1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Yeni Başlayanlar için AutoCAD 3 Boyut 3B “3D” Öğreticisi-5

Bu AutoCAD 3 boyut 3B “3D” eğitiminde zorlukları bir adım öteye taşıyoruz. İşte yeni başlayanlar için iyi bir AutoCAD 3 boyut 3B “3D” alıştırması.

Hızlı Bir Hatırlatma:

Bu, üzerinde çalıştığımız beşinci 3 boyut 3B “3D” alıştırmasıdır ve şayet daha önceki alıştırmaları takip etmediyseniz ve 3 boyutta 3B “3D” başlangıç seviyesindeyseniz, Yeni Başlayanlar için AutoCAD 3 Boyut 3B “3D” Öğreticisi-1, Yeni Başlayanlar için AutoCAD 3 Boyut 3B “3D” Öğreticisi-2, Yeni Başlayanlar için AutoCAD 3 Boyut 3B “3D” Öğreticisi-3  ve Yeni Başlayanlar için AutoCAD 3 Boyut 3B “3D” Öğreticisi-4 yayınlarına göz atmanızı önereceğim.

Bu öğretici hızlı ve basit olacaktır.

İlk adım olarak, aşağıdaki şekilde gösterilen 1, 2, 3, 4 ve 5 ile gösterilen parçalar çizilmelidir. Bu parçaların ölçülerini yukarıdaki şekilde bulabilirsiniz.

Yukarıdaki şekilde 1, 2, 3, 4ile gösterilen parçalar üzerinde REGION komutunu kullanın. Diğer nesnelere dik bir planda olması için, 4 ile gösterilen parçayı 3DROTATE komutunu kullanarak döndürmeniz gerekir. Şayet böyle yaparsanız, projeniz aşağıdaki şekilde göründüğü gibi izometrik görünümde görünecektir.

Şimdi tüm bu 2 boyutlu 2B “2D”nesneleri 3 boyutlu 3B “3D” nesnelere dönüştürmek için, EXTRUDE komutunu kullanmanız gerekir. Dışa çekme “Extrude” boyları aşağıdaki tabloda verilmiştir (Bu uzunlukları öğreticinin ilk resmini kullanarak da bulabilirsiniz.)

Nesne

Dışa Çekme “Extrude” Boyu

[birim]

1 8
2 62
3 12
4 20
5 44

Şimdi en zor kısıma geldik! Her nesneyi, projeniz aşağıdaki şekilde görünen 3 boyutlu 3B “3D” geometriye benzeyecek şekilde yerleştirmelisiniz. Bu kısım, gerekli olmayan tüm geometriyi ana nesneden çıkarmanıza izin verecek çok önemli bir kısımdır.

Son Adım!

Tüm diğer nesneleri 2 numara ile işaretli olan ana nesneden çıkarmanız gerekir. SUBTRACT komutunu kullanın. Bu size istediğiniz sonucu verecektir.

Şayet hala AutoCAD‘de 3 boyutlu 3B “3D” uzayda nesneleri yerleştirmek ve taşımakta sorun yaşıyorsanız, önceki alıştırmaları tekrarlayın. Bu tekniklerde ustalaşmanıza yardımcı olacaktır. Bir nesneyi önceden ayarlanmış bazı parametrelere göre çıtçıtlamanıza yardımcı olması için, referans çizgilerini her zaman kullanabileceğinizi unutmayın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.