1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Tekrar Kullanılabilir İçerikleri Yönetme

AutoCAD ile daha verimli çalışma serisine tekrar kullanılabilir içerikler (bloklar) konusunun ikinci makalesi  ile devam ediyoruz. Önceki makalede çizimleriniz için tekrar kullanılabilir içerikleri seçme konusunu tartışmıştık. Bu makalemizde tekrar kullanılabilir içerikleri (blokları) basıl yöneteceğimizi tartışacağız.

Tekrar Kullanılabilir İçerikleri Kaydetme

Dosya Konumu

AutoCADbloklarımızı düzenli olarak güncellememiz gerektiği ortak bir konudur. Her zaman yeni ortak nesneler, uygulanması gereken yeni standartlar vardır ve ayrıca Autodesk AutoCAD’e yeni özellikler eklemektedir.

Blokların kullanılmasındaki ana istem tekrar tekrar çizilmesi gereken nesnelerin sayısını azaltmak ve çizim standartlarının sağlanmasını sağlamaktır. Böylece blokların konulacağı konum önem kazanmaktadır. Şayet tüm AutoCAD kullanıcıları aynı blokları kullanıyorlarsa, blokların bulunduğu dosyayı ağ üzerinde paylaşılmış bir konumda kaydetmek gerekir.

sekil-01

Dosyalara ulaşmak için, bir çok yol bulunmaktadır. Blokları çiziminize Tasarım Merkezini “Design Center”, kullanarak; araç çubuklarını kullanarak elle yerleştirebilirsiniz. Ya da belki de bunun için daha farklı bir yönteminiz vardır.

Ayrıca kişilerin Autodesk Inventor programında Autodesk Vault programını kullanarak içerik kütüphanelerini paylaşabildiklerini biliyorum. AutoCAD kullanıcılarının Autodesk Vault programını kullanarak kütüphanelerini paylaştıklarını daha önce hiç görmedim.  Şayet siz bunu yapıyorsanız, tecrübelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Bununla birlikte, şayet bloklarınızı yerel bir klasörde bulundurmayı tercih ediyorsanız, niçin bu yöntemi tercih ettiğinizi de bilmek isterim.

Blok Dosyalarını Yönetme

Eskiden, çizimi AutoCAD bloğu olarak kaydetmek çok kullanılan bir yöntemdi. Yani, şayet yüz tane bloğunuz varsa, yüz adet DWG dosyası kaydediyordunuz. Klasörleri benzer blokları kategori basında yönetmek için, kullanıyorduk ve daha sonra ihtiyaç duyduğumuzda bu dosyaları çizimimize blok olarak yerleştiriyorduk. Bu yöntemin günümüzde iyi bir yöntem olduğuna emin değilim; fakat eskiden gerçekten kullanışlı bir yöntemdi. Günümüzde özelleştirme işlemlerinde bu yöntemin kullanımı oldukça kolaydır. Örneğin, Ben kotları etiketlemek ve etiketleri yaratmak için, basit bir AutoLISP kodu kullanıyorum.

Ayrıca günümüzde artık bir dosya içerisinde bulunan bloklara araç paletlerini ve Tasarım Merkezini “Design Center” kullanarak ulaşmak çok kolaylaştı. Tasarım Merkezini “Design Center” kullanarak araç paletlerini yaratmak da çok kolaylaştı. Şayet benzer bloklarınızı tek bir dosya içerisine koyarsanız, u yöntem daha iyi çalışacaktır. Fakat ben blok tanımlarını DWG dosyası içerisine kaydetmenin en büyük faydasını dinamik blokları kullanırken görüyorum. Böylece tek bir blok tanımı kullanarak o bloğun (mesela ölçüleri farklı) benzer birçok durumunu kolayca elde edebiliyorum.

Tartışma

AutoCAD’in tekrar kullanılabilir içerikleri hakkındaki bu son tartışmamızda, aşağıdaki konu başlıklarını tartışmak istiyorum:

  1. Siz bloklarınızı nasıl kaydediyorsunuz? Her bir dosyada tek bir blok mu bulunduruyorsunuz; yoksa, aynı kategorideki bloklarınızı tek bir DWG dosyasına mı kaydediyorsunuz?
  2. Blokları nasıl kullanıyorsunuz? Bloklarınızı çiziminize elle mi, Tasarım Merkezini “Design Center” kullanarak mı, araç paletlerini kullanarak mı, yoksa, farklı bir yöntemle mi yerleştiriyorsunuz?
  3. Bloklarınızı yerel bir klasöre mi, paylaşılmış bir ağ konumuna mı kaydediyorsunuz? Ya da bloklarınızı yönetmek için, (örneğin Autodesk Vault veya benzeri) başka bir program mı kullanıyorsunuz?
  4. Bloklarınızı kullanmak için, özelleştirilmiş araçları kullanıyor musunuz?
  5. Bloklarınızı yönetmek için kullandığınız yöntemin avantajları ve dezavantajları nelerdir? Kullandığınız yöntemi seçmenizde etkili olan faktörler nelerdir?

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.