1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Tekrar Kullanılabilir İçeriklerle Çalışma

Şablonlarla “Template” ilgili tartışmamızı tamamladıktan sonra, artık bu makale ile birlikte yeni bir başlığa geçebiliriz. Bu makaleden itibaren AutoCAD’de tekrar kullanılabilir içerikler, AutoCAD bloklarını kullanma konusunu tartışmaya başlayacağız.

Geçmişte Tekrar Kullanılabilir İçerikler

Çizimimizde ortak nesneleri çizmek için, kuru transfer “dry transfer” yöntemini kullandığımız o eski günleri hatırlıyor musunuz? Bu elle rapido kullanarak aydınger üzerine çizim yaptığımız; bilgisayarı tasarım amaçlı kullanmaya başlamadan önceki zamanlardaydı.

sekil-01

Karmaşık nesneleri çizimimize transfer ederek çizebiliriz. Bu yöntem nesneleri elle çizmekten kesinlikle daha hızlıdır.

Günümüzde Tekrar Kullanılabilir İçerikler

Fakat artık günümüzde, dijital dünyayı yaşıyoruz ve artık kuru transfer “dry transfer” yöntemi çoktan tarih oldu. Bunun yerine artık blok kütüphanelerimiz var.

sekil-02

Evet, yanlış okumadınız, bloklar.

Aynen kuru transfer “dry transfer” yönteminde olduğu gibi, çiziminizde kullanmak istediğiniz karmaşık nesneleri kütüphanenizden seçerek direk çiziminize koyabilirsiniz. Hatta iş biraz ilerlememiş aksine ekonomik bir Pazar oluşturmuş durumda: blokları satın alabiliyorsunuz; fakat genelde kullanılan yöntem kendi blok kütüphanenizi yaratıp bunları gerek duydukça çizimlerinizde kullanmak. Artık bloklar çok daha akıllı duruma geldiler ve dinamik blok kavramı çizim hayatımıza iyice girmiş durumda.

Blokları kullanmanın faydaları:

  • Blokları sürekli olarak kolayca kullanabilirsiniz.
  • Bloklar çizim standartlarınızı sağlarlar. Şayet açıklama sembolleri için blokları kullanırsanız, tüm çizimlerinizde aynı sembolleri kullanmış olursunuz.
  • Bloklarınıza bilgiler ekleyebilirsiniz. Bu bilgiler birçok amaç için süzülüp raporlanabilmektedirler: Çizelgeleri otomatik olarak yaratabilirsiniz. Şayet imalat sektöründeyseniz, delik tablolarını hızlıca ve otomatik olarak yaratabilirsiniz. Bloklara bilgiler ekleyerek yapabileceğiniz çok şey vardır.

Tartışma

 

Şimdi siz şirketinizde blokları nasıl kullandığınızı tartışın.

  1. Şirketinizde hangi çeşit bloklara sahipsiniz? Ortak nesneler /standart parçalar, açıklama sembolleri, antet blokları veya daha farklı?
  2. Bloklarınızı çalışma arkadaşlarınızla paylaşıyor musunuz? Bunu nasıl yapıyorsunuz?
  3. Blokları en verimli şekilde kullandığınızı düşünüyor musunuz? Yoksa bloklarınızı güncellemeli ve daha akıllı hale getirmeli misiniz?
  4. Blokları kullanarak elde ettiğiniz en büyük fayda nedir?

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.