1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Visual LISP Dersleri Visual LISP’e Giriş – Ders-1

Evet, Visual Lisp kullanarak kodlamaya başlamak ister misiniz? İki şeye dikkatinizi çekmek isterim:

  • Öncelikle bu makale’yi okumaya başlamadan önce AutoLisp konusunu çok iyi anlamış olmalısınız. VLisp, AutoLisp’in yerini alamaz, sadece AutoLisp’in bir uzantısıdır. Standart AutoLisp kapsamlı bir şekilde Visual Lisp’de kullanılır, bu nedenle Visual Lisp iyi bir bilgi ve bir zorunluluktur.
  • İkincisi, bu makalemde VLisp konusuna derinlemesine dalmayacağım. Niyetim, sizlere VLisp’in neler yapabileceği ve bunu nasıl yapacağınız konusunda sadece bir temel sağlamaktır. Örneğin, kullandığım Visual Lisp terimlerinin bazıları teknik açıdan doğru olmayabilir çünkü bazı şeyleri kolay anlaşılır kılmak için, basitleştirme eğilimindeydim. Endişelenmeyin, gelecekteki makalelerde bunları düzeliriz.

Tamam, başlamak için hazır mısınız? AutoCAD‘i çalıştırın yeni bir çizim başlatın ve Visual Lisp Düzenleyicisini “Visual Lisp Editor”  açın. Şayet isterseniz, AutoLisp yazdığınız gibi Not Defterini de kullanabilirsiniz. Ben  Gözlem “Watch” ve Denetim “Inspect”  pencerelerini kullanabileceğim Visual Lisp Düzenleyicisini “Visual Lisp Editor” mümkün olduğunca kullanmayı tercih ediyorum.

Konsol “Console”  penceresini açık bırakarak Düzenleyici “Editor” penceresini kapatın ve sonra Gözlem “Watch”  penceresini açın. Tamam, artık başlamak için hazırız.

Konsol veri istem satırına aşağıdakileri yazın ve Enter tuşuna basın:

_$ (vl-load-com)

Hiçbir şey olmadığını fark ettiniz mi? AutoLisp ile VLisp fonksiyonlarını kullanmadan önce, bu fonksiyonları etkinleştiren destekleyici kodu yüklemeniz gerekir. (Vl-load-com) fonksiyonlar, önce VLisp desteğinin yüklü olup olmadığını kontrol eder. Şayet VLisp desteği yüklü değilse, fonksiyon hiçbir şey yapmaz. fonksiyonlar yüklenmezse, (vl-load-com) bunları yükler. Şimdi söyleyeceklerim çok önemli!

“Visual Lisp’i kullanan tüm uygulamalar (vl-load-com) çağrısı ile başlamalıdır, şayet (vl-load-com) yüklenmezse uygulama başarısız olur.”

Visual Lisp işlevlerini yükledikten sonra, bir sonraki adım AutoCAD Application nesnesi “Application object“ ile iletişim kurmaktır. Dosyalama kabinini düşünün. Kabinin kendisi bilgisayarınızdır ve dosya dolabı çekmecelerinden biri AutoCAD‘tir. İçeride ne olduğunu görmek için AutoCAD çekmecesini açacağız.

Bu bağlantıyı kurmak için (vlax-get-acad-object) fonksiyonunu kullanıyoruz. Konsol veri istemine aşağıdaki kodu  yazın ve Enter tuşuna basın:

_$ (setq acadObject (vlax-get-acad-object))

Şimdi, seçmek için Konsol “Console“ penceresinde “acadObject” değişkenine çift tıklayın ve ardından Gözlem “Watch” penceresine ekleyin. Aşağıdaki şekilde görünen gibi bir şey olmalı:

Şu anda Gözlem “Watch” penceresinde Acad Uygulama “Acad Application“ nesnesine bakıyoruz.

Denetim “Inspect” penceresini açmak için Gözlem “Watch” penceresinde ” ACODBJECT ” öğesine çift tıklayın:

Bu, AutoCAD Application Nesnesi “Application Object”  içindeki tüm nesnelerin bir listesidir.

Şimdi <Tercihler> “<Preferences>” öğesine çift tıklayın:

AutoCAD Uygulama-Tercihleri “Application-Preferences“ nesnesinin içindeki tüm nesneler bunlardır. Şimdi <Dosyalar> “<Files>” öğesine çift tıklayın:

Bu listeyi, Seçenekler-Dosyalar “Options-Files” iletişim kutusu’nu açtığınızda gördüklerinizle karşılaştırın:

Bu listeyi, Seçenekler-Dosyalar “Options-Files” iletişim kutusu’nu açtığınızda gördüklerinizle karşılaştırın:

Hemen hemen aynı şeyler  var değil mi? 2. derste, bu nesnelere program aracılığıyla nasıl erişebileceğimizi inceleyeceğiz.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.