1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

WBLOCK Komutu ile Dosya Ebatını Küçültme ve İstenmeyen Çizim Ayarlarından Kurutulma

Birçok kişiden açıklayamadıkları büyük ebatlı çizim dosyaları ile ilgili sorular aldım.

Galip Altun rumuzlu inşaat mühendisi arkadaşım bana aşağıdaki mesajı yollamış;

Alışılmadık ölçüde büyük ebatlı CAD *.dwg dosyaları gördüm. Aynı problemi daha önceden bir arkadaşımın başına geldiği zaman da yaşamıştım. O zaman bu sorunu, çizimi bin bir güçlükle açtıktan sonra WBLOCK komutunu çalıştırıp; Tüm Çizimi “Entire Drawing” radyo düğmesini seçtikten sonra çizimi kaydederek çözmüştük. 73 MB ebatında basit bir AutoCAD çizim dosyasına bu işlemi uyguladığım zaman, bu dosyamın ebatının 3 MB’a düştüğünü gördüm. Ayrıca bu çizim o kadar çabuk açılıyordu ki…

WBLOCK komutu çizimin içindeki nesneleri yeni bir çizim olarak yazmaktadır (kaydetmektedir). Bu komutun kullanımı esnasında belirli nesneleri belirleyebileceğiniz gibi tüm çizimi de belirleyebilirsiniz.

O anki (Aktif) çizimde birçok ayarı kaybetme olasılığı da bir ihtimaldir. Bu yüzden bu tekniği sorunlu çizimlerin sorunlarını düzeltmek için kullanabilirsiniz. Sorunlara sebebiyet veren — sistem değişkenleri gibi —  ayarları ortaya çıkartmak genellikle çok zordur. Bu sebepten dolayı, çizimin içerisindeki tüm nesneleri yeni bir çizime taşımak en kolay çözüm yoludur.

Daha net olmak gerekirse, WBLOCK komutunu kullanarak hem çizimdeki istenmeyen ayarlardan kurtulmak hem de çizimin ebatını küçültmek için, aşağıdaki adımları takip edin:

Sekil-1

  1. Şayet isterseniz, nesneleri önceden seçebilirsiniz.
  2. Komut satırına wblock yazın veya Yerleştir “Insert” sekmesi içerisinde> Öbek Tanım “Block Definition” panelinde> Öbek Yarat “Create Block” aşağı açılır listesinden Öbek Yaz “Write Block” komut düğmesini seçin. (En kolay yol komut satırına wblock yazmaktır.) Öbek Yaz “Write Block” iletişim kutusu açılacaktır. Şayet nesneleri önceden seçtiyseniz, iletişim kutusunun Nesneler “Objects” kısmında seçili nesne sayısı görüntülenecektir.
  3. Tüm çizimi yazmak için, iletişim kutusunun en üstündeki Kaynak “Source” kısmında Tüm Çizim “Entire Drawing” radyo düğmesini seçin.
  4. Bir temel noktası “base point” seçebilirsiniz, Örneğin, çizimi (veya seçili nesneleri) nesnelerden bir tanesi üstünde belirlediğiniz temel noktasını kullanarak yerleştirebilmek istiyorsanız, iletişim kutusunun temel noktası “base point” kısmını kullanarak temel noktasını “base point” belirleyebilirsiniz. İletişim kutusunun temel noktası “base point” kısmındaki Nokta Tıkla “Pick Point” düğmesine tıklayın ve temel noktasını “base point” belirleyin.
  5. İletişim kutusunun Nesneler “Objects” kısmında, nesnelerin o anki (geçerli) çizim içerisinde aynen korunmasını, öbeğe dönüştürülmesini veya çizimden silinmelerini seçebilirsiniz.
  6. İletişim kutusunun Hedef “Destination” kısmında, Üç nokta şeklindeki düğmeye tıklayın ve yeni çizimin kaydedilmesini istediğiniz yeri araştırıp bularak çizime bir isim verin ve Kaydet “Save” düğmesine tıklayın.
  7. Şayet gerekiyorsa, Yerleştirme Birimleri “Insert Units” aşağı açılır listesinden bir birim seçin. Şayet seçtiğiniz nesnelerin veya çizimin tamamının çok büyük olduğunu düşünüyorsanız, ışık yılı “light years” veya astronomik birim “parsec” birimlerini seçebileceğiniz gibi Birimsiz “Unitless” seçeneğini de seçebilirsiniz. OK düğmesine tıklayın.

Şayet yukarıdaki adımları uyguladıysanız, çiziminizin ebatı küçülecektir. Windows Araştırıcıya “Windows Explorer” gidin ve orijinal ve yeni çizimin ebatlarını kontrol edin.

Siz AutoCAD çizimlerinin ebatlarını küçültmek için hangi teknikleri kullanıyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bırakın!

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revit’te Klip Düzleminde Plan Görünümü Kesme

Revit’te modelinizin belirli bir klip düzleminin altındaki parçalarının görünürlüğünü kontrol edebilirsiniz. Bunun için: Proje Tarayıcısı …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.