1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Visual LISP Dersleri Visual LISP’e Giriş – Ders-4 AutoCAD Nesnelerini Görüntületme

Visual Lisp, çizim veri tabanında dolaşmanıza izin vererek AutoCAD nesnelerini görüntülemenize izin vermenin harika bir yoludur. Sunduklarına bir göz atalım. Boş bir çizimle AutoCAD ‘i açtıktan sonra Visual Lisp Editörünü açın. Haydi nce hangi bilgileri görmek istediğimizi ayarlayalım:

Visual LISP düzenleyicisi aşağı açılır menüsünden;

Araçlar “Tools” > Ortam Seçenekleri “Environment Options“ > Genel Seçenekler “General Options” seçeneğini seçin.

Genel Seçenekler “General Options” penceresindeki Teşhis “Diagonistic” sekmesini tıklayın.

Ayrıntılı varlık bilgisini görüntülemek için, şayet işaretli değilse, çizim nesnelerini ayrıntılı olarak incele “view detailed entity information” seçeneğini işaretleyin. Şimdi OK düğmesine tıklayın.

Şimdi Visual LISP düzenleyicisi aşağı açılır menüsünden;

Görüntüleme “View” > Çizim Veri tabanını Araştır “Browse Drawing Database” > Tabloları Araştır “Browse Tables” seçeneğini seçin.

Şimdi aşağıdaki şekilde görünen Çizim Tabloları Muayene “Drawing Tables Inspection“ penceresi açılacaktır:

Çok iyi!! Şimdi çizimimizdeki sembol tablolarının bir listesini görüyorsunuz. <Tabakalar> “<Layers> öğesine çift tıklayın:

Daha da iyi! Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere artık çizimimizdeki tüm tabakaların “layer” bir listesine sahipsiniz. Bir tabakanın “layer” adını çift tıklayın:

Aman ne güzel, şimdi niteliklerini de dahil olmak üzere tüm tabakaları “layer”  listeleyen AutoLisp Varlık listesine sahibiz.

Şimdi, çiziminizde herhangi bir yere bir çizgi, çember çizin ve bazı yazılar yarattıktan sonra, Görüntüleme “View” > Çizim Veri tabanını Araştır “Browse Drawing Database” > Tüm Varlıkları Araştır “Browse All Entities” seçeneğini seçin. Aşağıdaki Muayene “Inspect“ penceresi açılacaktır:

 

Şimdi yukarıdaki şekilde görünen AutoCAD Varlıkları “AutoCAD Entities”  Muayene “Inspect“ penceresinde <ÇOK SATIRLI YAZI> “<MTEXT>” öğesine çift tıklayın:

Şimdi tüm metin niteliklerinin bir listesine sahibiz.

Bir işlem sonra ne yapmaya çalıştığımızı anlayacaksınız. Bu kez Görüntüleme “View” > Çizim Veri tabanını Araştır “Browse Drawing Database” > Seçimi Araştır “Browse Selection” seçeneğini seçin.

. Nesneleri seçmenizi isteyen AutoCAD penceresi belirecektir. Son yarattığınız üç nesneyi de seçin:

Seçim setinizde bulunan tüm varlıkların bir listesi görüntülenir. Bu sefer <ÇİZGİ> “<LINE>”  nesnesine çift tıklayın:

Yine Nesne özniteliklerinin “Objects attributes“ bir listesi görüntülenir. Çiziminize bloklar, öznitelikli bloklar, sürekli çizgiler ”polylines”, taramalar “hatch”  gibiibi birkaç nesne ekleyin. Bu araç seti, size AutoCAD nesne modelinin nasıl bir araya getirildiğiyle ilgili iyi bir fikir verir. Nesnelerle oynayın; çok şey öğreneceksiniz …

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.