1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

XY Koordinatlarını Excel’den AutoCAD’e İçe Aktarma “Import”

Bu makalemde sizlerle yıllardır arkadaşım olan AutoCAD konstrüktif teknik ressamı Hakan Güllü’den harika bir AutoCAD ipucu paylaşmak istedim.

Önkoşul: Bu yöntemin düzgün çalışması için, X ve Y değerlerinin, yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi, X, Y biçiminde tek bir hücrede olması gerekir. Şayet X ve Y değerleri ayrı ayrı hücrelerdeyse, X, Y biçimine “format” gelmeleri için gerekli ayarlamaları yapmalısınız.

Excel’den X, Y Koordinatları Alınarak Çizim Oluşturma Talimatları

  1. Excel’de, çizimi oluşturmak için, kullanılacak X, Y koordinatlarının bulunduğu hücreleri seçin ve Ctrl C tuşlarına basarak kopyalayın.
  2. Windows Not Defteri “Notepad” uygulamasını açın (Başlangıç “Start” > Tüm Programlar “All Programs” > Aksesuarlar “Accessories” > Not Defteri “Notepad”).
  3. Koordinatları Not Defteri “Notpad” dosyasına yapıştırmadan önce, dosyaya ilk kelime olarak LINE yazın (bu, betik çalıştırıldığında LINE komutunu başlatır) ve ardından Enter] tuşuna basın.
  4. Şimdi koordinat sütununu Not Defteri “Notepad” dosyasına yapıştırın; aşağıdaki şekilde görünene benzer bir şey görmelisiniz.

5. Not Defteri “Notpad” uygulamasını kapatın. Dosya kaydedilsin mi? Uyarısı geldiğinde, Dosya Tipi “Files of Type” olarak Tüm Dosyalar “All Files” tipini seçin ve dosyanıza bir isim vererek .SCR uzantılı olarak kaydedin. (Yukarıdaki şekilde görüldüğü üzere ben, dosyama SERTAN.SCR ismini verdim.) (dosyanızı kaydettiğiniz yeri unutmayın).

6. AutoCAD‘de SCRIPT komutunu çalıştırın; daha sonra önceki adımda dosyanızı kaydettiğiniz konuma gidin; ardından dosyanızı seçin ve Aç “Open” düğmesine tıklayın. AutoCAD, LINE komutunu çalıştırır; daha sonra girilen ilk koordinat kümesinden başlayarak, bir noktadan diğerine çizgi parçaları çizer.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.