1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Yeni Başlayanlar için AutoCAD Dersleri Ders#5-Nesneleri Seçme

Şimdiye kadar, muhtemelen sol tıklama yaptığınız ve imleci çizim alanında hareket ettirdiğiniz zaman, ekranınızda renkli bir dikdörtgen göründüğünü gördünüz. İşte bu derste bu derste nesne seçim yöntemlerinden olan bu renkli dikdörtgenleri inceleyeceğiz. AutoCAD nesneleri birlikte gruplandırmanıza ve daha sonra bunları değiştirmenize izin vermek için bir seçim seti olarak adlandırılan bir küme kullanır. Örneğin, şayet tek bir seferde birçok nesneyi silmek isterseniz, komut satırına E yazıp Enter tuşuna basar ve silmek istediğiniz nesneyi seçersiniz ve bu işlemi silmek istediğiniz tüm nesneler için tekrarlarsınız. Tabi ki, bu tek tek seçim işlemi zaman alacaktır. Sizin de tahmin edebildiğiniz gibi, AutoCAD bunun daha kolay bir yolunu bizlere sunar. Komut satırına E yazıp Enter tuşuna bastıktan sonra silmek istediğiniz tüm nesneleri tıklayarak seçtikten sonra Enter tuşuna basabilirsiniz. Ama bu da çok kısa bir yöntem olmayacaktır. Bir nesne grubunu seçmek suretiyle bir seçim seti oluşturmuş olursunuz. Bir nesneyi değiştirmek istediğinizde ve “nesneleri seçmek” için AutoCAD tarafından Nesneleri seç: “Select objects:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, bir seçim seti oluşturup sonrasında komutu uygulayabilirsiniz.

NESNELERİ SEÇMEYİ TAMAMLADIĞINIZDA ENTER TUŞUNA BASMAYI UNUTMAYIN!

AutoCAD‘de bir seçim seti yaratmak için, birçok yol vardır. En yaygın kullanılan yol pencere yöntemidir.

Kullanacağınız birbirinden farklı olan iki pencere yöntemi bulunmaktadır.

  • Birincisi değen pencere “crossing selection” yöntemidir.
  • Diğeri ise içine alan pencere “window selection” yöntemidir.

Şayet seçimi sağdan sola doğru yaparsanız, bir değen pencere “crossing window” yaratmış olursunuz ve bu pencerenin içine giren ve değdiği tüm nesneler seçim setine eklenirler. Bu pencere ekranda çerçevesi kesik kesik çizgili yeşil renkte görünür. Şayet seçimi soldan sağa doğru yaparsanız, bir içine alan pencere “crossing window” yaratmış olursunuz ve sadece bu pencerenin içine tamamen giren nesneler seçim setine eklenirler. Bu pencere ekranda çerçevesi düz çizgili mavi renkte görünür. Aralarındaki fark çok önemlidir.

Özetleyecek olursak:

Yön İsimlendirme Görüntü Etki
Sağdan sola doğru Değen pencere “Crossing Window” yöntemi   Pencerenin içine tamamen giren ve değdiği tüm nesneler seçilir
Soldan sağa doğru İçine alan pencere “Window” yöntemi   Sadece pencerenin içine tamamen giren nesneler seçilir

 

NOT: AAutoCAD’in 2015 sürümünden itibaren yeni bir özellik kullanıma sunulmuştur. Değen pencere yönteminde oluşturulan pencere ön tanımlı olarak birçok kullanıcının görmeye alışkın olmadığı bir Kemente “Lasso” dönüşmüştür. Bu ön tanımlı ayar Seçenekler “Options” iletişim kutusunun Seçim “Selection” sekmesindeki Seçim modu “Selection mode” kısmında bulunan Kement için Bas ve Sürükleme yapmaya izin ver “Allow Press and Drag for Lasso” işaret kutusunun işareti kaldırılarak değiştirilebilmektedir.

Nesneleri seçmenin başka yolları da vardır ve aşağıda sıkça kullanılan yollardan birkaçını göreceksiniz. Ayrıca bunları birleştirerek de kullanılabilirsiniz.

Çıkar “Remove” – Nesneleri seç: “Select objects:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, R harfine basarak AutoCAD’in o ana kadar oluşturulmuş seçim setinden nesne çıkartması sağlanır. Ayrıca seçim esnasında Shift tuşu ile birlikte seçim yapılırsa, o nesne de seçim setinden çıkartılır.

Son “Last” – Nesneleri seç: “Select objects:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, L harfine basarak AutoCAD’in yaratmış olduğunuz son nesneyi seçmesi sağlanır. Bu seçenek, bir nesne yaratıp o nesneyi hemen taşımak veya düzenlemek (değiştirmek) istediğinizde çok kullanışlıdır.

Önceki “Previous” – Nesneleri seç: “Select objects:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, P harfine basarak AutoCAD’in bir önceki seçim setini tekrar seçmesi sağlanır. Bu özellik, birkaç nesne seçer ve bu nesneleri düzenlerseniz (değiştirirseniz) ve aynı nesneleri daha sonra yeniden düzenlemek (değiştirmek) istediğinizde kullanılır.

Fens “Fence” – Nesneleri seç: “Select objects:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, P harfine basarak nesneleri seçmeniz için, AutoCAD’in (fens) olarak adlandırdığı birkaç çizgi serisi çizmenize olanak vermesi sağlanır. Bu özellik, tek bir budama sınırına sahip budanacak bir çizgi grubu seçmek istiyorsanız kullanışlıdır.

Değen Poligon “Crossing Polygon” – Nesneleri seç: “Select objects:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, CP harflerine basarak AutoCAD’in nesne seçimi için, değen poligon yaratması yeteneği sağlanır. Bu değen pencere yönteminde (dikdörtgen şeklinde) bir fens çizmeye benzemekte olup; bu seçenekte poligonu poligonun köşe noktalarını ekranda tıklayarak yaratırsınız. Ön tanımlı olarak, bu bir değen poligondur. Bu yüzden poligonun değdiği her nesne seçim setine eklenir.

Değen Pencere “Crossing Window” – Nesneleri seç: “Select objects:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, CW harflerine basarak AutoCAD’in nesne seçimi için, değen pencere yaratması yeteneği sağlanır. Bu seçenek sağdan sola doğru tıklanarak yaratılan değen pencere yöntemine benzemekte olup; bu seçenekte dikdörtgeni dikdörtgenin köşe noktalarını ekranda tıklayarak yaratırsınız. Bu yüzden dikdörtgenin içerisine tam olarak giren nesneler seçim setine eklenirler. AutoCAD’in yeni sürümleri CW yazmadan değen pencere oluşturmak için imlecinizi kullanmanıza izin verirler.

Değiştirme “Cycling” – Nesneleri seçmeye hazır olduğunuzda, klavyenizdeki Shift tuşunu basılı tutun ve fareniz üst üste binmiş nesnelerin üstünde olduğunda Boşluk tuşuna basın. Değiştirmek istediğiniz bir nesne seçilerek vurgulanıncaya kadar Boşluk tuşuna tekrar tekrar basın. Daha sonra o nesneyi fareniz ile tıklayarak seçin. Bu yöntem küçük bir çizim alanında çok fazla sayıda nesne olduğunda iyidir.

Seçmiş olduğunuz tüm nesnelerin seçimini kaldırmak için, klavyenizdeki Escape (ESC) tuşuna basın veya menüden sağ tıklayın ve açılan menüden Tümünün seçimini kaldır “Deselect All” seçeneğini seçin.

İpucu: Dar alanlarda seçim yaparken Görüntü Yaklaşma “Zoom in” yapın. Doğru nesneyi seçtiğinizden % 100 emin olun. Yanlışlıkla dış duvar yerine iç duvarı ofsetlediğinizin farkını düşünün – ortaya çıkacak olan sonuç nesne 6 birim daha fazla uzakta olacaktır! Görüntü yakınlaştırma “Zoom in” ve sonra hızla görüntü uzaklaştırma “Zoom out” yapmaya alışın (fare tekerleği bunun için mükemmeldir).

İyi bir CAD operatörü olmak için AutoCAD‘de nesneleri hızla seçmeniz gerekir.

Pratik yapmak için önceki çizimlerinizden birini açın ve yukarıda açıklanan yöntemlerin tümünü kullanarak nesneleri seçmeyi deneyin. İmlecinizi bir nesnenin üzerinden geçirdiğinizde, nesnenin vurgulandığına dikkat edin.

Seçim Seçeneklerini Değiştirme

Birçok kullanıcı ön tanımlı AutoCAD ayarlarından memnundur. Bazen, tutamaç “grip”  veya tıklayarak seçme kutucuğu ebatı gibi şeyler için ayarlarınızı değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu tamamen kişiseldir ve sizin tercihlerinize bağlıdır. Bu ayarları nasıl değiştireceğimi göstereceğim, ancak bunları tekrar eski haline getirmek isterseniz ayarların nerede olduğunu hatırlamalısınız.

Seçenekler için komut satırına OP yazıp Enter tuşuna basın ve açılan Ayarlar “Options” iletişim kutusunda Seçim “Selection” sekmesine gidin. Aşağıdaki şekilde görünen iletişim kutusunu göreceksiniz.

Sizin de gördüğünüz üzere birçok şeyi özelleştirebilirsiniz. İçinde çok sayıda mavi çizgi bulunan bir çizimin olması konusunu düşünün. Şayet isterseniz, tutamaçların “grip” rengini daha net olacak şekilde değiştirebilirsiniz. Bazı insanlar daha büyük bir tıklayarak seçme kutucuğu ebatı isterler, ancak daha hassas olan daha küçük bir tıklayarak seçme kutucuğunu tercih ediyorum. Çok kullanılan diğer bir seçenek ise, “Bloklarda tutamaçları etkinleştir “Enable grips within blocks” seçeneğidir. Daha sonraki derslerde tutamaçlar “grip” ve bloklar “block” hakkında bilgi edineceksiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.