1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Yeni Başlayanlar İçin AutoCAD 3Boyutlu 3B “3D” Modelleme Öğreticisi

Bu (AutoCAD ile bir yemek sandalyesini modellenmek suretiyle) bir Yeni başlayanlar için AutoCAD 3 boyutlu 3B “3D” Modelleme çalışmasıdır.

Pek çok kişi, AutoCAD‘in 3 boyutlu 3B “3D” modelleme için en iyi yazılım olmadığını, herkesin kendi çalıştığı sektöre bağlı olarak bunla ilgili farklı bir fikrini savunduğunu iddia edecektir.

AutoCAD, 3 boyutlu 3B “3D” modellemede en çok kullanılan CAD yazılımı olmasa da şayet biraz mühendislik bilgisi kullanarak gerçekçi bir 3 boyutlu 3B “3D” modelin nasıl modelleneceğini öğrenmeniz gerekiyorsa, bu alıştırma tam sizlik demektir.

İşte bu, 3 boyutlu 3B “3D” modellemenin gücüdür ve bunu, ustalaşmak istediğiniz CAD yazılımını kullanarak çevrenizdeki mevcut objeleri tasarlamak için bir ilham kaynağı olarak kullanın. AutoCAD bu eğitimde odak noktası olacak CAD yazılımıdır.

Tasarım boyunca kullanacağımız tüm bilgiler aşağıdadır.

Yukarıdaki şekilde görünen ölçülerle bu sandalye ile ilgili tüm bilgilere sahip olduğumuza göre artık sandalyemizi adım adım tasarlamaya başlayabiliriz. Ek bilgiler yeri geldikçe açıklanacaktır.

Haydi, doğru tasarımın içine dalın.

Adım 1

Yukarıdaki şekilde verilen ölçüleri kullanarak aşağıdaki parçaları çizin. Onları birbirinden ayırmadan önce birlikte çizmenizi öneririm, çünkü verilen bilgiler tasarımın doğru bir şekilde bu sırayla tamamlanmasını kolaylaştırır.

İşte aşağıdaki, şekilde her parçayı birbirinden ayırdıktan sonra elde etmeniz gereken şekil:

Adım 2

Her parça üzerinde REGION komutunu kullanın.

  1. Şeritten REGION komut simgesine tıklayın.
  2. Parçanın tüm çizgilerini seçin.
  3. Enter tuşuna basın.

Adım 3

2 birim dışa çekilecek “extrude” olan mavi renkli dikdörtgen içindeki parça haricindeki tüm parçaları 4 birim dışa çekin “extrude”.

Adım 4

Bütün parçaları birleştirin.

Koltuk tutucuları 2 birim dışa çekildiği “extrude” için, bacakların üzerine hem sol hem de sağ tarafta 1 birim boş alan olacak şekilde yerleştirilmelidir.

Adım 5

Ayak tutucunun kalan iki parçasını tasarlayın. Boyutlar: 2 birim derinliğinde 6.5 X 28 dir. 4. adımda tasarlanan parçayı çoğaltın ve tümünü bir araya getirin. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi bir sonuç almalısınız.

Adım 6

Aşağıdaki şekilde kırmızı renkli dikdörtgen içerisinde gösterilen bacakları sabit tutmak zorunda olan parçayı oluşturun. Boyutları 4 X 28 X 2 birimdir.

Adım 7

Aşağıdaki şekilde verilen ölçülere göre oturak ve sırtlığı yaratın. Oturak 2.2 birim dışa çekilmeli “extrude” ve sırtlık 2 birim dışa çekilmelidir “extrude”.

Adım 8

Tüm parçaları birleştirin. Montaj sırasında sırtlığın 5 derece bükülmesini sağlayın.

Adım 9

Sırtlığın üst parçasını yaratın. Boyutlar: 36 X 6.5 X 4 birimdir.

Bu parçayı 5 derece bükün ve tüm parçaları birleştirin.

Adım 10

Daha güzel hale getirmek için sandalyenin oturağının köşelerini ve diğer keskin kenarlarını FILLET komutunu kullanarak yuvarlatabilirsiniz.

Bu öğreticice kullanılan tüm AutoCAD dosyaları aşağıdadır.

DWG DOSYALARINI İNDİR

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.