1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Yeni Başlayanlar için AutoCAD Dersleri Ders#12-Herşey Detaylarda Gizli

Bu yeni başlayanlar seviyesindeki derslerde şu ana kadar AutoCAD’in temel 2 boyutlu 2B “2D” komutlarını öğrendiniz. Şu ana kadar öğrendiğiniz konular günlük çizimlerinizde kullandıklarınızın çok büyük bir parçasını oluşturmaktadır. Bu derste herhangi yeni bir komut öğrenmeyeceksiniz; fakat sizlere mekanik çizimlerde çok kullanılan yaygın olarak kullanılan bir tekniği öğreteceğim. Ayrıca bu ders size çizmeden önce planlama yapmanızı ve çizdiklerinizi nasıl sunmanız gerektiğini öğretecektir.

Mekanik çizimler çizim dünyasında önemli bir yere sahiptirler. En basit anlamda, mekanik çizimler makineler, parça grupları ve çatallardan Formula 1 yarış otomobillerine kadar her şeyde kullanılan cıvata ve somunlarının tasarım çizimleri için yöntemleri tanımlamak için, kullanılmaktadırlar. Mekanik çizimler binalar ve yapılar (Mimari ve yapısal çizimler) veya peyzajlar ve yollar (inşaat mühendisliği çizimleri) içeren her hangi bir şey içermezler.

Şimdi şayet siz bir Mimar olmanın hayalini kuruyorsanız, bu dersi atlamanız gerekmiyor. Aslında, bu derste anlatacağım kavramları kullanmanız ve bu konuyla ilgili (Görünüş Çizimleri gibi) çizimleri yaratmanız gerekecektir. Öyleyse okumaya devam edin!

Ortografik Projeksiyon Nedir?

Şayet aşağıdaki şekilde görünen çizime bakarsanız, bir parça için bir çizim göreceksiniz. Bu çizim bir parçanın üst görünüşünü, ön görünüşünü ve yan görünüşünü göstermektedir. Bu üç görünüşün birbirlerine göre iz düşümleri alınmış ve üç görünüş hizalanmışlardır. (F8 tuşu ile açılabilen) Ortografik Mod ayarınız ile gördüğünüz gibi, çizgiler yatay ya da dikeydir ve Ortografik Projeksiyon’da, görünüşler çoğunlukla birbirine göre yatay ya da dikeydir. Çizimin kolay okunmasını sağlayan bu hizalamadır (projeksiyondur).

Bazen çizime daha şık bir görünüm vermek için kullanılan izometrik bir görünüş de görürsünüz. Bu derste izometrik çizimleri ele almayacağız. Bu derste yaptığınız çizimleri ilerdeki derslerde daha fazla pratik yapmak için, kaydedin.

Bu yöntemin kullanılmasının nedeni, bir parçayı alıp çizebilmeniz, ölçülendirmeniz ve ardından gerekli tüm bilgileri imalatçıya verebilmenizdir. Bazı durumlarda sadece 2 görünüş yeterli olurken; biraz karmaşık parçalar için 3 veya daha fazla görünüş gerekecektir. Çok karmaşık parçalar için 6 veya daha fazla görünüş gerekebilecektir.

Hangi görünüşlerin kullanıldığına ve çizime nereye yerleştirileceğine karar verme yöntemleri 2 vardır:

·       Birinci Açı Projeksiyonu (Avrupa Standartları)

Birinci açı projeksiyonunda, nesne kavramsal olarak birinci (I) oktant ta bulunur. Yani görüntüleme düzlemlerinin üstünde ve önündedir. Düzlemler görünür haldedir ve her görünüş, nesnenin içinden en uzaktaki düzlemin üzerine itilir. Küçük bir hatırlatma: Bir “sahnedeki eleman 6 yüzlü küpe doğru iz düşümü alınan nesnenin her bir görüntüsü, nesnenin görünüş yönünde küpün (görünür olan) iç duvarlarına yansıtılır; yani nesnenin her görünüşü küpün karşı tarafında çizilir. Daha sonra, nesnenin iki boyutlu bir gösterimi, duvarların tümünü görüntülemek için küpün yüzleri açılarak yaratır. Bu işlem, iki plan ve dört görünüş üretir. Bu işlemi görselleştirmenin daha basit bir yolu, nesneyi baş aşağı bir şişeye sokmaktır. Nesneyi şişenin sağ kenarına kaydırmak sağ taraftaki görünüşü ortaya çıkarır.

Yukarıdaki şekilde görünen küpün içindeki nesne görünüşü, birinci açı projeksiyonu kullanarak duvarlara bakış yönünde yansıtılan nesnenin görünüşlerini göstermektedir.

Aşağıdaki şekilde de küpün açılmış halinde nesnenin benzer görünüşlerini görebilirsiniz:

·       Üçüncü Açı Projeksiyonu (Amerikan (USA) Standartları)

Üçüncü açı projeksiyonunda, nesne kavramsal olarak birinci (III) oktant ta bulunur. Yani görüntüleme düzlemlerinin altında ve arkasındadır. Görüntüleme düzlemleri, saydamdır ve her görüntü en yakın düzlem üzerine çekilir. 6 düzlemli görüntüleme küpü kullanarak, nesnenin her bir görüntünün görme yönüne ters yönde iz düşümü alınır. Küpün dış duvarları; yani nesnenin her görünümü küpün aynı tarafında çizilir. Daha sonra, dış duvarlarının tümünü görmek için küp açılır. Bunu görselleştirmenin daha basit bir yolu, nesneyi bir kabın altına yerleştirmektir. Nesneyi şişenin sağ kenarına kaydırdığınızda sağ taraftaki görünüş ortaya çıkar.

İşte yukarıdaki gibi aynı nesnenin üçüncü açı projeksiyonlarının yapımı. Görüntülerin tek tek aynı olduğuna, sadece farklı şekilde düzenlendiğine dikkat edin.

             

Yukarıdaki şekilde görünen küpün içindeki nesne görünüşü, birinci açı projeksiyonu kullanarak nesnenin duvarlara bakış yönünde yansıtılan görüntülerini göstermektedir.

Aşağıdaki şekilde de küpün açılmış halinde nesnenin benzer görünüşlerini görebilirsiniz:

Ok – umarım bu teoriyi eğlenceli bulmuşsunuzdur. CAD çalışmalarına geri dönmeden önce son bir bilgi daha vermek istiyorum. 2 çeşit standart olduğu için, önünüze gelen ortografik çizimde hangi standardın kullanılmış olduğunu nasıl bileceksiniz? Hangi metodun kullanıldığını belirtmek için başlık bloğunda kullanılan standart bir sembol vardır.

Bu sembol basit bir koniyi gösterir ve projeksiyonu görüntüler.

Ben Orta Doğu Teknik üniversitesinde (USA sistemli) eğitim gördüğüm ve üçüncü açı projeksiyonu kullanmak üzere eğitildiğim için, bu derste yapacağımız örneklerde size üçüncü açı projeksiyonunu göstereceğim. Çizim teknikleri aynıdır, iki yöntemde yalnızca çizeceğiniz iz düşüm çizgilerinin yönleri farklıdır.

Aşağıdaki alıştırmalar için, işe nesnenin izometrik bir çizimine bakarak başlayacağız ve daha sonra verdiğimiz boyutları kullanarak, Ön “Front”, Yan “Side” ve Üst “Top” görünüşleri çizeceğiz. İş yerinizde, ölçmek ve çizmek için, size bir parça verildiği veya parçayı kendiniz tasarlamanız gereken durumda kalabilirsiniz.

İşte bu alıştırmada çizeceğimiz parça aşağıdadır:

Bu sizi kavramlara alıştırmak için, çok basit bir örnektir. Daha aşağıda daha pratik alıştırmalar bulacaksınız.

Tamam, şimdi kendinize soracağınız ilk soru “Nereden başlamalıyım?” olmalıdır. Ben size en çok bilgiye sahip olduğunuz yerden başlamanızı öneririm. Bu  – çizime bağlı olarak – bazen ön “front” görünüş bazen de üst “top” görünüş olacaktır. Bu örneğimizde, ön “front” görünüşten başlayacağım ve ilk önce ön “front” görünüşü çizeceğim.

Bu aşamada ölçüler konusunda endişelenmeniz gerekmez – görünüşlerin tamamını çizene kadar bekleyin. Tamam, işte bu kadar kolay; şimdi üst “top” görünüşü çizmeye başlayabilirsiniz.

Üst “Top” görünüşü çizmek için, çizgilerin yukarı doğru iz düşümünü almalısınız. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, ön “front” görünüşte, kritik noktalardan yukarı doğru çizgiler çizin. (Oktant Quadrant” nesne çıtçıtı da dahil olmak üzere) gerekli nesne çıtçıtlarınızın “osnap” açık durumda olduğuna emin olun.

Artık dikey çizgileriniz var; aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, yatay çizgileri de çizin. Genişlikleri (OFFSET komutu ile) çizmek için, yeterli alanınız olduğundan ve görünümler arasında boşluk bıraktığınızdan emin olun.

Artık 2 görünüşü hemen hemen çizmiş oldunuz. İhtiyacınız olan çizgileri kalacak şekilde çizgileri aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi budayın.

Durun ve herhangi bir çizgiyi unutmadığınızdan emin olun. Bazı çizgileri unutmak çok kolaydır.

Şimdi biraz ilerleyip yan yolculuğa çıkma zamanı geldi. Çizgi tipleri “Linetype” hakkında bilgi edinmek için, AutoCAD’de Çizgi Tipleri isimli makaleyi okuyun. Çünkü burada ihtiyacınız olacak. Makaleyi okuduktan sonra, çiziminize geri dönün ve Gizli “Hidden” ve Merkez “Center” isimli çizgi tiplerini “linetype” yükleyin. Bu çizgi tipleri “linetype” çiziminize daha fazla bilgi eklemek içini gereklidirler.

Şayet her şey yolunda giderse, çizgi türlerini yükleyebilir ve çizimlerinizle uyumlu olması için, bunları (LTS komutunu kullanarak 10 veya 12 değerinde) ölçeklendirebilirsiniz.

Yukarıdaki şekilde parçamızın tamamlanmış üst “top” ve ön “front” görünüşlerini görüyorsunuz. Gizli” çizgilerin nedenini anlıyor musunuz? Bu gizli çizgileri parçanın eni boyunca delinmiş olan deliği (çemberi) göstermek için, kullandık. Şayet delik parçanın eninin yarısı boyunca açılmış olsaydı, bu gizli çizgileri nereye çizerdiniz? Merkez çizgileri, deliğin ve yayın aynı merkez noktasına sahip olduğunu göstermek için kullanılırlar. Bunlar hem yaygın kullanılan hem de standart CAD yöntemleridir ve bunları anlamanız gerekir.

Çizilecek bir görünüş daha var. Bu yan / sağ görünüş olacaktır. Bu görünüşü henüz kafanızda canlandırabildiniz mi?

Yan görünüşe başlamak için, görünüşün çizimde nereye yerleştirileceğini belirlemelisiniz. Bu örnekte, 3. açı projeksiyonu yöntemini kullanarak, ön “front” görünüşün sağında göstereceğiz. Tam yerleşim için daha fazla iz düşüm çizgisi çizmeniz gerekecektir.

Yukarıdaki şekilde gördüğünüz üzere, 2 çizgi ile iz düşüm alarak ön “front” görünüşteki sağ üst köşeyi buldum. Daha sonra bu köşeden 45 derece eğimli bir çizgi çizdim.

Artık yan görünüşü yaratmak için, üst “top” görünüşten çizgilerin iz düşümlerini almaya başlayabiliriz. Yukarıdaki şekilde Aşağı İzdüşüm olarak adlandırdığım çizgi sağ “right” görünüşün sol tarafı olacaktır. Üst “Top” görünüşün öbür tarafından alacağım bir başka iz düşüm çizgisi sağ “right” görünüşün genişliğini belirleyecektir. Ayrıca, bu tekniğin kullanılmasıyla üst “top” ve yan “side” görünüşlerin ön “front” görünüşten aynı mesafede olduğuna da dikkat edin.

Daha sonra sadece ön “front” görünüşten sağ tarafa doğru iz düşüm almam gerekmektedir.

Neredeyse bitti. Şimdi sadece bazı çizgileri düzeltip, gizli çizgiler için çizgi türünü değiştirmemiz yeterlidir. Nihai hedefimiz aşağıdaki şekilde görünen görünüşü çizmektir:

Tüm çizgilerinizi çizdiğinizde, merkez çizgilerinize ve gizli çizgilerinize kavuştuğunuzda, ölçülendirme yapmaya ve gerekli notları eklemeye hazırsınız demektir.

Bu derste hangi komutları kullandığınızı gözden geçirin. LINE, CIRCLE, OFFSET & TRIM komutlarını kullandınız.  Ayrıca tabakaları “layer” kullandınız ve bazı çizgi tiplerini “linetype” öğrendiniz. Bu da göstermektedir ki, bir sürü komut kullanmaya gerek duymadınız; ancak bu komutların nasıl çalıştığını çok iyi bilmeniz, sizi iyi bir CAD kullanıcısı yapacaktır.

Ekstra Alıştırma-1: Bu çizim için verilen izometrik görünüşü esas alarak üst “top” ve ön “front” görünüşleri çizin ve eksik olan sağ yan “right side” görünüşü yaratın.

Ekstra Alıştırma-2: İşte, Google Kitaplarda bulduğum (1919 yılına ait) eski bir çizim kitabından bir tarama. Bu taramada sizi meşgul edecek 4 ayrı egzersiz bulunuyor. Verilenleri çizin ve eksik görünümü yaratın.

Ekstra Alıştırma-3: Bu verilen Ekstra-3a ve Ekstra-3b parçalarının gereken 3 görünüşünü yaratın.

Bahsetmem gereken son bir konu daha var. Bu yöntem diğer yollarla da kullanılabilir.

Yukarıdaki şekilde AutoCAD’de çizilmiş bir boru parçası görüyorsunuz. Bu bir açıyla kesilmiş düz bir boru parçasıdır; böylelikle bir dirsek oluşturmak için, başka bir parçaya bağlanabilir.

Nasıl yapılacağını bildiğiniz zaman 3 boyutta 3B “3D”e çizim yapmak çok zor değildir. Fakat şayet bu parçayı imalatçıya bu şekilde gönderirsem boruyu nereden keseceğini bilmeyecektir. Bu yüzden imalatçıya borunun bir çizimini göndermem gerekecektir.

İmalatçıya yollayacağım bu çizim, imalatçıya parçayı boruyu kesip imal edebilmesi için, bir şablon olacaktır.

Şayet botunun üst ucuda alt ucu gibi düz olsaydı, göndereceğim çizimin (şablonun) nasıl olacağını düşünün. Fakat bu durumda bu boru parçasını nasıl çizersiniz? Borunun eğik olan üst ağzını nasıl bulacaksınız? Sizce de bu, tam bir Ortografik Projeksiyon iş gibi görünüyor mu? Evet tamamen öyle.

Aşağıdaki çizim, bu parçanın tüm görünüşlerini göstermek için nasıl bir çizim yapılacağını göstermektedir. Borunun çap ve açılı kesim yapılacak kısmın uzunluk bilgilerini biliyorum. Borunun çapını bildiğim için, çevreyi de biliyorum demektir. Çevre, bana bu parçayı imal etmek için, gerekli olan malzemenin uzunluğunu belirlememi sağlamaktadır.

Aşağıdaki şekilde, parça macenta, iz düşüm çizgileri ise mavi renkli olarak çizilmiştir. Yapmam gereken, hem çemberi hem de çevreyi temsil eden çizgiyi bölmek için DIVIDE komutunu kullanmaktır. Daha sonra yapmam gereken çemberden sağa doğru ve çevre çizgisinden yukarıya doğru iz düşüm almaktır. Bu bana eğriyi yaratmak için SPLINE komutu için kullanılacak bir karelaj sağlayacaktır. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz yardımcı görünüş birkaç iz düşüm çizgisi ve bir elips ile çizilmiştir.

Şayet isterseniz bunu deneyin ve bilmediğiniz komutlar için komut satırını takip edin. Bu zor olabilir, ama buna zaman ayırın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.