1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Yeni Başlayanlar İçin İçin AutoCAD’den AutoCAD MEP’e Geçiş Rehberi

Birçok şirket, AutoCAD üzerinde çalışan eklenti yazılımlarını yıllardır kullanmaktadır. Bazıları mevcut CAD dosyalarını dönüştürmedeki olası sıkıntılar veya yeni araçların, komutların, menülerin ve seçeneklerin tümünü öğrenmek için gerekecek zamandan dolayı MEP eklentisine geçiş konusunda tereddüt ediyor.

Mimarlık ve mühendislik endüstrisi 3 boyutlu 3B “3D” modellemeye çok fazla yönelse de, MEP paketine geçiş yapmak veya yükseltmek kuruluşunuza fayda sağlayacaktır. Diğer yazılım şirketleri de ekipman ve ticarete özel materyaller içeren programlar sunmasına rağmen, AutoCAD MEP geçiş yapmak için en kolay ve muhtemelen en uygun programdır.

Bu yazıda, tecrübelerime dayanarak, yeni AutoCAD MEP yazılımınızı kullanmaya başlamanın en iyi yolunu anlatacağım. Çoğu AutoCAD ürünü gibi, MEP de de nesnelerin detaylandırılması için, sınırsız sayıda karmaşık yol ve çeşitli araçlar bulunur. Umarım bu makale klasik AutoCAD‘den AutoCAD MEP’e geçmenin kolay, ancak bazen korkutucu sürecini başlatmak için iyi bir rehber olacaktır.

AutoCAD MEP, araç paletleri şeklinde malzemelerin bulunduğu kütüphaneleri sunar. Aynı zamanda size belirli bir palete veya kütüphane veri tabanına işe özgü malzeme ekleme seçeneği de sunar. Gelecekteki projelerde kullanım için gönderilerden bir 3 boyutlu 3B “3D“ parçayı/ekipmanı tam ölçülerinde parça kütüphanesine eklemek sizin ve şirketiniz için faydalı olacaktır.

Yukarıdaki şekilde görüldüğü üzere, her sistem, Araçlar “Tools” aşağı açılır menüsünün altında bulunan araç paletinize yerleştirilmiştir. Açık olduğunda, işe özel bir sistem seçmenize izin veren birkaç sekme bulunur. Elektrik, Sıhhi Tesisat ve Mimari sekmeleri ile çalıştım. Duvar, zemin, boru tesisat, sıhhi tesisat, pompalar, paneller ve benzeri gibi bu işe özgü sekmeler, 3 boyutta 3B “3D” işi doğru olarak yapmam için gereken her malzemeyi içeriyor. Palet açıklamaları çok belirgin olmasa da birçok seçenek sunuyor. Palet ağacının hiyerarşisini anlamaya başlamak için, projenizdeki terminolojiye ilişkin iyi ve sağlam bilgiye sahip olmanız işinize yarayacaktır.

İşe özgü sekmeyi daraltarak ve bir malzeme seçtikten sonra, modelinizi çizmeye veya ekipman yerleştirmeye başlayın. Bu işin sonunda veya başlangıcında, alıştığınız çıçıt noktalarına ek olarak ok, standart kesikli kare ve artı (+) işareti gibi yeni benzersiz semboller fark edeceksiniz. Artı işareti, sadece bir önce çizmiş olduğunuz malzemenin özelliklerine uyan malzemelere eklenecektir. Bu, bileşene uzunluk, yarıçap, dönüş eklediğiniz zaman,, veya iki farklı boru, kanal veya benzeri malzemeyi bağlarken yardımcı olur. Ok sembolü aynı zamanda “sündürme” komutunun benzetme uzunluğunu da ekleyecektir. Bir hata işareti (içinde ünlem işareti olan sarı bir üçgen görürseniz) çalışma tamamlanmaz ve son oluşturulan bitiş/başlangıç ​​noktasına kadar iptal edilmesi gerekir.

Bu simgeler, bastırılmayacak bir tabaka “layer” üzerindedir; bu nedenle, hatalı da olsa tam bir güzergah oluşturmak kullanıcının tercihidir. Şayet AutoCAD‘den malzeme listesi oluşturursanız, doğru malzeme listesini oluşturmak için, elle dikkatli bir çalışma yapmanız gerekecektir. Benim modelleme deneyimim, sembollerin her iş için değişmediği söylüyor; bunlar MEP’in standart sembolleridir. Artı işareti sembolünü kullanıp bir dönüş (dirsek) yaptığınızda, yarıçapı otomatik olarak ulusal boyut standartlarına ve gerekliliklere göre ayarlanır. Bu, hem OSHA güvenlik standartları hem de sizin işiniz için NCC kodları tarafından zorunlu kılınmaktadır.

Bu otomatik malzeme seçim işlemi sıhhi tesisat ve boru hatları tasarımına geçtiğinizde biraz yanıltıcı olabilir; çünkü her değişiklikten sonra kullandığınız malzemeyi yeniden seçmeniz gerekecektir. Bu, seçmeniz gereken her bağlantı veya uzantının, yazılımın (kelepçeli, kaynaklı, lehimli vb.) bağlantı türünü daha iyi sınıflandırabilmesi için kullanıldığı anlamına gelir. Malzemenin bağlanması gereken iki ayrı konumunuz varsa, iki bitiş noktasını birbirine bağlamak için artı işaretini kullanabilirsiniz.

Bu, aynı kotta, kolaylıkla çalışır. Şayet aynı kotta değillerse, size ofset veya geçişler yerleştirme seçeneği sunar. Çoğu sistemde bu, bir artı işaretini tıklamanız, sonra dikey çıtçıtı kullanarak “T” yaptıracağınız boruyu tıklamanız bir ‘T’ gerektiren konum eklerken çok yararlıdır. İşlem tamamlandıktan sonra otomatik olarak düz güzergahı kırar, bir  “T” ekler ve tüm noktaları birleştirir. Yönlendirilen tüm MEP malzemesi, işten bağımsız olarak, yönlendirme tercihi seçenekler düzenleyicisinde bunu değiştirmedikçe, yükselme tabanı olarak boru merkezini kullanarak yerleştirilir/yükseltilir. Örneğin, 4″ borudan 8″ e çıkarsanız, merkeziniz 8″, altınız 7″ olacaktır. Bu, açıklama yaparken ve projeyi ayrıntılandırırken hatırlanması gereken çok önemli bir öğedir.

Paletlere paneller, pompalar, jeneratörler ve diğerleri gibi ekipmanlar da dahildir. Ekipman yerleştirirken, ekleme noktasının genellikle ekipmanın altında olduğunu unutmayın. Yerleştirildiğinde, ekipmanın çeşitli noktalarındaki bağlantı noktalarını (ünlem işaretli daire) görmenizi sağlar. İşe bağlı olarak tüm ekipman noktaları farklı olacaktır. Bu noktaları, hat çalışmaları için kullandığınız gibi kullanabilirsiniz. Genişletilecek bir ok olmayacaktır; Zaten oluşturduğunuz bazı mevcut hat işlerine eklemenizi veya rotanıza başlamak için, ekipmandan yeni bir hat uzatabilmenizi sağlayan artı işareti sembolü ile sınırlı kalırsınız.

Yazılımda bulunan ekipman ve materyalin standart kütüphane materyali olduğunu ve ihtiyaç duyacağınız kesin boyut olmayabileceğini unutmayın. Tecrübelerime göre, 10 üzerinden 9 kez proje başlattıktan sonra, neye ihtiyaç duyacağınıza oldukça yaklaşacaksınız. Onaylanmış gönderilerinizi geri aldığınızda, işe özgü ekipman oluşturabilir ve daha doğru bir modele sahip olabilirsiniz.

Her şeyi 2 boyutlu 2B “2D” çizgiler halinde ortaya koyup; 3 boyutlu 3B “3D” unsurları üzerine yerleştirmek gerçekten verimli olmak için iyi bir hüner.

Bazı projelerde işveren güzergahın belirlenmesi ve sabitlenmesi amacıyla 2 boyutlu 2B “2D” mühendislik çizimlerini verir. Bu çizimler başlangıçta sadece maliyet tasarrufu bağlamında 3 boyutlu 3B “3D” mühendislik yapan gruplar tarafından kullanılıyor olsa da, günümüzde birçok firmada yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çizimleri MEP’te projenin başlangıç noktası olarak kullanmak çok akıllıcadır. Ben her zaman işverenin verdiği bu çizimleri harici referanslar “Xref” olarak çalışma çizimime yönlendiririm ve onları izlerim, böylece orijinali üzerinde ne olduğunu yanlışlıkla değiştirmemiş olurum. Bu şekilde projeyi detaylandırmak tüm merkez çizgilerinizi sıfır kotuna yerleştirir. Bu, tavan ve yapı yükseklikleri gibi bilgileri toplamak için tüm sistemleri vurgulamanıza ve bir düzlemi baz alarak yükseltmenize yardımcı olur. Böylece tabakalı “layer” sistemler başlattığınız zaman, çalışmak için iyi bir temel sağlar.

KOMUT BENZERLİKLERİ

AutoCAD içindeki tüm komutlar, MEP bileşenleri ile kullanılabilir; bu da, AutoCAD komutlarıyla veya “kısa yol tuşları” ile verimli olmanız durumunda, yaşamı daha kolay hale getirir. Bu şayet güzergahlarınız birbirleri ile kesişirlerse, onları koparabilirsiniz anlamına gelir. Bu şekilde program 3 boyutlu 3B “3D” boruyu/conduiyi/ kablo tavasını düzenleyebilir, değiştirebilir ve artı işaretini kullanarak yeniden bağlayıp ötelenmeleri yerleştirmesine izin verir. Bunu yaparken gözlerinizi komut isteminde tutun çünkü program size (15 °, 30 °, 45 ° gibi) farklı yarıçaplı dönüş çözümleri kullanmanıza izin verir ve sonraki yarıçap seçeneğini girme seçeneği sunar. Şayet programın otomatik olarak oluşturduğu şeyleri korumayı seçerseniz, kabul et “Accept” seçeneğini seçin.

AutoCAD MEP‘de bir kotu hızla ayarlamak için iki basit yol vardır. Biri MOVE komutu kullanmak ve taban noktanız olarak 0,0,0 girip ikinci nokta olarak, yeni kotunuzun Z koordinatının ihtiyacı olan mesafeye ayarlayın. Örneğin: Temel nokta = 0,0,0, ikinci nokta = “0,0,20“. Bu, güzergahınızın merkezini Z=20 kotuna yerleştirecektir.

Diğer taraftan, Özellikler “Properties” menüsünü kullanarak Kotun “Elevation” yanında gösterilen sayısal değeri ayarlamaktır. Özelliklerde “Properties” gösterilen yüksekliğin, güzergah çizgisinin üstünü veya altını yansıtmadığını unutmayın. Kanal veya boru parçaları üzerinde gezinirseniz, dinamik özellikler çubuğunda gösterilen bazı özellikleri düzenleyebilirsiniz. Borunun Alt, borunun Üst veya her ikisinin de kotunu görebilirsiniz. Ayrıca size boru sistemini, yönlendirme tercihini ve hatta tabakasını da “layer” göstereceğini söyleyebiliriz. Daha gelişmiş kullanıcılar, “sistem” tanımında bir borunun başlangıç orijinini ve hedefini bile ayarlayabilirler. Ama bu bu makalemin konusu değil!

Daha önce de belirttiğim gibi mekanik ve elektrik tasarımları ile sınırlı değilsiniz. AutoCAD MEP mimari öğeler de sunmaktadır. Yeterli tecrübe ile duvar, pencere, kapı ve kirişler de dahil olmak üzere tüm yapıyı 3 boyutlu 3B “3D” olarak detaylandırabilirsiniz. Bu uzun vadede daha üretken olmanıza yardımcı olacaktır. Tarafınıza 3 boyutlu 3B “3D” model verilmesini beklemek yerine, mimari planlardan duvar ve tavan yüksekliği çizimlerini izleyebilir, ardından şu anda bilinen gerekli alanlardaki sisteminizi detaylandırmaya başlayabilirsiniz. Bu aşamaya gelmek zaman alabilir. Bu nedenle işinizin buna izin verecek kadar süreye sahip olduğundan emin olun. Büyük olasılıkla, yalnızca belirli işlerinizi detaylandırmak için yeterli zamana sahip olursunuz; ancak yazılımınızın tüm öğeleri yerleştirebileceğini bilmek size ekstra fırsatlar elde etme şansı verebilir.

MEP‘in bir Autodesk ürünü olması nedeniyle MEP‘in diğer AEC ve BIM odaklı Autodesk platformlarına kolaylıkla uyum sağlayacağı unutulmamalıdır. Herhangi bir öğeyi görüntüleme konusunda bir takım zorluklar yaşıyorsanız, ,Autodesk, programlarının her biri için indirilebilen “nesne etkinleştiriciler” sunulmaktadır. Bu, Autodesk ürünlerini kullanmayan alt paydaşlara da da büyük fayda sağlar. Ancak Autodesk ürünlerini endüstrinin büyük bir bölümünü kullanması nedeniyle, çoğu ürün standart Autodesk nesne etkinleştiricileri ile birlikte gelir. Bu, Autodesk uygulamalarının ne kadar güçlü olduğunu size gösteriyor olmalıdır. Autodesk kullanıcıları ile rekabet etmek gerçekten zordur!

Şirketinizin veya projenizin boyutu önemli değildir. AutoCAD MEP‘i yazılım koleksiyonunuza eklemek, çoklu bakış açısından oldukça yararlı olacaktır. Bu yazılımın size sunabileceği çok şey var ve özellikleri her yıl eklenerek kullanıcı dostu hale getiriliyor. Hali hazırda bir AutoCAD lisansına sahipseniz, MEP‘e yükseltme yapmak düşündüğünüzden daha uygun fiyatlıdır. MEP‘e yükseltme yapmanızı öneririm ve klasik AutoCAD‘den MEP‘e geçişle ilgili hiçbir sorunuzun olmayacağından eminim.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte 3 boyutlu 3B “3D” Görünüşlerde Kotlarla Çalışma

Revit’te perspektif veya ortografik görünüşte çalışırken kotları görüntüleyip; değiştirebilirsiniz. Video: 3D Görünümlerde Düzeylerle Çalışma (İngilizce) …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.