bilinmeyenleri hesaplayıp hesaplayamayacağınızı da kontrol etmelisiniz. Örneğin, açılı duvarlar varsa, o açıyı bulabilir misiniz? Peki ya kavisli duvarlar için hangi bilgilere sahip olmanız gerekmektedir?

Çizime başlamak için, bir şablon kullanacak mısınız? Proje Yöneticiniz size ya şirketin standart şablonunu ya da müşterinin şablonunu sağlamalıdır.

Bu temel bilgilere sahip olduğunuzda, çizmeye başlayabilirsiniz. Gördüğünüz gibi, ilk çizginizi çizmeden önce yapmanız gereken bazı işler var. Çizimlerinize düzgün şekilde başlama alışkanlığı edinin ve her zaman yapabileceğiniz tutumla asla “Daha sonra düzeltirim!” demeyin.

Aşağıdaki şekilde çizeceğiniz projenizi görüyorsunuz:

Çiziminizin ilk ayarlarını yaptıktan sonra, onu nasıl çizeceğinizi düşünün. Önce en temel bileşenlerle başlamalısınız. Bu yapıyı nasıl inşa edeceğinizi düşünün. Temel öğelerle başlayın ve ilerledikçe ayrıntıları ekleyin. Dış duvarlara bakın ve oradan başlayın. Daha sonra kapı açıklıkları, kapılar, pencereler vb. ayrıntıları ekleyin ve çiziminizi yangın söndürme, yazılar “text” ve ölçüler “dimensions” gibi detayları ve açıklama nesnelerini yaratarak bitirin. Ölçüleri doğru okuduğunuza emin olun; çünkü başlangıçta bir hata yaparsanız, bu hata çizim boyunca devam edeceği için, daha sonra BÜYÜK sorunlara neden olacaktır.

Çizim yaparken riayet ettiğim genel kural, kuracağım gibi çizmektir. Bu temel yaklaşım, size en azından herhangi bir disiplindeki herhangi bir proje için bir başlangıç noktası sunacaktır.

Daha önceki derslerdeki alıştırmalarımızda yaptığınız gibi, AutoCAD’i çalıştırın ve menüden Dosya “File” > Yeni “New seçeneğini seçerek yeni bir çizim başlatın. Sizden kullanmak için bir şablon “template” dosyası seçmenizi isteyen Şablon Seç “Select Template” iletişim kutusunun açıldığını göreceksiniz. Bu örneğimizde, AAutoCAD’in ön tanımlı şablon “template” dosyası olan acad.dwt dosyasını kullanın.  Bu size tabaka “layer” oluşturma ve kullanma pratiğini kazandıracaktır. Çizim örneğindeki nesne türlerine göz atın ve her biri için tabaka “layer” yaratın.

Bu seviyedeki ilk proje, önceki seviyede kullandığınız metrik ondalıklı birimlerin aksine, emperyal, mimari “architectural“ birimler (yani 3′-6 “) kullanılarak tasarlanmıştır. Şayet şablonunuz “template” mimari “architectural“ birimlere ayarlı değilse, birimleri DDUNITS komutunu çalıştırıp;  “Uzunluk “Length” tipini mimari “architectural” olarak değiştirebilirsiniz.

Mimari Birim “Architectural Units“ Girişleri Hakkında Notlar:

Mimari birimlerle uzunluk verileri girmek, düzenli ondalık sayıları girmekten farklı bir girme yöntemi gerektirir. Bunları girmenin bazı yolları şunlardır:

11’10-1/2″        11’10-1/2       3′ (veya) 36″ (veya) 36

Hiçbir zaman inç sembolünü kullanmanız gerekmez. Ölçüler fit yerine inç cinsinden girilebilir (yani 48 = 4 “).

Bilgisayar Odası Projesi

Yeni bir çizim başlatın ve ihtiyacınız olan tabakaları “layer“ yaratın. Dört (4) tane tabakanız olmalıdır. (Duvarlar, Mobilya, Kapılar, Ölçüler).

Çizmeye Nereden Başlayalım:

İşte çizilecek odanız. Sağ üst köşedeki kapıdan içeri girdiğinizi ve etrafa bir göz attığınızı düşünün…

İki kapı daha ve kolonların olduğu yerde duvarın bazı parçalarının dışarı sarktığını göreceksiniz. Bu çıkıntıların ölçüsünü bilmek zorundasınız. Çizmeye önce en uzun duvarlardan sonra da sütunlardan başlayıp 23 masayı en son çizin.

Şimdi çizime hazırsınız. Yukarıda belirtildiği gibi, dışarıdan başlayın ve kendi yolunuzu izleyin. Şayet ilk projenizi çiziyorsanız, (DMG yöntemini kullanarak) duvarları kolayca çizip duvarın kalınlığına göre ofsetleyebilirsiniz. Buradan sonra, mesele sadece kapı açıklıklarını yerleştirme meselesidir. Ben kapı boşluklarını yerleştirme işini genellikle çizgileri ofsetleyip; sonra ihtiyacım olmayan şeyleri budayarak “trim” yapıyorum. Kapıların kendileri için, sadece bir dikdörtgen çizin ve döndürün (kapılar için daha sonra öğreneceğimiz blokları kullanacağız). Yani bu odayı 1. seviyede öğrendiğiniz sadece birkaç komutla, çizebilirsiniz. Tabii ki, aynı projeyi çizmenin birçok yolu vardır.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.