1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Topografya Yüzeyi Alt Bölgesi Yaratma

Bir alt bölge, malzeme gibi farklı bir özellik kümesi uygulayabileceğiniz topografya yüzeyinin bir alanını tanımlar.

Örneğin, kademeli bir yüzey, yolların veya adaların üzerine park yeri çizmek için, alt bölgeleri kullanabilirsiniz.

Video: Bir Topografya Yüzeyi Alt Bölgesi Yaratma (İngilizce)

Alt bölgeler oluşturmak birbirinden ayrı yüzeylere neden olmaz. Bağımsız olarak düzenlenebilen ayrı yüzeyler oluşturmak için, Yüzey Bölme “Split Surface“ aracını kullanın.

İpucu: Park yeri, trafik işaret levhaları ve engelli işaretleri gibi yol elemanlarını eklemek için alt bölgeleri kullanabilirsiniz. Süreci basitleştirmek için, şablon olarak bir detay bileşeni kullanın ve alt bölge Düzenleyicisinde “Subregion Editor” Çizgileri Tıklayarak Seç “Pick Lines” [ ] aracını kullanın. Şayet gerekirse, alt bölgenin sınırlarını, detay bileşeninin tıklanarak seçilen çizgilerine kilitleyebilirsiniz. Detay bileşenini taşıdığınızda, alt bölge otomatik olarak ayarlanır.

Bir alt bölge “subregion” yaratmak için:

  1. Topografya yüzeyini gösteren bir saha planı açın.
  2. Kütle & Saha “Massing & Site” sekmesi içerisinde > Sahayı Düzenle “Modify Site” panelinde > Alt Bölge “Subregion” [  ] komut simgesine tıklayın.

REVİT programı, çizim moduna geçecektir.

  1. Üst yüzeyde bir alt bölge oluşturmak için Çizgileri Tıklayarak Seç “Pick Lines” [ ] komut simgesine tıklayın veya başka çizim araçlarını kullanın.

Not: Bir topografya yüzeyi alt bölgesi oluşturmak için tek bir kapalı alan kullanın. Şayet birden çok kapalı alan oluşturursanız, alt bölgeyi oluşturmak için yalnızca ilk yarattığınız kapalı alan kullanılır; kalan kapalı alanlar göz ardı edilir.

Alt bölgenin Sınırlarını Değiştirme

  1. Alt bölgeyi “Subregion” seçin.
  2. Düzenleme | Topografya “Modify | Topography“ sekmesi içerisinde > Alt bölge “Subregion“ panelinde > (Sınır Düzenle “Edit Boundary” [ ] komut simgesine tıklayın.
  3. Topografya yüzeydeki alt bölgeyi “subregion” değiştirmek için Çizgileri Tıklayarak Seç “Pick Lines“ [ ] komut simgesine tıklayın veya başka çizim araçlarını kullanın.

Örnek

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.