1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Tarama “Raster” İmajları Döndürme ve Ölçekleme

Daha önceki iki makalede, AutoCAD çizimine yerleştirmek için bir kağıt çizim, baskı ya da başka tür fiziksel çizimlerin tarama “raster” dosya formatına (örneğin JPEG) nasıl dönüştürüleceğini paylaşmıştım. Bir sonraki makalemde, bu raster görüntüyü AutoCAD için altlık olarak kullanmak üzere bir AutoCAD çizimine yerleştirdik.

Bu önceki yayınları incelemek isterseniz, bunlara bağlantılar aşağıda verilmiştir:

Kağıt baskı, çizim veya eskiz dosyasını tarama “raster” dosyasına dönüştürme: BURAYI TIKLAYIN

Tarama “Raster” dosyasını atlık olarak bir DWG dosyasına ekleme: BURAYA TIKLAYIN

Bu makalede ise, imajın AutoCAD’in model alanına nasıl düzgün yerleştirileceğini tartışacağız. Bunun için imajın genellikle ölçeklendirilmesi ve döndürülmesi gerekecektir.

Ölçeklendirme ve döndürme, AutoCAD‘de ayrı ayrı işlemlerdir. Genellikle önce döndürme işlemini yapmak en iyisidir. Bunun nedeni, ölçeklendirme işleminde referans olarak kullandığımız noktaların birbiriyle ortogonal bir ilişkisi olması durumunda ölçeklendirme prosedürünün en iyi şekilde çalışmasıdır. Yani, noktalar arasındaki hayali çizgi ile bilgisayar ekranı ile kare oluşturmalıdır. Şayet tarama “raster” imaj düzgün döndürülmezse, bu noktalar hizalamanın dışında kalır ve bu da noktalar arasında doğru ölçüm yapılmasını zorlaştırır.

Bu konu kafanızda az sonra netleşecek. İlk önce, imajı döndürmeye odaklanalım.

REFERANS AÇISI İLE BİR İMAJI DÖNDÜRME

Şayet seçilen nesneyi döndürmek istediğiniz tam açıyı (örneğin, 45 derece) biliyorsanız, AutoCAD’in Döndürme “Rotate” aracının kullanımı kolaydır.

Pozitif ve Negatif açılar

Elbette, AutoCAD‘de pozitif açılarının saat yönünün tersine ve negatif açılarının saat yönünde gittiğini hatırlamakta fayda vardır.

Ancak, açı değeri bilinmiyorsa, Döndürme “Rotate” aracında Referans “Reference” isimli harika bir komut seçeneği vardır.

Başlamadan önce size anahtar bir ipucu: Bu alıştırmayı yaparken nesne çıtçıtlarını “osnap” dikkatli kullanın. En güvenli yol, AutoCAD‘in belirlediğiniz belirli nesne çıtçıtlarını “osnap” kullandığından emin olmak için ilaveten nesne çıtçıt “osnap” baskınlıklarını kullanmaktır.

İlk önce, bir dönüş merkezi ve iki referans çizgisi ayarlayalım.

Aşağıdaki şekilde görünen ekran görüntüsü bir önceki makalede  çizimimize yerleştirdiğimiz JPEG imajını göstermektedir ve imajın döndürülme  ihtiyacı olduğunu görebilirsiniz. Öncelikle, uzun, sürekli bir duvarın sonunda eskiz planının ana bir köşesini seçmemiz gerekir (sarı renkli çembere bakın).

Bu kritik köşeden başlayarak iki CAD çizgisi çizdim. İlki (sarı renkli) ve yataydır. İkinci çizgi (kırmızı renkli ve kesik kesik), ORTHO modu KAPALI durumdayken çilmiş olup; döndürme işleminden sonra düzleştirmeyi düşündüğümüz uzun çizginin üstüne yerleştirilmiştir. Çizgilerin, döndürme işlemi için temel nokta “base point” olacak noktada kesiştiğini unutmayın (sarı renkli çember).

Referans çizgisi ve döndürme işlemi için temel noktası

İmajı döndürme sırası:

 1. Çerçevesine tıklayarak imajı seçin. Tutamaçların imajın köşelerinde görüntülendiğinden emin olun. Ayrıca kırmızı noktalı referans çizgisini de seçin.
 2. ROTATE komutunu çalıştırın. Klavyeden RO yazıp Enter tuşuna basın veya şerittin Giriş “Home” sekmesi içerisinde > Düzenleme “Modify” panelinde > Döndür “Rotate” komut simgesine tıklayın.
 3. Komut satırı size temel noktasını belirlemenizi söyleyecektir. Uç nokta “endpoint” veya orta nokta “nidpoint” nesne çıtçıtını kullanarak, (sarı renkli çember ile gösterilen) temel noktaya tıklayın.
 4. Komut satırında Döndürme açısını belirleyin veya [Kopyala] (Referans]: “Specify the rotation angle or [Copy] (Reference]:” veri istemi (uyarısı) görüntülendiğinde, Referans “Reference” seçeneğine tıklayın veya R yazıp; Enter tuşuna basın.

ROTATE komutunun komut satırı seçenekleri

 1. (sarı renkli çember ile gösterilen) temel noktasına tekrar tıklayın.
 2. Kırmızı renkli kesik kesik referans çizgisinin sağ uç noktasına (uç nokta “endpoint” nesne çıtçıtını kullanarak) tıklayın.
 3. Sarı renkli yatay çizginin sağ uç noktasına tıklayın.
 4. İmaj, kırmızı ve sarı renkli çizgiler üst üste gelecek şekilde gerçek kotuna gelecek şekilde dönecektir (aşağıdaki şekilde görünen ekran görüntüsüne bakın).

İmajı döndürme işleminden sonra referans çizgileri

 

Şimdi döndürme prosedürü tamamlandıktan sonra, imajı ölçeklendirerek bir sonraki adıma geçelim.

REFERANS UZUNLUĞU KULLANARAK İMAJI ÖLÇEKLEME

İmajı gerçek dünyadaki gerçek ve kesin boyutlarına ölçeklemek için, imajda aralarındaki  gerçek dünya mesafesinin bilindiği iki noktayı tanımlamamız gerekir.

Örneğin, bu eskizde (skeçte) ön kapının açıklığının tam olarak 90 santimetre genişlikte olduğunu biliyorum. Bu, kapı açıklığının asıl, inşa genişliğidir.

Diğer projelerde, yararlı referans boyutlarının diğer örneklerine de sahip olabilirsiniz:

Örneğin belirli bir odanın tam olarak 400 santimetre genişliğinde olduğunu biliyorsunuzdur.

Bu örneğimizde park alanının 8 metre genişliğinde olduğunu biliyorsunuz (Google Haritalar uydu görünümlerinde kullanışlıdır.)

Mutfak tezgahının yaklaşık iki metre genişliğinde olduğunu biliyorsunuz.

Ölçülendirilmiş Kapı açıklığı

Öncelikle, görsel olarak (bir tarama “raster” imajda nesne çıtçıtları “osnap” çalışmadığından) referans nesnesindeki iki noktaya (bu durumda, kapı açıklığına) tıklayarak doğrusal bir ölçü oluşturdum.

Görüntülenen boyutun istenen gerçek boyutu göstermediğine dikkat edin. Bu beklenen bir şeydi; çünkü JPEG imajını daha sonra düzelteceğimizi bilerek, tahmini olarak 1:100 ölçeğiyle getirmiştik.

En iyi doğruluk için, imajı 10 faktör kadar büyütmeniz gerekir.

Daha sonra, ölçünün uzatma çizgilerinin imajın kare şekilli çerçeve çizgisini geçtiği iki noktayı işaretleyeceğim. Onları A Noktası ve B Noktası isimlendirecek ve camgöbeği renkli çemberler ile işaretleyeceğim. Bunlar bizim ölçeklendirme referans noktalarımız olacak.

Ölçeklendirme referans noktaları A & B

İmajı ölçekleme işlem sırası:

 1. İmajı, referans noktalarını ve ölçüyü seçin (yeşil renkli sağdan sola doğru yaratılan değen pencere yöntemini kullanmanızı öneririm).
 2. Komut satırına yazıp Entertuşuna basarak veya şeritin Giriş “Home” sekmesinin > Düzenleme “Modify” panelindeki > Ölçek “Scale” komut simgesine tıklayarak SCALE komutunu çalıştırın..
 3. Komut satırında, size bir taban noktası “base poin” belirlemenizi isteyen veri istemi (uyarı) görüntülenecektir. Kesişim “Intersection” ya da merkez “center” nesne çıtçıtını “osnap” kullanarak, A Noktasına tıklayın.
 4. Komut satırında Ölçek faktörü belirleyin veya [Kopyala] [Referans]: “Specify scale factor or [Copy] [Reference]:“ veri istemi (uyarısı) görüntülendiğinde, Referans “Reference” seçeneğine tıklayın veya sadece R yazıp Enter tuşuna basın.

SCALE komutunun Referans “Reference” seçeneğini gösteren komut satırı

Komut satırı şimdi referans uzunluğunu belirtmenizi söyleyecektir. Bunu yapmak için, tekrar A Noktasına ve ardından B Noktasına tıklayın. Bu noktalar arasındaki mesafe önceki referans uzunluğudur.

Komut satırı size yeni uzunluğu belirtmenizi söyler. Bu, noktalar arasında istenen, gerçek dünya mesafesidir. İstediğiniz gerçek mesafeyi yazın ve Enter tuşuna basın. bu durumda istenen uzunluk 90 santimetredir. Bu yüzden 90 yazıp Enter tuşuna basın.

HOOP! imaj ve ölçü ölçeklenir ve ölçü artık iki nokta arasındaki doğru mesafeyi yansıtır.

Ölçekleme işleminden sonra

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.