1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Vantilatör Pervanesi Tasarımı

AutoCAD’de temel komutları kullanarak bir vantilatör pervanesi tasarımını yapmak çok sıkıntılıdır. Şayet yüzey modelleme  “surface modeling” konusunda yeterince tecrübeli değilseniz, vantilatör pervanesini tasarlamanız çok zor olacaktır.

İşte bu makalemde sizlere AutoCAD’de bir vantilatör pervanesinin tasarımının nasıl yapılacağını adım adım anlatacağım.

AutoCAD’de tasarımını yapacağımız vantilatör pervanesinin resmini aşağıdaki şekilde görüyorsunuz.

Sekil-1

Not: Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, bu tasarım için ilk etapta ölçüleri çok kafanıza takmayın. Öcelikle tasarım prosedürüne odaklanmanızı istiyorum. Daha sonra tasarımınızı daha gerçekçi hale getirmek için, ölçüleri ayarlayabilirsiniz. Burada önemli olan komutları doğru sıra ile kullanmak ve şekilde gördüğünüz sonua ulaşmaktır.

Adım 1

Aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi iki çember ve iki çizgiye ihtiyacımız olacak.Bu dört nesne bize TRIM ve FILLET komutlarını kullanarak 2 boyutlu 2B “2D” pervane yaratmada yardımcı olacaklar.

 Sekil-2

Adım 2

Şayet yukarıdaki şekilde son figür olarak görünen pervaneyi küçük çemberin üzerine oturtursanız, figürümüz aşağıdaki şekildeki gibi görünecektir.

Az önce çemberin üzerine oturttuğunuz pervane ile çemberin kesişim noktasından başlayan aşağıdaki şekilde (B) ile işaretlenmiş olan küçük bir çizgi çizinve (A) ile işaretli nesneyi yaratak için, HELIX komutunu kullanın.

Not: (A) ile işaretli nesne HELIX komutu ve küçük çemberin merkezi ve yarıçapı spiralin merkezi ve yarıçapı alınmak suretiyle yaratılmıştır.

Sekil-3

Adım 3

Artık (B) ve (A) ile işaretli nesneleri kullanabiliriz.

SWEEP komutunu kullanın ve  (B) ile işaretli nesneyi (A) nesnesini güzergah “path” olarak kullanarak süpürün. Böylece aşağıdaki şekildeki ilk figürü elde edeceksiniz. Şimdi SWEEP komutunu kullanarak yarattığımız yüzeyi dışarı ittirmemiz “extend” gerekmektedir.

Not: SWEEP komutunu kullanırken, (B) ile işaretli nesne çemberin yarıçapından daha büyük olmamak zorundaydı. İşte bu yüzden yüzeyimizi önce süpürdük “sweep” ve daha sonra dışarı ittirdik “extend”.

Sekil-4

Dışarı ittirme “Extend” işlemini uyguladıktan sonra, dışarı ittirilen kısım orijinal nesneden farklı bir nesne olacaktır ve yukarıdaki şekilde görünen (E) ve (F) ile işaretli yüzeylerimiz olacaktır.

Adım 4

Şimdi THICKEN komutunu kullanarak (E) ve (F) ile işaretli yüzeylere kalınlık vermeliyiz. Bu kalınlık vantilatör pervanesinin (bıçaklarının) kalınlığı olacaktır.

(E) ve (F) ile işaretli yüzeylere kalınlık verin! Aşağıdaki şekilde AutoCAD’de THICKEN komutunu şeritte “ribbon” nerede bulacağınızı görüyorsunuz.

Sekil-5

Adım 5

(E) ve (F) ile işaretli nesneleri birleştirerek tek bir katı nesne haline getirmek için, UNION komutunu kullanın.

Daha sonra en başta yaratmış olduğunuz 2 boyutlu 2B “2D” pervaneyi tamamen kaplaması için, UNION komutunu kullanarak tek bir nesne haline getirdiğiniz nesneyi çemberin çevresinde döndürün.

Sekil-6

Adım 6

Pervaneyi 3 boyutlu hale getirmek için, 2 boyutlu 2B “2D” pervane üzerinde REGION komutunu kullandıktan sonra dışarı ittirin “extrude” ve son olarak da INTERSECT komutunu kullanın.

 Sekil-7

Adım 7

Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi pervanenin diğer bıçaklarını yaratmak için, ARRAY komutunu kullanın.

Sekil-8

Böylece AutoCAD’de vantilatör pervanesinin tasarımını tamamlamış oluyoruz.

Sekil-9

Şayet bu makalede anlamadığınız veya kafanıza takılan herhangi bir yer varsa, yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.