1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Visual LISP Dersleri Visual LISP’e Giriş – Ders-5 Visual LISP Düzenleyicisi-Kısım #1

Bu eğitim, Visual LISP Düzenleyicisi’nin kullanımı için bir giriş dersidir ve ayrıntılı veya tamamen kapsamlı olması amaçlanmamıştır. Amacı, sizi olabildiğince çabuk bilgilendirmek ve Düzenleyiciyi kolaylıkla çalıştırmak amacıyla Düzenleyeci’nin ana işlevlerini göstermektir.

Doğru, yeterince laf salatası yaptık; haydi başlayalım. AutoCAD‘i çalıştırın ve yeni bir çizim açın. Aşağı açılır Araçlar “Tools” menüsünden AutoLISP Visual LISP Düzenleyicisini “Visual LISP  Editor” seçin. Şayet ekranınızın en üst kısmında menü çubuğunu görmüyorsanız, komut satırına MENUBAR yazıp Enter tuşuna basın ve 1 değerini girip tekrar Enter tuşuna basın.

Visual LISP Düzenleyicisi açılacak ve aşağıdaki şekildeki gibi görünecektir:

Visual LISP Konsol “Console” penceresine göz atarak işe başlayalım:

VLISP Konsol “Console penceresi bazı açılardan AutoCAD komut penceresine benzer, ancak birkaç ilave özellik içerir. Örneğin, AutoCAD komut penceresinde olduğu gibi aşağıdaki Konsol “Console” istemini takiben, Konsol “Console” penceresine metin girersiniz:

_$

Konsol “Console” veri istemine aşağıdaki yazılanları yazdıktan sonra Enter tuşuna basın:

_$ (setq a “Test”)

Şimdi aşağıdaki yazılanları yazın ve tekrar  Enter tuşuna basın:

_$ a

Konsol “Console” pencereniz aşağıdaki şekildeki gibi görünmelidir:

AutoCAD komut satırında bir değişkenin değerini görüntülemek için, değişken adından önce bir ünlem işareti (!) koymanız gerekirken (LISP’de, sadece değişken adını yazarsınız.

Boşluk tuşuna basarak ifade değerlendirmesine neden olan AutoCAD komut penceresinin aksine, Enter tuşuna basana kadar VLISP Konsol “Console” veri istemine metin girişi işlenmez. Bu, Konsol ” Console” penceresinde aşağıdakileri yapmanıza izin verir:

 • Yeni bir satırda bir AutoLISP ifadesine devam etme. Yeni bir satıra bir ifade girmeye devam etmek için, devam etmek istediğiniz noktada CTRL + Enter tuşlarına basın.
 • Enter tuşuna basmadan önce birden fazla deyim girebilme VLISP, konsol “Console” penceresi için bir değer döndürmeden önce her ifadeyi değerlendirir.
 • Şayet Konsol “Console” penceresindeki (örneğin önceki bir komutun sonucu veya daha önce girilen bir ifade gibi) bir metni seçerseniz, daha sonra Enter tuşuna basın, Böylece VLISP seçilen metni Konsol “Konsol” veri istemine kopyalar.

VLISP Konsol “Console” penceresi ve AutoCAD komut satırı, BOŞLUK ve TAB tuşlarını işleme biçiminde farklılık gösterir. VLISP Konsol ” Console” penceresinde BOŞLUK tuşu özel bir rol oynamaz ve sadece boşluk vermek için kullanılır. AutoCAD komutu penceresinde, bir ifadeden (komuttan) sonra BOŞLUK tuşuna basmak Enter tuşuna basmak anlamına gelir.

Konsol “Console” Pencresi Geçmişini Kullanma

Daha önce Konsol “Console” penceresine daha önce girdiğiniz metinleri imleç Konsol “Console” veri istemindeyken TAB tuşuna basarak geri alabilirsiniz. TAB tuşuna her bastığınızda, daha önce girilen metin, Konsol “Konsol” veri istemindeki metnin yerine geçer. VLISP oturumunuz sırasında Konsol “Konsol” veri istemine girilen tüm metinleri dolaşana dek TAB tuşuna art arda basabilirsiniz. İlk girilen satıra kaydırıldıktan sonra, Konsol “Console” penceresinde girilen son komutu geri getirerek VLISP yeniden başlatılır ve döngü tekrarlanır. Giriş geçmişini ters yönde kaydırmak için SHIFT + TAB tuşlarına basın. Örneğin, Konsol “Console” veri istemine aşağıdaki komutları girdiğinizi varsayalım:

(setq origin (getpoint “\nGirilmez levhasının merkezi: “))

(setq radius (getdist “\n Girilmez levhasının yarı çapı: ” origin))

(setq half-r (/ radius 2))

(setq origin-x (car origin))

(command “_.CIRCLE” origin radius)

Konsol “Console” penceresine girilen komutları almak için:

 1. TAB tuşuna bir kez basın. VLISP girilen son komutu alır ve onu Konsol “Console” veri istemine yerleştirir:

_$ (command “_.CIRCLE” origin radius)

 1. TAB tuşuna bir kez daha basın. Konsol “Console” veri isteminde aşağıdaki komut görüntülenir:

_$ (setq origin-x (car origin))

 1. TAB tuşuna tekrar basın. VLISP aşağıdaki komutu görüntületir:

_$ (setq half-r (/ radius 2))

 1. Şimdi SHIFT+ TAB tuşlarına basın. VLISP yönü tersine çevirir ve bir önceki komutun ardından girdiğiniz komutu alır:

_$ (setq origin-x (car origin))

 1. SHIFT+ TAB tuşlarına tekrar basın. VLISP aşağıdaki komutu görüntületir:

_$ (command “_.CIRCLE” origin radius)

Bu Konsol “Console” veri istemine girdiğiniz son komuttu.

 1. SHIFT+ TAB tuşlarına tekrar basın. Alınan önceki komut bu VLISP oturumu sırasında girdiğiniz son komut olduğu için, VLISP, Konsol “Console” penceresinde girdiğiniz komutla yeniden başlatılır:

_$ (setq origin (getpoint “\nGirilmez levhasının merkezi: “))

Not : Şayet aynı ifadeyi bir kereden fazla kez girerseniz, Konsol “Console” penceresi giriş tarihçesini dolaşırken yalnızca bir kez görünür. Daha önce girdiğiniz belirli bir komutu almak için giriş geçmişinde ilişkilendirilebilir arama yapabilirsiniz. Konsol giriş geçmişinin ilişkisel bir araması gerçekleştirmek için:

 1. Bulmak istediğiniz metni girin. Örneğin, (Konsol “Console” veri istemine command girin:

_$ (command

 1. TAB tuşuna basın. VLISP, command sözcüğü ile başlayan girdiğiniz son metni arar:

_$ (command “_.CIRCLE” origin radius)

Şayet VLISP bir eşleşme bulamazsa, (muhtemelen bir bip sesi çıkışı hariç) hiçbir şey yapmaz. İlişkilendirilmiş aramanın yönünü tersine çevirmek ve daha yeni girdileri bulmak için SHIFT+ TAB tuşlarına basın.

Komutların Kesilmesi ve Konsol Veri Giriş Alanının Temizlenmesi

Konsol ” Console ” penceresinde girilen bir komutu kesmek için SHIFT + ESC tuşlarına basın. Örneğin, aşağıdakine benzer geçersiz bir fonksiyon çağrısı girerseniz, SHIFT + ESC tuşlarına basın:

_$ ((setq origin-x (car origin)

((_>

SHIFT + ESC tuşlarına basmak komuta müdahale eder ve VLISP aşağıdakine benzer bir veri girişi dikkate alınmadı “input discarded” iletisi görüntüler:

((_> ; <veri girişi dikkate alınmadı> “<input discarded>”_$

Şayet konsol “console” veri istemine metni yazar ancak Enter tuşuna basmazsanız, ESC tuşuna basarak yazdığınız metni silebilirsiniz. SHIFT + ESC tuşlarına basarsanız, VLISP, girdiğiniz metni Konsol “Console” penceresinde bırakır; ancak ilk girdiğiniz metni değerlendirmeden yeni bir komut istemi görüntüler.

Şayet Konsol “Console” veri girişine bir komutun bir bölümünü yazarsınız, ancak Enter tuşuna basmadan önce AutoCAD penceresini etkinleştirirseniz, VLISP penceresini bir sonraki etkinleştirdiğinizde VLISP yeni bir istem görüntüler. Yazdığınız metin, Konsol “Console” penceresi geçmişinde görünür olduğundan, kopyalayıp yapıştırabilirsiniz, ancak Konsol “Console” geçmiş veri tabanına  eklenmediğinden metni TAB tuşuna basarak tekrar çağıramazsınız.

Bu derslik bu kadar. Hazır olduğunuzda Kısım #2 ile devam edebilirsiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.