1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Yazıları DDEDIT Komutu ile Düzenleme

DDEDIT ismi eski hafızaları önümüze getiriyor! Bir zamanlar, DD bir iletişim kutusunu açan komutu göstermek için kullanılırdı. Şimdilerde ise, geriye sadece 3 tane kalmış gibi görünüyor—AutoCAD’in Yardım dosyasında alfabetik olarak sıralandığı sırasıyla— DDEDIT, DDVPOINT ve DDPTYPE komutları.

Fakat artık DDEDIT komutu için bir iletişim kutusu açılmıyor. (Diğer iki komut ise, hala iletişim kutusu açmaya devam ediyor.)

Tek Satırlı Yazıyı (DText) Düzenleme

Tek satırlı bir yazı (Dtext) yarattığınız ve ona (yazıya) çift tıkladığınız zaman, onu  (yazıyı) yerinde düzenleyebilirsiniz. Bunu yazıyı basitçe çizim alanında (yerinde) düzenleyebilirsiniz, değiştirebilirsiniz anlamına gelmektedir. Bununla beraber, AutoCAD  DDEDIT komutunu çalıştırır. Enter tuşuna bastığınız zaman, Bir açıklama nesnesi seçin veya [Geri al]: “Select an annotation object or [Undo]:” veri istemini (uyarısını) görürsünüz. DDEDIT komutu sizden düzenlemek için diğer açıklama nesnelerini seçmeniz için veri istemeye devam eder (DTEXT bu özelliğe sahip değildi.); bu özellikle bir seferde birden fazla sayıda yazı nesnesinin düzenlenmesi sağlanmış oldu.

Şayet isterseniz, önce DDTEXT komutunu çalıştırabilirsiniz. Fakat bunu niçin yapasınız ki? Aslında, ben bu komutu şeridin üzerinde hiç bulamıyorum! Önce yazıyı seçebilir; çizim alanında sağ tıklar ve Düzenle “Edit” seçeneğini seçebilirsiniz. Fakat bu dolambaçlı bir yoldur.

Sekil-1

Çok Satırlı Yazıyı (Mtext) Düzenleme

Diğer bir taraftan, çok satırlı yazıyı “Mtext” çift tıkladığınız zaman, AutoCAD MTEDIT komutunu çalıştırır. Aynen DDEDIT komutunda olduğu gibi, düzenlemenizi çizim alanında yerinde yaparsınız. İşinizi bitirdiğiniz zaman, komutu bitirmek için, yazı düzenleyicinin dışına tıklayın. Diğer yazı nesnesini düzenlemek için her hangi bir uyarı veri istemi gelmez. Bu durumda akla şu soru geliyor: Şayet bir seferde birden fazla çok satırlı yazı “mtext” nesnesini düzenlemek istersek DDEDIT komutunu kullanabilir miyiz?

Bu sorunun cevabı EVET dir. Komut satırına DDEDIT yazıp Enter tuşuna basın. Veri istemi (uyarı) geldiğinde, birinci çok satırlı yazı “Mtext” nesnenizi seçin ve onu düzenleyin. Düzenlemeyi bitirmek için yazı düzenleyicinin dışına tıklayın. DDEDIT komutu veri istemini (uyarıyı) tekrarlar. Böylece diğer bir çok satırlı yazı “Mtext” nesnesini seçebilirsiniz.

DDEDIT komutu özellikle bir seferde hem tek satırlı Dtext hem de çok satırlı “Mtext” nesnesini düzenlemek istediğiniz zaman çok kullanışlıdır.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Bir Bölge Planı “Plan Region” Oluşturma

Revit’te plan görünüşünün geri kalanı için kullanılan kesme düzleminden farklı bir yükseklikte bir kesme düzlemi …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.