1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Tüm AutoCAD Sistem Değişkenleri Listesini Görme

Şayet AutoCAD‘de bazı kişiselleştirmeler yapacaksanız, bazı sistem değişkenlerini değiştirmeniz gerekecektir. Ben Özelleştirme “Customization” konusunda iyi değilimdir. Bu yüzden düzgün çalışan AutoCAD programını birçok kez bozduğum olmuştur. Bu sebeplerden dolayı programınız düzgün çalışırken bir sistem değişkenleri listesini kaydedip saklamak çok faydalıdır. Bazı web sitelerinin bu listeyi sağladığını biliyorum. Ama bazıları AutoCAD‘in eski sürümleri içindir. Bazı sistem değişkenleri ise, yeni sürümlerde kaldırılmış, bazıları değişmiş olabilir. Şayet AutoCAD‘in eski bir sürümünü kullanıyorsanız, internette bile o listeyi bulamayabilirsiniz. Neden AutoCAD programınızın içerisine bakmıyorsunuz?

Şayet sistem değişkenlerine aşina değilseniz, şu kadarını bilmelisiniz ki, bunlar AutoCAD davranışınızı kontrol eden değişkenlerdir. Kaydettiğiniz her seçenek, geçerli tabaka “current layer”, renk “color” ya da çizgi kalınlığı “lineweight” gibi tüm davranışlar bir sistem değişkeninde saklanır.

Örneğin, F3 tuşuna nesne çıtçıtlanma “object snap” aracını açabilir/ kapatabiliriz – şayet yanlış hatırlamıyorsam, nesne çıtçıtlanma “object snap” aracını açıp/kapatan tuş F3 tuşuydu değil mi? Ancak bu örnekte veya bu örnekte olduğu gibi yeni bir komut oluşturuyorsanız, nesne çıtçıtlanma aracını geçici olarak kapatmak istersiniz. Yani sistem değişkenini kullanmanız gerekecektir. SNAPMODE sistem değişkeninin değerini 0 (kapalı) veya 1 (açık) olarak değiştirebilirsiniz.

Başka bir örnek olarak, şayet o anki geçerli (aktif) tabakanızı “current layer” Sınır olarak değiştiren ve çizgi “line” aracını etkinleştiren bir düğme oluşturmak istiyorsanız, o anki geçerli (aktif) tabayı “current layer” değiştirmek için, bir sistem değişkenini kullanmanız gerekir. O anki geçerli (aktif) tabayı “current layer” kontrol etmek için, CLAYER sistem değişkenini kullanabilirsiniz. Sistem değişkenlerini kullanarak kontrol edebileceğiniz birçok şey var.

Bütün sistem değişkenlerini nasıl görebiliyorsunuz? Basit.

SETVAR Komutunu Kullanma

Sadece SETVAR yazıp Enter tuşuna bastıktan sonra, ? yazıp Enter tuşuna basın. Tüm listeyi görmek için, bir kez daha Enter tuşuna basın. Hepsini görmek için birkaç kez Enter tuşuna basmanız gerekiyor.

Komut: “Command:” SETVAR
Değişken ismini girin veya [?] <CLAYER>: “Enter variable name or [?] <CLAYER>:” ?
Listelenecek değişkenleri girin <*>: “Enter variable(s) to list <*>:” Enter tuşuna basın
3DCONVERSIONMODE  1

3DDWFPREC         2

3DSELECTIONMODE   1

ACADLSPASDOC      0

ACADPREFIX        “C:\Documents and Settings\sertan\applicationdata\autodesk\a…” (salt okunur) “(read only)”

ACADVER           “18.0s (LMS Tech)”                   (salt okunur) “(read only)”

ACISOUTVER        70

ACTPATH           “”

ACTRECORDERSTATE  0                                    (salt okunur) “(read only)”

ACTRECPATH        “C:\Documents and Settings\sertan\applicationdata\autodesk\a…”

ACTUI             6

AFLAGS            16

ANGBASE           0

ANGDIR            0

ANNOALLVISIBLE    1

ANNOAUTOSCALE     -4

ANNOTATIVEDWG     0

APBOX             0

APERTURE          10

AREA              0.0000                               (salt okunur) “(read only)”

Devam etmek için Enter tuşuna basın: “Press ENTER to continue:” Enter tuşuna basın

Sistem Değişkenleri Düzenleyicisini “System Variable Editor” Kullanma

Şayet bilgisayarınızda hızlı araçlar “Express tools” yüklüyse, daha da kolay. Sistem Değişkenleri Düzenleyicisini “System Variable Editor“ kullanabilirsiniz. Bu düzenleyici ile sadece tüm değişkenleri görmekle kalmaz, mevcut değişkenlerinizi de yedekleyebilir ve daha sonra geri yükleyebilirsiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.