1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Visual LISP Entegre Geliştirici Ortamına Giriş

Visual LISP IDE (daha doğrusu: Visual LISP Entegre Geliştirme Ortamı (VLIDE), AutoCAD‘in tam sürümlerinin çoğunluğu ile standart olarak sunulan mükemmel bir geliştirici araçtır.

Şayet LISP programlamaya yeni başlamış olsanız bile, VLIDE şarttır ve harika bir öğrenme yardımcısı olabilir.

Bu makalemde sizlere isual LISP Entegre Geliştirme Ortamını (VLIDE) nasıl başlatacağınızı gösterecek ve işleri daha sınırlı tutmak için, geliştiricinin kullanabilecek çok sayıda aracı hakkında derinlemesine bilgi vermeyeceğim.

Giriş

Başlamak için, boş bir AutoCAD çizimi açın ve komut satırına VLIDE yazın.

Konsol “Console” penceresi ve İzleme “Trace” penceresi olmak üzere iki veya daha fazla küçük pencere içeren bir pencere görünmelidir.

İşe bir program oluşturmaya başlayabildiğimiz yeni bir Dosya açarak başlayalım. Bunu yapmak için Dosya “File menüsü içerisindeki Yeni Dosya “New File” komut seçeneğini seçin veya alternatif olarak kısa yol kullanarak Ctrl + N tuşlarına da basabilirsiniz.

Görünen pencerede LISP programımızı oluşturmaya başlayabiliriz. Örnek olarak, boş düzenleyici penceresine aşağıdaki kodu kopyalayın veya yazın:

(defun c:test ( )

    (princ “\nArtık entegre Visual Lisp Geliştirici ortamını (VLIDE) kullanabilirim.”

(princ)

)

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, fonksiyonların, parantezlerin, dizgelerin ve diğer öğelerin farklı renklerle vurgulanmış olduğunu fark edeceksiniz:

Söz dizimini vurgulama harika bir görsel yardımdır ve vurgulandığı için,  değişkenler için isim olarak kullanılan fonksiyon adları gibi korumalı simgelerin yanlışlıkla değiştirilmesine engel olur.

Bu noktada, kodu daha ayrıntılı olarak inceleyebiliriz. Şayet bir fonksiyonun nasıl kullanılacağından emin değilseniz, VLIDE Yardım Belgelerini kullanarak bu fonksiyon hakkında derhal bilgi alabiliriz. Bunun nasıl yapılacağı ile ilgili bir makaleyi burada bulabilirsiniz.

Ayrıca, VLIDE Düzenleyicisi “VLIDE Editor” penceresindeki içeriği düzenlemek için mevcut bir LISP dosyasını da açabiliriz. Bunu yapmak için Dosya “File” menüsü içerisindeki Dosya Aç “Open File” komut seçeneğini seçin veya alternatif olarak kısa yol kullanarak Ctrl + O tuşlarına da basabilirsiniz.

Bir Program Yükleme

Tamam, şimdi sadece Visual LISP IDE’de bir program hazırladık, şimdi bunu test edelim!

Sizin de bildiğiniz gibi, AutoCAD‘e bir program yükleme bazen sıkıcı olabilir, çünkü LISP dosyası kaydedilmeli, daha sonra APPLOAD komutu veya belki de ACADDOC.lsp kullanılarak yüklenmelidir. Ancak, VLIDE’de programları yüklemenin çok daha basit olduğunu bilmenizi isterim.

Bir programı yüklemek için üç yol vardır:

  • Araçlar “Tools” menüsü içerisinde Metne Düzenleyiciye Yükle “Load Text in Editor” komut seçeneğini seçme.
  • Aşağıdaki şekilde görünen Araçlar “Tools” araç çubuğundaki ilgili komut simgesini tıklatma.

  • Ctrl + Alt + E klavye kısa yolunu kullanma.

Programınızı VLIDE’de yüklemek için bu üç yöntemden bir tanesini kullanabilirsiniz.

Programı yükledikten sonra, kodun başarıyla yüklenip yüklenmediğini gösteren Visual LISP Konsol “Console” penceresi görünecektir.

Şimdi, yukarıdaki örnek kodu yükledikten sonra AutoCAD penceresine geri dönebilir ve programı başlatmak için, komut satırına test yazabilirsiniz.

Visual LISP Konsolu “Console”:

Konsol “Console” penceresi aşağıdaki şekilde görünen Görüntü “View” menüsü içerisindeki LISP Konsolu “LISP Console” komut seçeneği seçilerek veya F6 kısa yolu kullanarak etkinleştirilebilir.

Konsol “Console”, bir fonksiyon çağrısını, girilen ister fonksiyonun kendisi olsun isterse bir değişken olsun, LISP ifadesini derhal değerlendirecektir. Bu, tüm bir programı yaratmak zorunda kalmadan fonksiyonları ve ifadeleri denemek için kullanışlıdır.

Birkaç Örnek

Bir LISP İfadesinin Değerlendirilmesi

_$ (+ 2 2)

4

Değişkenin Değerlendirilmesi

_$ (setq var 1.4142)

1.4142

_$ var

1.4142

Korunmuş Sembolün Değerlendirilmesi

_$ actrue

1

_$ defun

#<SUBR @0fbfaaf0 DEFUN>

(daha önce gelen örnek kodu kullanarak) Bir Fonksiyonu Çağırma

_$ (c:test)

Artık entegre Visual Lisp Geliştirici ortamını (VLIDE) kullanabilirim.

İlave Bilgiler

Bu makalemde sizlere Visual LISP Entegre Geliştirici Ortamı Düzenleyicisinin (VLIDE) sadece temellerini anlatmaya çalıştım. Düzenleyici (VLIDE), kodda bir şeyler yanlış gittiğinde, sizi düzeltme yapmaktan kurtarmak için, birçok önemli hata ayıklama aracı sunar ve bir düğmeye basarak kodu biçimlendirmek için, başka araçları da içerir. Visual LISP Entegre Geliştirici Ortamı Düzenleyicisinden (VLIDE) en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi ayrıntılı olarak açıklayan VLIDE Yardım Dokümantasyonunu incelediğinizden emin olun.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.