1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Yeni Başlayanlar için AutoCAD Dersleri Ders#13-Kesit Görünüşler

Özellikle mimari ve inşaat çizimlerinde, birçok bilgi vermeniz gerekmektedir; fakat çiziminizdeki tüm görünüşler bu gereken bilgilerin hepsini iletmeye pek te yardımcı olmazlar. Bazen nesneyi orta kısımdan kesip dilimlemeniz gerekecektir. Bu yöntemi kullanarak, parçanın kesitini veya bir Kesit Görüntüsü elde edersiniz.

Yukarıdaki çizime bir göz atın. Karmaşık bir parçanın çizimi ve iki farklı kesit görünümü görürsünüz. Parçanın en solunda B-B’ kesitinin nerede olduğunu gösteren kesit çizgisini çizgiyi görüyorsunuz. Sağ tarafta ise, kesit görünüşünü görüyorsunuz. Bu görünüş size mantıklı geliyor mu? Gördüğünüz şey, dirseğin metal kiriş parçasının kesit görünüşüdür. Bu kesit görünüş parçanın yan görünüşlerinin hepsine bakmaksızın parçanın alanın ne kadar olduğunu görebilmeniz için gösterilmiştir. Kesit görünüşleri çizime açıklık getirmek için, kullanılırlar.

Yukarıdaki şekilde tam ortada olan A-A’ kesit işaretine bakın. Daha sonra sağ üstteki A-A’ kesit görünüşüne bakın. Kesit görünüşünde bir kiriş parçasının yanı sıra kiriş parçası boyunca açılmış olan bir delik görüntülendiğini göreceksiniz.

Kesit görünüşleri mekanik ve mimari çizimlerde kullanılırlar. Herhangi bir zamanda, dış görünüşte kolayca görülemeyen bazı ayrıntıları göstermeniz gerektiğinde kesit alın ve o kesiti çizin.

Bu derse başlamadan önce Gereken Bilgiler

Şayet Yeni Başlayanlar için AutoCAD Dersleri Ders#12-Herşey Detaylarda Gizli (Ortografik Projeksiyon) isimli dersi okuduysanız, bu dersin bazı kavramlarına aşinasınız demektir. Şayet okumadıysanız, geri dönün ve önce o dersi okuyun.

Kesit Görünüşlerde Bakış Yönü

Şayet Ortografik Projeksiyon konusunu anladıysanız (ki bu Ders #11 ve Ders #12 makalelerini okumakla mümkündür), kesit görünüşlerini kolayca yaratabilirsiniz. Aşağıdaki şekle bir göz atın ve çizimdeki her şeyin mantıklı olup olmadığını düşünün.

Bu şekilde gördüğünüz şey delinmiş çok basit bir bloktur. Bu şekil kesit görünüşünün ve ön “front” görünüşün hemen hemen aynı olduğunu göstermektedir. Aslında ben, kesit görünüşünü yaratırken işe ön “front” görünüşü kopyalayarak başladım. Bazı çizgi tiplerini değiştirdim ve sonra tarama “hatch” yaptım.

Şayet görüşünüzde birden fazla parça varsa, hangi parçanın önde olduğundan emin olmalısınız. Aşağıdaki şekilde yukarıdaki şekildeki parçanın aynısına sahibim; fakat bu kez ilk parçanın içerisine başka bir parça yerleştirilmiş durumda.

Mimari çizimde bir kesit görünüşünün nasıl kullanılacağına dair bir örnek aşağıda verilmiştir. Standart tarama “hatch”  desenlerini kullanarak hazırladığımız bu kesit çizimine başka bir kişi baktığı zaman, bunun bir tarafı toprakla doldurulmuş betonarme bir temel olduğunu kolaylıkla söyleyecektir.

Buraya kadar anlattıklarımla, kesit görünüşlerinin nasıl yaratılacağı ve tarama “hatch” bölümlerinin çiziminizin hikâyesini anlatmaya nasıl yardımcı olduğuna ilişkin bir fikrinizin oluştuğunu düşünüyorum.

AutoCAD’de Kesit Görünüşleri Çizme

Bu alıştırma için, işe basit bir çizimle başlayacağız. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz tüm görünüşleri verilmiş olan parçayı çizerek işe başlayın ve çizerken, kesit görünüşünün nasıl olacağını düşünün. İzometrik görünüşü çizmeniz gerekmez; izometrik görünüş yalnızca çizeceğiniz parçayı hayal etmenize yardımcı olması için referans amaçlı verilmiştir.

Kesiti belirleyen Kesme Düzlemini çizmek için bir çizgi çizin ve sonra okları yapmak için LEADER komutunu kullanın. Ok sembollerinin ucuna kesit ismini simgeleyen A harflerini ekleyin. Güzel, kesit görünüşünüz nasıl olacak gibi görünüyor?

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü üzere, kesit düzlemi, ok işaretlerinin gösterdiği gibi ön “front” görünüşten yukarı doğru bakıyor; bu, üst “top” görünüşü işaret ettiği anlamına gelmez; ancak bu örneğimizde,  kesit görünüş ve üst “top” görünüş aynı olacaktır. Ayrıca kesit düzleminin tam ortadan geçtiğine dikkat edin.

Kesit görünüşü üst “top” görünüşün üst tarafında yaratmak için,  üst “top” görünüşü çiziminizde uygun bir yere kopyalayın. Üst “Top” görünüşteki ölçüleri silmeden aynen bırakabilirsiniz. Bir kısmını sündürmeniz durumunda kesit görünüş doğrudan üst “top”  görünüşün üstünde olduğundan emin olmak için iyi bir fikirdir.

Aşağıdaki şekilde hangi çizgilerin çizgi tipinin değiştirilmesi gerektiğini Gizli çizgilere ihtiyacınız olup olmadığını görebilirsiniz.

Artık kesit görünüşümüzde tarama “hatch” yapmaya başlayabiliriz.

Yukarıdaki şekilde görüldüğü üzere, sağdaki şaftın parçayı birleştirdiği çizgiyi silmemiz gerekiyordu, çünkü kesit görünümünde bu katıdır. Artık gizli olmayan iki deliğin çizgilerini gizli “hidden” çizgi tipi ile değiştirmemiz gerekir. Şimdi kesit görünüşe tarama “hatch” dokularını eklemeye hazırız.

HATCH komutu, kullandığınız AutoCAD sürümüne bağlı olarak biraz farklı olabilmektedir. Bu örnek için, ben AutoCAD’in 2017 sürümünü kullandım. Taramalar “Hatch”, kesit görünümünde hangi bölgelerin ‘kesildiğini’ (ve katı malzemenin nerede olacağını) göstermek için kullanılır.

HATCH komutunu çalıştırın ve aşağıdaki şekilde gösterilen alanları tıklayarak seçin. Her üç alanın aynı anda seçilmesi ve taramanın “hatch” üç ayrı nesne yerine tek bir nesne oluşturması daha doğru olacağı için, HATCH komutunu çalıştırdıktan sonra tek bir alanı tıklayarak seçmek yerine üç alanı tıklayarak seçtik. Bu, daha sonra taramayı “hatch” kolayca düzenleyebilmeniz ve tüm alanların aynı tarama deseni ile görünmesini sağlamak açısından gereklidir.

Seçilen alanlar, en son kullanılan tarama deseni “hatch pattern” ve ayarlarla doldurulur. Sorun değil, şimdi bu uygulanan tarama desenini “hatch pattern” düzenleyeceğiz.

Yukarıdaki şekilde HATCH komutunu çalıştırdığınız zaman, şeritin görünümünü görüyorsunuz. Burada çalışmak için, farkında olmanız gereken yalnızca üç öğe bulunmaktadır:

  • Doku “Pattern”: Doku “Pattern” taranacak alanda hangi malzemenin kullanılacağını göstermelidir.
  • Açı “Angle”: Taramalarınızın “Hatch” büyük çoğunluğu için, açı sıfır (0) derece olacaktır; fakat bazen açı değerini değiştirme ihtiyacı duyabilirsiniz. Birçok standart tarama deseni “hatch pattern” belli açıları kabul etmektedir.
  • Ölçek “Scale”: Bu öğe en çok değiştireceğiniz öğelerden bir tanesidir. Şayet tarama deseniniz “hatch pattern” katı dolgu gibi görünüyorsa (desenin detayları belli değilse), deseninizdeki çizgiler birbirlerine çok yakın oldukları için, ölçeği “scale” arttırmanız gerekecektir. Şayet tarama deseniniz “hatch pattern” boş görünüyorsa, deseninizdeki çizgiler birbirlerinden çok uzak oldukları için, ölçeği “scale” düşürmeniz gerekecektir. Ölçek çiziminizin boyutuna bağlı olarak değişecektir.

Şayet her şeyi doğru uyguladıysanız, kesit görüntünüz aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi olacaktır:

Şayet taramanızı “hatch” ayrı bir tabakaya “layer” koymak istiyorsanız, bunu tabi ki yapabilirsiniz. Bu karmaşık çizimlere girdiğinizde çok yardımcı olabilir. Yerleşim “Layout” sekmeleri aracılığıyla baskı almayı öğrendiğiniz zaman, taramanızın “hatch” kendi tabakasında “layer” olmasının nasıl faydalı olabileceğini anlayacaksınız. Belki de taramalarınız “hatch” için birden fazla tabaka “layer yaratma ihtiyacı duyacaksınız.

Kesit Görünüşlerin Başka Kullanımları

Aşağıdaki şekilde bir katı bir çubukta ve bir boruda ara vermek için, kullanılan bir kesit görünümünü görüyorsunuz. Bu, çiziminize sığmayan uzun boruları göstermenin yaygın bir yoludur, sadece ara verin; ancak tam uzunlukta bir ölçü ekleyin.

İşte sizin için bir alıştırma: Aşağıdaki şekilde görünen temel resmini AutoCAD’de çizin:

Sonuç

Çizmeye başlamadan önce bir sürü bilgiye sahip olmanız gerektiği için, kesit görünüşleri genellikle çizmek çok zor değildir. Kesit görünüşlerinizi en son çizerek pafta yerleşiminizde mevcut çizimlerden ayırmaya çalışın.

Şayet imkânınız varsa, elinizdeki mevcut çizim setlerine bakın ve kesit görünüşlerin nerelerde kullanıldıklarını anlamaya çalışın. Şayet herhangi bir parça çizimi yaptıysanız, o parçanın bir kesit görünüşünü çizmeyi de deneyin. Bu tarama “hatch” yapmak ve CAD gözünüzü geliştirmek için iyi bir uygulama olacaktır.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.