1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Temel AutoCAD Özelleştirme: Özel Dosyaların Paylaşılması Bölüm-1

AutoCAD ortamını kişiselleştirmek, yalnızca verimliliğinizi değil, ofisinizdeki veya genişletilmiş ekibini üyelerinin verimliliklerini de artırmak için harika bir yoldur. Varsayılan olarak, AutoCAD ortamını özelleştirdiğinizde, kendi bilgisayarınız için yerel olan dosyaları ve ayarları da düzenlemiş olursunuz. Her bir AutoCAD kurulumunu birer birer kişiselleştirebilseniz de, bu çok göz korkutucu bir iştir ve gelecekteki değişiklikleri paylaşılan herhangi bir özel dosyaya aktarmayı zorlaştırır. Özel AutoCAD dosyalarını ofisinizde veya uzak yerlerde çalışabilecek kişilerle paylaşmanın temellerini anlamak için, okumaya devam edin.

Özel AutoCAD Dosyalarım Nerede?

Özel dosyalarınızı başkalarıyla paylaşmadan önce, dosyaların kendi bilgisayarınızda o sırada nerede olduğunu bilmeniz gerekir. Varsayılan olarak, AutoCAD ortamıyla kullanım için özel dosyalar, kurulum başına veya kullanıcı bazında yerel olarak tanımlanmış konumlarda saklanır. Bu dosyaların çoğu özel dosya işletim sistemine giriş yapmış olan kullanıcıya özel konumlarda saklanır. Özel dosyaları kullanıcı bazında yerel olarak depolamak, varsayılan davranış olarak mantıklı olurken, varsayılan davranış, bir grup içindeki herkesin aynı özel dosyaları kullanmasını sağlamayı zorlaştırır.

AutoCAD programının kullanıcı tarafından düzenlenebilecek özel dosyaları sakladığı iki ana konum vardır; DolaşımRoaming” ve  “Local” klasörleri. Bu iki klasör, varsayılan olarak gizli olan kullanıcı profilinin AppData klasörünün altında bulunur.

  • Dolaşım “Roaming” Klasörü – Bu klasördeki dosyalar genellikle makineden bağımsız olup; kullanıcının hesabının nasıl yapılandırıldığına bağlı olarak kullanıcının profili ile dolaşmasına izin verilmiştir. Dolaşım klasörünün varsayılan konumu C: \ Users \ <kullanıcı adı> \ AppData \ Roaming \ Bu klasör konumuna Windows Gezgini veya Dosya Gezgininin Adres Çubuğuna %AppData% yazılarak erişilebilir (bkz. Şekil 1).
  • Yerel “Local” Klasör – Bu klasördeki dosyalar, kullanıcının hesabında dolaşımın ne zaman etkin olduğunu dikkate almak için, makineye özel veya çok büyük olabilir. Yerel klasörün varsayılan konumu C: \ Users \ <kullanıcı adı> \ AppData \ Local \ konumudur. Bu klasör konumuna, Windows Gezgini veya Dosya Gezgininin Adres Çubuğuna %AppData% girilerek erişilebilir.

Şekil 1. Dolaşım “Roaming” klasörüne gitme

İpucu: AppData klasörü Windows’ta varsayılan olarak gizlidir ve varsayılan olarak doğrudan gidilemez; ancak Windows Gezgini veya Dosya Gezgini kullanılarak gidilebilmesi için, görünür duruma getirilebilir. AppData klasörünü göstermek için, Windows Gezgininde veya Dosya Gezgininde Araçlar “Tools altında > Klasör Seçenekleri “Folder Options” seçeneğini tıklayın. Klasör Seçenekleri “Folder Options” iletişim kutusunda, Görünüş “View” sekmesinde, Gizli Dosyaları, Klasörleri ve Sürücüleri Göster “Show Hidden Files, Folders, and Drives” işaretleme kutusunu işaretleyin. Ardından ayar değişikliğini kaydetmek için, OK düğmesine tıklayın.

Dolaşım “Roaming” ve Yerel “Local” klasörlerin her ikisi de, kendi bilgisayarınızda yüklü diğer uygulamalarla ilişkili klasörlerle birlikte Autodesk adlı bir klasör içerir. Bu Autodesk klasörü, AutoCAD ürününüz ve diğer Autodesk ürünleriyle ilgili bir dizi klasör içerir (bkz. Şekil 2).

Şekil 2. Autodesk ve AutoCAD klasörlerinin klasör yapısı

AutoCAD 2018 programı için en çok düzenlenen özel dosyalar bu üç konumda bulunur:

·         % AppData% \ Autodesk \ AutoCAD 2018 \ R22.0 \ enu \ Support

·         % AppData% \ Autodesk \ AutoCAD 2018 \ R22.0 \ enu \ Plotters

·         % LocalAppData% \ Autodesk \ AutoCAD 2018 \ R22.0 \ enu \ Template

İpucu: AutoCAD ürününde, bulmaya çalıştığınız dosyanın adını bildiğiniz sürece çoğu özel dosyayı bulmak mümkündür. FINDFILE AutoLISP fonksiyonu, AutoCAD Destek Dosyası Arama Yolundaki “AutoCAD Support File Search Path“ klasörleri belirli bir dosya için taramak için kullanılabilir ve şayet fonksiyon dosyayı bulursa, dosyanın tam klasör yolunu geri döndürür. Örneğin, (findfile “acad.pgp”) girildiğinde, “C: \\ Users \\ <kullanıcı adı> \\ appdata \\ Roaming\\ autodesk \\ autocad 2018 \\ r22.0 \\ enu \ dize değeri geri döndürülür. Önceki örnekteki acad.pgp dosyasını acad.dwt veya acad.cuix gibi konumunu bulmak istediğiniz başka bir dosya ile değiştirin.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.