1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Veri Süzme “Data Extraction” Aracını Kullanarak Bir Bloktaki Çoklu Koordinatları Raporlama

Bu sabah bir site üyemizden çizime yerleştirdiği bir bloğun içindeki çeşitli noktaların çizimdeki koordinatlarını kolayca belirleyip belirleyemeyeceğini soran bir mesaj aldım. Bu konunun İlginç olduğunu düşünerek biraz çalıştım ve bu işin bu makalemde sizlere anlatacağım şekilde yapılabileceği sonucuna ulaştım.

Sorun şu ki, Konstrüktif_teknik ressam isimli site üyemiz AutoCAD‘in veri süzme “data extraction” aracını kullanarak bir blok içinde 3 noktanın koordinatları çıkarmak istiyor. Şayet bir noktayı raporlamak isteseydik, bu çok kolay olurdu. Bloğun yerleştirme noktası “insertion point” verisini süzer ve istenen noktaların koordinatlarını bu yerleştirme noktasına “insertion point” göre hesaplardık. İşte aşağıdaki şekilde site üyemizin bloğunun nasıl göründüğü.

Bloğu “Block” Düzenleme

Şayet siz de bu makalemde anlatacaklarımı denemek istiyorsanız, orijinal dosyayı buradan indirebilirsiniz.

Yukarıdaki şekilde görünen 3 küçük çember, koordinatları çıkarmamız gereken noktalardır. Dosyayı açın ve bloğu Blok Düzenleyicide “Block Editor“ açın.

AutoCAD’de Koordinatları Etiketleme isimli makalemizde anlattığıma benzer şekilde, her bir noktanın koordinatlarını gösteren öznitelikler “attribute” ekleyin. Şayet bunları nasıl yaratacağınızı hatırlamıyorsanız, öncelikle eski makalemizi tekrar okuyun. Evet, 3 öznitelik “attribute” tanımı oluşturmanız gerekiyor.

İpucu: Özniteliği “Attribute” görünmez “invisible” olarak ayarlayabilirsiniz. Çünkü yalnızca veri süzmede buna ihtiyacımız olacak.

İşinizi bitirdikten sonra bloğu kaydedin. Bloğun birkaç kopyasını yapmaya çalışın. Gully numarasını “Gully number“ değiştirin, ancak koordinat değerlerini DEĞİŞTİRMEYİN.

Blokla işimiz bitti; artık bloğumuzu veri süzmede test edebiliriz. REGEN komutunu kullanmayı veya dosyayı kaydetmeyi unutmayın. REGEN komutu kullanılmadıkça, kaydetme “save” yapılmadıkça veya çizim bastırılmazsa alanlar “field” güncellenmezler.

Veri Süzme

Şayet Veri Süzme hakkında bilgi sahibi değilseniz, bu makaleyi ve bu öğreticiyi muhakkak okuyun.

Sayfa 1 – Başlangıç “Begin”

Sadece İleri “Next” düğmesine tıklayın. Veri süzme ayar dosya ismini istediğiniz gibi girin ve Kaydet “Save” düğmesine tıklayın.

Sayfa 2 – Veri Kaynağını Belirleme “Define Data Source”

Varsayılan olarak açık çiziminizdeki verileri kullanır. Sadece bir kez daha İleri “Next” düğmesine tıklayın.

Sayfa 3 – Nesneleri Seçme “Select Objects”

Sadece blok verilerini raporlamak istiyoruz. Bu nedenle, blok adı (GULLY_A) dışındaki her şeyin işaretini kaldırın ve İleri “Next” düğmesine tıklayın.

Sayfa 4 – Özellikleri Seçme “Select Properties”

Öznitelik “Attribute” hariç, Kategori filtresi “Category filter” kısmındaki her şeyin işaretini kaldırın. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, artık sol taraftaki Özellikler “Properties” alanının Özellik “Property” sütununda yalnızca blok önitelikleri “attribute” kaldı. Bunların hepsini işaretleyin ve İleri “Next” düğmesine basın.

Sayfa 5 – Verileri Rafine Etme “Refine Data”

Aşağıdaki şekildekine benzer şekilde verilerimizin ön izlemesini görüyor olmalısınız.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.