1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Yeni Başlayanlar İçin AutoCAD Sorunlarını Giderme Kılavuzu

AUGIWorld dergisinin eski bir sayısında, yeni AutoCAD kullanıcıları için AutoCAD ortamının nasıl çalıştığını anlamak başlıklı bir makale okumuştum

Bu makalemde, bazı yaygın AutoCAD sorunlarının nasıl giderileceği ve çözüleceği konusunda bazı hızlı ipuçları sağlayarak okuduğum makaleden anladıklarımı genişleterek sizlerle paylaşacağım.

AutoCAD‘i 1996’da tam zamanlı şekilde kullanmaya başladığımda, Internet daha doğmamıştı; bu yüzden “Google” arama motorunun AutoCAD sorunlarına hiç bir çözüm önerisi yoktu. Ya yerel kullanıcı grubunuza sorununuzu sunmak için, her ay bir araya gelene kadar beklemek zorunda kalırdınız ve bir katılımcıdan bir cevap almayı beklerdiniz; ya da en sevdiğiniz CAD dergisinin en son sayısının gazete bayilerine ulaşmasını beklemek zorunda kalırdınız.

Yukarıda bahsettiğim makalenin yazarı CAD hilelerini öğretmenin yanı sıra sorunları gidermenize yardımcı olabilecek bazı öneriler de hazırlamış. Bununla birlikte, bazı insanlar ya başkalarına CAD problemleri hakkında soru sormaya yaklaşmaktan korkabilirler ya da belki ofisinizde CAD uzmanları mevcut değildir ve şayet doğru soruyu sormazsanız, Google arama motoru da sorunlarınıza cevap bulamayabilir.

İşte bu yüzden, aşağıdaki önerilerin karşılaşabileceğiniz bazı problemleri çözmeye yardımcı olacağını umuyorum.

  • Harici Referanslardaki “Xref” tabaka “layer” ayarları kaydedilmiyor

Harici referansları “XREF” kullanırken, kullanıcılar genellikle bazı istenmeyen tabakaları “layer” donduracak veya çizim amaçları için tabaka “layer”  renkleri ve çizgi tipi gibi bazı tabaka “layer” ayarlarını değiştirecektir.

Bununla birlikte, çiziminizi her kaydedip; yeniden açtığınızda, ekli harici referanslarınızdaki “xref” tabaka “layer”  ayarlarının orijinal ayarlarına geri döndüğünü fark edebilirsiniz.

Bunu düzeltmek için en basit yol, VISRETAIN komutunu çalıştırıp; 1 değerine ayarlamaktır. Böylece, çiziminizi kaydedip yeniden açtığınızda, ekli harici referanslarınızdaki “xref” tabaka “layer”  ayarları bozulmadan kalır.

  • Yerleşim “Layout” Görüntü bakışları “viewport” en genişe görüntü yaklaşma “zoom extentsyapıyor

Bir Yerleşim “Layout” sekmesine geçtiğinizi ve imlecinizi bir görüntü bakışının “viewport” içine her koyduğunuzda, diğer tüm görüntü bakışlarının “viewport” model alandaki tüm nesnelerinizin görüntüleyecek şekilde görüntü yaklaşma “zoom extens” yapacağını ” fark etmiş olmalısınız.

Bu UCSFOLLOW adı verilen sistem değişkeni 1 değerine ayarlandığında olur. Görüntü bakışlarınızın “viewport” en genişe görüntü yaklaşma “zoom extents” yapılmasını önlemek için, görüntü bakışlarınızı “viewport” önce kilitleyin; ardından, her görüntü bakışı “viewport” penceresinin içinde UCSFOLLOW komutunu çalıştırın ve değeri 0 (sıfır) olarak ayarlayın.

  • Sürekli çizgide “Polyline” boşluk ve çizgiler uyumlu değil

Gizli “Hidden” veya merkez “center” gibi bir çizgi tipi kullanarak bir sürekli çizgi “poyline” yaratırken, boşlukların ve çizgilerin eşit veya düzenli  olarak bırakılmadığını fark edebilirsiniz. Sürekli çizgilerinizi “Polyline” Özellikler Yöneticisini “ Properties Manager” kullanarak düzeltebilir ve Çizgi tipi Üretme “Linetype Generation“ aracını devre dışı bırakılmıştan “disabled” etkinleştirilmişe “enabled” değiştirebilirsiniz.

Bu sorunun tekrar oluşmasını önlemek için, PLINEGEN komutunu çalıştırın ve 1 değerine ayarlayın (aşağıdaki şekle bakın).

·         Bir çizim dosyasını açmaya çalışırken iletişim kutusu görüntülenmiyor

Hiç bir dosyayı açmaya çalışırken, bir ağ klasörünü araştırıp bulabileceğiniz bir iletişim kutusu yerine, komut satırında klasör yolunu ve dosya adını elle yazmanızı isteyen bir mesaj aldınız mı?

Bu, zaman zaman AutoCAD‘deki bir fonksiyon veya özel bir fonksiyon düzgün davranmadığında ve dosya iletişim kutularını “kapalı” hale getirdiğinde olur.

Onları tekrar açmak için, FILEDIA komutunu girin ve değeri 1 olarak ayarlayın.

·         Bazı AutoCAD komutları için iletişim kutusu eksik

Dosya “File” iletişim kutusunun görüntülenmemesine ilaveten, BHATCH komutu gibi iletişim kutularına dayanan bazı komutlar da olabilir ve bunlar da bazen görüntülenmeyebilir.

Yeniden görünmesini sağlamak için CMDDIA komutunu çalıştırıp; 1 değerine ayarlayın.

·         Her Seferinde Sadece Tek Bir Nesne Seçebilme

Şayet MOVE, COPY, ERASE gibi komutlar veya başka bir fonksiyon için birden çok nesne seme ihtiyacınız olduğunda duyduğunuz zaman, AutoCAD bir seferde yalnızca bir nesne seçmenize izin verip; ikinci bir nesneyi seçtiğinizde, ilk nesne seçilmemiş oluyorsa, bu PICKADD sistem değişkeni değerinin değişmiş olmasından kaynaklanır.

Bunu düzeltmek için,  PICKADD komutunu çalıştırın ve 1 değerine ayarlayın.

·         Tabakalar “Layer” kapalı Olduğu halde hala bastırılıyorlar

Bazı tabakaları “layer” bastırmak istemiyorsanız ancak o tabakaları ““layer” KAPALI “OFF” hale getirdikten sonra bile halen bastırılıyorlarsa, kapalı “off” hale getirmek yerine onları dondurmaya “freze” çalışın.

·         Defpoints isimli tabaka “layer” üzerindeki nesneler seçilemiyor

Birçok CAD kullanıcısı, tasarım geometrisini oluşturmalarına veya referans işaretleri gibi davranmalarına yardımcı olmak için “Defpoints” tabakasında “layer” nesneler yaratırlar; ancak bu tabaka “layer” üzerinde bulunan varlıkların bastırılmasını istemezler. Bununla birlikte, Defpoints tabakası “layer” üzerindeki bu varlıkları seçmeye çalıştığınızda, bu iş kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olabilir veAutoCAD bunları seçmenize izin vermez.

Sorun Şans, Tabaka Yöneticisinde “Layer Manager” 0 (sıfır) isimli tabakanın “layer” KAPALI “OFF” veya DONUK “FREZE” olmasından kaynaklanmaktadır. 0 (sıfır) isimli tabakayı “layer” tekrar AÇIK hale getirin ya da ÇÖZÜK hale getirin; ardından Defpoints tabakası “layer” üzerindeki nesnelerini seçebilirsiniz.

·         $AUDIT-BAD-LAYER İsimli tabaka “layer” temizlenemiyor

Bazen AUDIT komutunu çalıştırdıktan sonra, Tabaka Yöneticisinde “Layer Manager” $ AUDIT-BAD-LAYER adlı bir tabaka “layer” görürsünüz ve bu tabaka “layer” PURGE komutunu çalıştırsanız bile görünmeye devam edecek gibi görünüyor.

Bu tabakanın “layer kalıcı olarak nasıl kaldırılacağı aşağıda açıklanmıştır:

  1. AUDIT komutunu çalıştırın.
  2. Tabakadan “Layer” kurtulmak için, PURGE komutunu çalıştırın.
  3. Şimdi çiziminizi kaydettikten sonra çiziminizi kapatın.
  4. Çiziminizi tekrar açın ve PURGE komutunu tekrar çalıştırdığınızda, istenmeyen tabakanın “layer” gittiğini göreceksiniz.

·         Çizim dosyası üzerinde AUDIT komutu çalışmazsa

Bazen bir AutoCAD çizim dosyası içinde hatalar veya bozulmalar alacaktır ve dosyadaki hataları temizlemek için, RECOVER komutunu kullanmayı denemeniz önerilir.

Bununla birlikte, şayet çizim dosyanıza harici referanslar “xref” iliştirilmişse ve bu harici referans “xref” dosyalarından biri veya tümü bozuk ise, çizim açılmayabilir. Her zaman olduğu gibi, bozuk dosyaları geri kazanma da, çok uzun zaman alabilir.

İşlemleri hızlandırmak için, RECOVERALL komutunu kullanabilirsiniz. Bu, harici referans “xref” dosyasının kendisini ve harici referans “xref” dosyaları içeren çizim dosyasını düzeltir.

Boş bir çizim açın (veya zaten bir çizim üzerindeyseniz, tamam, o da olur), RECOVERALL komutunu çalıştırın ve size Çizim Dosyasını Kurtar “Recover the Drawing File“ diyen bir uyarı mesajı görüntülenecektir. Kurtar “Recovery”  seçeneğine tıkladığınızda, harici referansları “xref” içeren çizim dosyasını araştırıp bulmanız istenir. Açılacak çizim dosyasını seçtikten sonra, çizim kurtarılır; açılır ve ardından iliştirilmiş harici referans “xref” dosyalarının her birinin kurtarılma açılma işlemi devam eder. Her harici referans “xref” dosyasının kurtarma işlemi tamamlandığında, otomatik olarak kaydedip kapanırlar. Hangi sorunların giderildiğini gösteren bir rapor hazırlanacaktır. Raporu kapattıktan sonra, çizim dosyanızı açabilirsiniz.

·         Ölçülerin yazı yüksekliği çok küçük görünüyor

Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, ölçü nesnelerini yerleştirirken, ok uçları, ölçü çizgileri ve uzatma çizgileri gibi ölçü elemanları iyi görünmesine rağmen; ölçü yazısının çok küçük olması sorununu hiç  yaşadınız mı?

Ölçü stilinin “dimension style” kullandığı tanımlanmış yazı stili “text style” muhtemelen sabit bir yüksekliğe atanmıştır. Sadece STYLE komutunu çalıştırın ve Yazı yüksekliği “text height” alanının 0 (sıfır) değerinde olduğundan emin olun. Şayet belirli yazı stili sabit bir yüksekliğe sahip olmalıysa, yalnızca boyutları sıfır olarak tanımlanmış olarak kullanılacak ayrı bir yazı stili oluşturun.

·         Çizimi kaydetmeye çalışırken ‘Komut Çalışıyor’ mesajı

Çiziminizde bir dizi değişiklik yaptıktan sonra çoğu kullanıcı SAVE komut simgesini tıklatmakta veya klavyelerindeki Ctrl-S tuşlarına basmaktadırlar.

Bununla birlikte, bir Komutun işlemde “Command in Progress” olduğunu söyleyen bir hata mesajı almak nadir değildir ve çalışan bir komutu iptal etmek için, ne kadar çok kez Esc tuşuna basarsanız basın, hiçbir etkisi olmaz. Bu sorun kullanıcıları çizimlerini kaydetmeden kapatmaya ve dolayısıyla çok fazla çalışmayı kaybetmeye zorlamaktadır.

Bu sorunu çözmedeki ipucu, komut satırına SAVE yazıp; Enter tuşuna basmaktır. SAVE komut simgesine veya Ctrl-S tuşlarına bastığınızda, bu yöntemler bazen karışık hale gelebilen QSAVE komutunu kullanır. SAVE komutunu kullanmaya zorlamak QSAVE seçeneğini atlayacak ve aslında çiziminizi kaydedecektir (sonrasında AutoCAD‘i kapatmak ve yeniden başlatmak iyi bir uygulamadır).

·         Eksik veya bilinmeyen komutlar

AutoCAD‘de çalışırken ya da AutoCAD üstünde çalışan bir uygulama ile çalışırken, bazen komut girmeye çalıştığınızda Bilinmeyen Komut “Unknown Command” diyen bir hata mesajı alırsınız.

DEMANDLOAD komutunu çalıştırıp 3 değerine ayarlamayı deneyin.

AutoCAD‘i kapatmanız ve sonuçları görmeniz için, yeniden başlatmanız gerekebilir.

·         Harici referanslar “Xref” içerisindeki çizgi tipleri düzgün görüntülenmiyor

Bu son sorun çok uzun bir işlem ve AutoCAD kullanıcılarının deneyim seviyesine bakılmaksızın ofisimde ve mesaj panolarımızda her zaman kişisel olarak en çok gördüğüm sorun.

Çiziminize merkez “center”, gizli “hidden ve kesikli “dash” gibi çizgi tipleri içeren bir XREF iliştirdiğinizde, bu çizgi tiplerinin ana çiziminizde bulunan merkez “center”, gizli “hidden ve kesikli “dash” çizgi tipleri gibi görünmediğini fark edebilirsiniz. (yani çizgiler ve boşluklar karşılaştırıldığında daha büyük veya küçük görünebilir).

Buna neden olan bir veya birden fazla sorun olabilir, bu nedenle her potansiyel tüm nedenlere göz atmalıyız.

Çiziminize harici referansınızı “xref” iliştirdiğinizde, çizgi tipleri mevcut çiziminize yüklenmedi gibi bir uyarı mesajı alabilirsiniz. Bir harici referansı “xref” iliştirdiğinizde, harici referansta “xref” bulunan çizgi tipleri mevcut çiziminizde bulunan çizgi tipleri ile aynıysa, düzgün görüntülenirler; ancak harici referansta “xref” bulunan çizgi tipleri mevcut çiziminizde mevcut değillerse, harici referans “xref” bunları bazen istenmeyen sonuçlarla da olsa düzgün görüntülemek için elinden gelenin en iyisini yapar. Bunu düzeltmek için LINETYPE komutunu çalıştırın ve önce gerekli çizgileri yükleyin ve ardından Tabaka Yöneticisine “Layer Manager“ gidin ve çizgi tiplerini harici referansın tabakalarına “layer” göre atayın. Çizgi tipleri atandıktan sonra, sonuçları görmek için, REGEN komutunu kullanarak çizimi yenilemeniz gerekebilir.

Birinci #1 seçeneğin çalışmaması durumunda, harici referansın “xref” ve/veya mevcut çizimin yanlış çizgi tipi tanımlarını kullanması mümkündür. Başka bir deyişle, (büyük olasılıkla farklı DWT şablonunu kullanması nedeniyle) bir çizim emperyal çizgi türü tanımlarını kullanıyor olabilirken, diğer çizim metrik çizgi tipi tanımlarını kullanıyor olabilir. Bunu kontrol etmek ve düzeltmek için MEASUREMENT komutunu doğru bir şekilde ayarlamanız gerekir. Örneğin, hem harici referans “xref” hem de geçerli çizim emperyal birimleri kullanarak çizilmişse, MEASUREMENT komutunu çalıştırın ve 0 değerine ayarlayın. Ardından, LINETYPE komutu çalıştırarak çizgi tiplerini yeniden yüklemeniz gerekir ve sonra da çizgi tiplerini seçin ve yeniden yükleyin (ardından iyi bir önlem için REGEN komutunu kullanın).

Bu önerilerin her ikisi de yine de istenen sonuçları vermiyorsa, varlığa bağlı sorun olabilir. harici referans “xref” dosyasında, düzgün görüntülenmeyen bir çizgi tipine sahip nesnelerden birine tıklayın ve Özellik Yöneticisinde “Properties Manager” özelliklerini kontrol edin. İki şey aramalısınız: Birincisi, çizgi tipi Tabakaya Göre “ByLayer” yerine Varlığa Göre “ByEntity” ve ikincisi, nesnenin kendisine atanmış 1 değerinden farklı bir Varlığa Göre “ByEntity” çizgi tipi ölçeği “linetype scale” değeri. Nesneyi Tabakaya Göre “ByLayer” ayarına geri döndürdükten sonra, fiziksel çizgi tipi ölçeği “linetype scale” ayarını 1 yaparak; çizimi kaydedip asıl çizime harici referansı “xref” tekrar yüklersiniz.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.