1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Tüm AutoLisplerimi Otomatik olarak Nasıl Yükletebilirim?

Geçen hafta bir AutoCADbeyni.com üyesinden söyle bir soru geldi:

Soru:  AutoCAD’in eski sürümleri için hazırlanmış Autolispleri AutoCAD-2007’ye nasıl aktarabilirim? Ve bu lispleri AutoCAD-2007’yi her çalıştırdığımda otomatik olarak nasıl yükletebilirim?

Cevap: Öncelikle sorunun birinci kısmını cevaplayalım  AutoCAD’in önceki sürümleri (98, 2000, 2006 vb.) için hazırlanmış olan Autolispler  AutoCAD-2007 sürümünde de hiç sorunsuz çalışacaklardır.

Sorunun ikinci kısmına gelince,AutoCAD programı çalışınca otomatik olarak yüklemek istediğiniz Autolispleriniz için bir Autolisp yordam dosyası yaratabilirsiniz. Notepad gibi bir yazı düzenleyicide bir dosya açın ve yüklemek istediğiniz Autolisplerinizi bu dosyaya aşağıdaki şekilde yazın:

load c:\sertan\lispler\aaa.lsp

load c:\sertan\lispler\bbb.lsp

load c:\sertan\lispler\ccc.lsp

Ben size örnek olarak 3 tane yüklemek istediğim lisp dosyasını klasör yolu ile birlikte yazdım siz bu sayıyı istediğiniz kadar arttırabilirsiniz. Daha sonra bu dosyayı yukleme.lsp olarak kaydedin. (dikkat edin Türkçe karakter kullanmayın). Şimdi gelelim bu yukleme.lsp Autolisp yordam dosyasını  AutoCAD’e tanıtmaya. Araçlar “Tools”> AutoLISP> “Uygulama Yükle “Load Application” komutunu çalıştırın veya kısaca komut satırına AP yazıp Enter tuşuna basın. yukleme.lsp dosyasını bilgisayarınızdaki konumundan araştırarak bulun ve bu dosyayı aşağıdaki şekilde gördüğünüz Uygulama Yükleme iletişim kutusunun sağ alt tarafında evrak çantası şekli ile görülen Başlangıç Çantası “Startup Suit” içine sürükleyin ve bırakın. İşte bu kadar. Artık  AutoCAD programını her çalıştırdığınızda istediğiniz (yukleme.lsp dosyasının içine yazdığınız) Autolispler otomatik olarak yüklenecek ve kullanıma hazır olacaklardır.

Uygulama Yükle veya Kaldır

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Görüş Aralığını Değiştirme

Revit’te plan görünüşlerinde bir nesnenin görünürlüğünü kontrol eden yatay düzlemleri oluşturabilir veya değiştirebilirsiniz. Bir plan …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.