Tasarım Seçenekleri Seti Yaratma

Bir tasarım seçenek seti, belirli bir tasarım problemi için olası çözümlerin bir koleksiyonudur. Her tasarım seçeneği seti bir birincil seçenek ve bir veya daha fazla ikincil seçenek içerir.

Örneğin, bir binanın girişi için farklı tasarımlar göstermek üzere bir tasarım seçeneği seti oluşturabilirsiniz. Alternatif çatı konfigürasyonları için başka bir tasarım seçeneği seti oluşturabilirsiniz.

Tasarım Seçeneklerini Ayarlama Video (İngilizce)

Bir tasarım seçenek seti oluşturmak için:

  1. Yönetim “Manage” sekmesi içersinde > Tasarım Seçenekleri “Design Options“ panelinde > Tasarım Seçenekleri “Design Options” [ ] komut simgesine tıklayın.
  2. Tasarım Seçenekleri “Design Options“ iletişim kutusunda, Seçenek Kümesi “Option Set“ kısmında Yeni “New” düğmesine tıklayın.
  3. Varsayılan olarak, REVİT programı yeni seti Seçenek Seti 1 “Option Set 1” olarak isimlendirir ve kümede birincil bir seçenek oluşturur.
  4. Seçenek kümesini yeniden isimlendirmek için, seçenek setinin ismini seçin ve Seçenek Kümesi “Option Set“ kısmından Yeniden İsimlendir Rename” düğmesine tıklayın. Açılan metin kutusuna bir isim girin ve OK düğmesine tıklayın.
  5. Birincil seçeneği yeniden isimlendirmek için, seçeneğin ismini seçin ve Seçenek “Option“ kısmından Yeniden İsimlendir Rename” düğmesine tıklayın. Açılan metin kutusuna bir isim girin ve OK düğmesine tıklayın.
  6. OK düğmesine tıklayın.

Artık, tasarım setine öğe eklemek için, birincil tasarım seçeneğini düzenleyebilir ve ikincil seçenekler oluşturabilirsiniz.

Varsayılan olarak, proje görünüşleri her model için birincil seçeneği içeren ana modeli gösterir. Şayet proje görünüşlerinin tasarım seçeneği olmadan yalnızca ana modeli göstermesini istiyorsanız, Ana Modeli Tasarım Seçenekleri Olmadan Görüntüleme makalesine bakınız. Bir proje için tanımlanan tasarım seçenek setlerinin ve tasarım seçeneklerinin listesini görmek için durum çubuğundaki Tasarım Seçenekleri “Design Options” aşağı açılır listesini tıklayın.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Nesne Stilleri

Revit’te Nesne Stilleri “Object Styles“ aracı, bir projedeki model öğelerinin, açıklama öğelerinin ve içe aktarılan …

Bir cevap yazın

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.