1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

XLine Komutu ile Çiziminizde Kotlar Yaratma

Diklik “Ortho” modu ve Açısal İzleme “Polar Tracking” sizin tercihinize kalmış, yardımcı inşa çizgileri “construction lines“ kavramını tamamen ihmal etmeyi tercih etmiş olabilirsiniz. Fakat ben bunları çizimimde –kotlar gibi – gerekli kavramları belirlemek için hala kullanıyorum.

XLINE komutunun temel kullanımı basittir. Komut satırına XLINE yazın ve biri orijini diğeri yönü tanımlamak üzere iki nokta belirleyerek devam edin. Komut veri isteminde (uyarısında) ilave seçenekler – H ve V seçenekleri inşa yardımcı çizgisini Yatay “Horizontal” ve Düşey “Vertical” yönlerde kısıtlarlar vardır. Açı “Ang” seçeneği inşa yardımcı çizgisini belirli bir açıda olmaya zorlar. Ötele “Offset” seçeneği temelde OFFSET komutu ile aynı olup; yeni çizgiyi sizin seçtiğiniz kısıtlar ne olursa olsun bir inşa yardımcı çizgisi olması için zorlamaktadır. Açı ortay “Bisector” seçeneğine ben daha önce hiç ihtiyaç duymamış olmamla birlikte, bu seçenek inşa yardımcı çizgisini üç nokta ile tanımladığınız açının açı ortayından çizer.

İnşa yardımcı çizgilerinin XLINEkotlar için faydalı olduklarından bahsetmiştim. Fakat bilinen kotlarla bir kesiti veya cephe görünüşünü çizerken, bunlar (inşa yardımcı çizgileri) yükseklikleri girerken bazen hantal olabiliyorlar. Bu yüzden, ben kesitleri ve cephe görünüşlerini her zaman Y yönünde gerçek seviyelerinde çiziyorum.

Sekil-1

Mesela yukarıdaki şekilde örnek olarak, bir başlangıç düzeyine göre 0 ve 4 kotlarını gösterdim. Burada çizim üzerinde gösterdiğimiz kotların gerçekten çizimin Y eksenindeki seviyede olduğunu garanti etmek iyi bir uygulama olabilir. Bu şekilde, çizimimizin doğru olduğuna daha emin olabiliriz. Ayrıca ID komutunu kullanıp sadece Y ekseni için ne yazdığına bakarak ve olması gereken yüksekliği karşılaştırarak kolaylıkla kontrol edebiliriz.

Fakat burada yükseklikleri kolay ve açık bir şekilde girme hala sıkıntılıdır. Yakın bir zamana kadar, ben XLINE komutunu 0 kotuna yatay bir inşa yardımcı çizgisi çizmek ve sonrasında bu inşa yardımcı çizgisini gerekli sayıda yukarı doğru öteleyerek kullanıyordum. Bu işe yarar bir yoldu; fakat en jızlı yol değildi. Daha sonraları XLINE komutunun kullanımında ufak bir iyileştirme keşfettim. Şöyle ki, XLINE komutunu çalıştırdıktan sonra inşa yardımcı çizgisini Yatay “Horizontal” olarak çizmek için H tuşuna basın ve sonrasında X koordinatı için 0 ve istenen herhangi bir Y koordinatını kullanarak elle bir koordinat girin. Bu yöntem de işe yarıyor; fakat (benim için) hala yeterince zekice ve hızlı bir yöntem değil.

Bu yüzden, çizim üzerinde belirli bir kotta bir inşa yardımcı çizgisi XLINEyaratmak için, işime yaracak küçük uygun bir lisp yaratmaya karar verdim. Bu lisp dosyasını aşağıdaki Kot.lsp isimli bağlantıdan indirebilirsiniz.

Kot.lsp: Kot.lsp

Bu basit komut size bir yükseklik sorar ve çiziminizde o kotta bir inşa yardımcı çizgisi XLINE çizer. Bu lispi yüklemek için, komut satırına AP yazıp Enter tuşuna basın. Açılan Uygulama Yükle/Kaldır “Load/Unload Application” iletişim kutusunda yukarıdaki bağlantıdan indirdiğiniz Kot.lsp dosyasını araştırıp bulun ve Yükle “Load” düğmesine tıklayın. İletişim kutusunun en altındaki metin kutusunda Kot.lsp başarı ile yüklendi “Kot.lsp Succesfully loaded” uyarısının görüntülendiğine emin olun. Daha sonra komut satırına KOT yazıp Enter tuşuna bastıktan sonra Yüksekliği girin: uyarısını gördüğünüz zaman, 200, 500 veya 1000 gibi bir değer girip Enter tuşuna basın ve imlecinizi biraz sağa doğru çekerek tıklayın. Ekranınızdaki KKS simgesinin yatay X ekseni 0 kotu olarak alınarak girdiğiniz yükseklikte bir inşa yardımcı çizgisi XLINE çizildiğini göreceksiniz. Bu şekilde ihtiyacınız olan tüm kotları (seviyeleri) çizdirin. İstediğiniz kotları çizdirirken her kottan önce o anki (aktif) geçerli rengi değiştirmenizi tavsiye ederim böylece her inşa yardımcı çizginiz farklı bir renkte çizdirilir ve daha kolay çalışırsınız.

Br sonraki makalemde buluşuncaya kadar şimdilik bu kadar.

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.