1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Yazıyı “Text” Çok Satırlı Yazıya “Mtext” Dönüştürme Öğreticisi

Tek satırlı yazı veya Dtext olarak da isimlendirilen yazı “text” her bir satırı ayrı bir nesne yapmaktadır. Bu çizime eklemek istediğimiz kısa açıklamalar için harikadır. Diğer taraftan, çok satırlı yazı olarak da isimlendirilen “Mtext”, çok daha fazla sayıda biçimlendirme seçeneğine sahiptir ve uzun yazılar için, daha iyidir. Çok satırlı yazı “Mtext” özellikle yazı sütununu sağdan ve soldan sınırlama ihtiyacı duyduğunuz zaman, önemlidir.

Bazen, çok satırlı yazı “mtext”olması gereken tek satırlı “text” bir yazıya bazen de tek satırlı yazı “text ”olması gereken çok satırlı bir yazıya “mtext” sahip olursunuz. Bu iki tip yazıyı (tek satırlı yazı “text” ve çok satırlı yazı “mtext”) kolayca birbirlerine dönüştürmek için iki basit yöntem aşağıdadır:

Yazıdan “Text” Çok Satırlı Yazıya “Mtext”

Yazıdan “Text” Çok Satırlı Yazıya “Mtext” dönüştürmek için, bir Hızlı Araçlar “Express Tools”  komutu olan TXT2MTXT komutunu kullanın. Hızlı Araçlar “Express Tools” > Yazı “Text”> Yazıyı Çok Satırlı Yazıya Dönüştür “Convert Text to Mtext” komut düğmesini seçin. (AutoCAD 2009’da, önce Menü “Menu” araştırıcısına tıklayın.)

Sekil-1

Nesneleri Seç: “Select objects:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, dönüştürmek istediğiniz yazı nesnelerini seçin. Şayet nesne seçmek yerine Enter tuşuna basarsanız, Yazıdan Çok satırlı Yazıya “Text to MText” Seçenekleri iletişim kutusu karşınıza gelir. İstediğiniz seçenekleri ayarlayın ve OK tuşuna basın. Ön tanımlı olarak, komut en özellikleri üst yazı nesnesinden aşağıya doğru sıralar ve yaratacağı Çok satırlı Yazının “Mtext” kelimelerine kelime kesmeyi uygulamayı dener.

Komutun bir harika özelliği şayet önce yazı nesnelerini seçerseniz, komutun artık veri girişi olmaksızın çalışmasıdır. — çok etkili değil mi? Diğer bir etkili özellik de komutun gerçek bir dönüştürme yapmasıdır; yani eski yazı nesneleriniz giderler ve yeni yazı nesnesi yaratılır.

Çok satırlı Yazıdan “Mtext” Yazıya “Text”

Çok satırlı Yazıdan “Mtext” Yazıya “Text” dönüştürmek için, benim bulduğum en kolay yol sadece kopyala ve yapıştır “copy paste” yapmaktır. Çok satırlı Yazı Düzenleyicisini “Mtext Editor” açmak için, Çok satırlı Yazıya “Mtext” çift tıklayın. Metni seçin ve panoya kopyalayın (Ctrl + C). Daha sonra düzenleyiciyi kapatın.

DTEXT veya TEXT komutunu çalıştırın. Alışıldığı gibi başlangıç noktasını, yüksekliği ve dönme açısını belirleyin. Daha sonra küçük bir kutu ve imleci göreceksiniz. Panoya kopyaladığınız metni yapıştırın (Ctrl + V) ve komutu bitirmek için Enter tuşuna basın. Sonrasında Çok satırlı Yazı “Mtext” nesnesini silme ihtiyacı duyacaksınız. Aynı metinden ekranınızda iki tane gördüğünüz için, Çok satırlı Yazı “Mtext” nesnesini silin.

Hakan  rumuzlu site üyemiz Çok satırlı Yazıdan “Mtext” Yazıya “Text” dönüştürmek için, sadece Çok satırlı Yazıyı “Mtext” patlatabileceğimizi “explode” (X) de bana hatırlattı. Fakat bu işi Hakan’ın belirttiği yöntem ile yaptığınız zaman, satır sonlarındaki kelime kesmelerine dikkat etmelisiniz. Bunun dışında istediğiniz yöntemi kullanabilirsiniz.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Kesit Başlığı Ailesi Oluşturma

Revit’te kesit başı sembolünüze çizim ve pafta numaraları ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki prosedür, bir kesit başı ailesi …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.