1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Yazıyı Çok Satırlı Yazıya Dönüştürme

Sekil-01

Bu makale Yazıyı Çok Satırlı Yazıya Dönüştürme Öğreticisi isimli önceki makalenin güncellemesidir.

AutoCAD birçok tipte yazı veya açıklama nesnesi sunmaktadır. Bunların bazıları ölçüler “dimensions” veya kılavuzlar “leaders” içindir. Fakat en çok kullanılan tip yazılar “text” dır. Yazılar “Text” orijinal tip olarak tek satırlı yazı (veya Dtext) olarak isimlendirilmektedirler. Tek satırlı yazıyı kullandığınız zaman, her bir satır ayrı bir nesnedir ve bunlar etiketler için idealdirler.

Fakat birçok çizim paragraf biçiminde uzunca açıklamalara ihtiyaç duyarlar ve bu sebeple yıllar önce Çok satırlı yazılar “Mtext” bizlere sunulmuşlardır. Yazıları “Text” favori kelime işlem programınızda kullandığınız hemen hemen tüm yollarla biçimlendirebilirsiniz.

Sekil-02

Bazen, çok satırlı yazı “mtext” olması gereken tek satırlı yazıya “text” (veya tam tersi) sahipsinizdir. Benim elimde Çok satırlı yazı “Mtext” bizlere sunulmadan önce yaratılmış eski çizimler vardı. Tek satırlı yazı “Text” ve çok satırlı yazı “mtext” arasında dönüştürme yapmak için, 2 yol bulunmaktadır.

Tek Satırlı Yazıyı Çok Satır Yazıya Dönüştürme

Aşağıdaki şekilde eski bir çizimdeki tek satırlı yazı “text” ile yaratılmış olan bir projenin açıklamalar kısmını görüyorsunuz. Satırlardan bir tanesinin seçili olduğunu görüyorsunuz ve tabi ki bu açıklamalar kısmı çok satırlı yazı “Mtext” olmalıydı. Bu yazıyı dönüştürmek için, bir Hızlı Araçlar “Express Tools” komutu olan TXT2MTXT komutunu kullanın. Şeritten, Hızlı Araçlar “Express Tools” altında > Yazı “Text” panelinde> Yazıyı Çok satırlı Yazıya Dönüştür “Convert Text to Mtext” komut düğmesini tıklayın.

Sekil-03

Nesneleri Seç: “Select objects:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, dönüştürmek istediğiniz yazı nesnelerini seçin. Genellikle, nesneleri seçmek için değen pencere seçim yöntemi iyi sonuçlar vermektedir. Her şeyden öte, her bir satırı tek tek seçmek istemezsiniz!

Şayet nesneleri seçmek yerine Enter tuşuna basarsanız, aşağıdaki şekilde göründüğü üzere Yazıyı Çok satırlı Yazıya Dönüştürme Seçenekleri “Text to MText Options” iletişim kutusunun açıldığını görürsünüz. Ön tanımlı olarak, komut seçilmiş olan nesneleri en üstten aşağı doğru sıralamayı ve yaratılacak çok satırlı yazıda kelimeleri kesme yapmayı deneyecektir. Yazıları seçilme sırasıyla sıralama seçeneğini de seçebilirsiniz.

Sekil-04

TXT2MTXT komutunun harika bir özelliği de şayet önce yazı nesnelerini seçip komutu çalıştırırsanız, başka hiçbir veri istemeden dönüştürme işlemini tamamlamasıdır.

Aşağıdaki şekilde komutu çalıştırdıktan sonra yaratılan çok satırlı yazı “Mtext” nesnesini görüyorsunuz.

Sekil-05

Çok Satırlı Yazıyı Tek Satır Yazıya Dönüştürme

Bazen de, çizimde bulundukları yere paragraf olarak sığmayacakları için, yazılarınızı yeniden düzenleme ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu durumlarda, çok satırlı yazıyı “Mtext” tek satırlı yazıya dönüştürebilirsiniz.

Çok satırlı yazıyı “Mtext” tek satırlı yazıya dönüştürmenin bir yolu kopyala yapıştır “copy paste” yapmaktır. Çok satırlı Yazı Düzenleyicisi’ni  “Mtext Editor” açmak için, Çok satırlı yazıya “Mtext” çift tıklayın. Tüm yazıyı seçin ve hafızaya kopyalayın (Ctrl C). Daha sonra Düzenleyici’yi kapatın.

TEXT komutunu çalıştırın. Her zaman olduğu gibi başlangıç noktasını, yüksekliği ve dönme açısını belirleyin. Sonrasında küçük bir kutucuk ve imleci göreceksiniz. Hafızaya aldıklarınızı yapıştırın (Ctrl V) ve komutu bitirmek için, Enter tuşuna basın. Yazı (şayet çok fazla metin varsa, oldukça uzun olabilen) tek bir satır haline gelecektir. Daha sonra çok satırlı Yazı “Mtext” nesnenizi silin.

Veya çok satırlı Yazıyı “Mtext” patlatabilirsiniz. Bu yöntem satır kelime kesmelerini koruyacaktır. Her şey sizin nasıl bir sonuç istediğinize bağlıdır. Bu yöntemin bir artısı da orijinal nesneyi silmek zorunda olmayışınızdır.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.