1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Tarama “Raster” Eskizini (Skecini) AutoCAD Altlığı “Underlay” Olarak Kullanma

Bugünün makalesinde sizlere, eskiz (skeç) fotoğrafı gibi bir tarama “raster” imaj dosyasını CAD çizimi oluştururken kullanmak için altlık olarak nasıl ekleneceğini anlatacağım.

Herhangi bir projenin ilk bölümünde, müşterinizin, iş arkadaşınızın veya patronunuzun size AutoCAD’e aktarılması gereken bir eskiz taslağını vermesi alışılmadık bir durum değildir.

Bu, genellikle bir fikri ilk konseptinden bir tasarıma, daha sonra da fiziksel gerçekliğine geçirme sürecinin bir parçasıdır.

Daha önceki bir makalemde, bir tarama “raster“ dosyasındaki kağıt çizimin AutoCAD’e nasıl aktarılacağını, bastırılacağını veya yazdırılacağını ele almıştım. Özetlemek için, bunu yapmanın en basit yolu, çizimin dijital bir fotoğrafını çekmek veya bir tarayıcı kullanarak taramaktır. Genellikle küçük çizimler, tarayıcı kullanarak en iyisini dönüşümü sağlarken; daha büyük çizimler için kamera gerekir. BURAYA tıklayarak önceki yazıya bakınız.

Şayet geniş formatlı bir tarayıcıya erişiminiz varsa, bu harika olacaktır. Taramanın çözünürlüğünü ayarlamak en iyisidir.  Bunun için, bilgisayarınızı yavaşlatacak kadar  BÜYÜK olmayan oluşturulan görüntü dosyası (genellikle bir TIFF dosyası) en iyi biçimlendirmedir.

Altlık Dosyası için Biçimlerin “Format” Karşılaştırılması

Bu makalem için, el yapımı bir karakalem taslağın (skeç) dijital bir fotoğrafını çekerek oluşturulan bir JPEG biçimli “format” bir tarama “raster” dosyasını kullanacağım. İmaj aşağıdaki şekilde gösterilmiştir.

Altlık için Ev planı taslağı (skeci)

PNG (Portable Network Graphics) ve BMP (bitmap) formatındaki dosyalar da aynı şekilde çalışır.

TIFF dosyaları: Yüksek çözünürlüğe sahip; ebatları büyük imaj dosyalarıdır. Çok büyükse AutoCAD‘i yavaşlatabilir.

PDF dosyaları: PDF formatındaki dosyaları AutoCAD alt katmanlarında kullanmaktan kaçınıyorum. Çünkü PDF dosyalarının AutoCAD‘de görüntü yakınlaştırma “zoom in” ve görüntü kaydırma “pan” hızını azaltabileceğini ve diğer sorunlara neden olabileceğini fark ettim.

Şayet bir PDF dosyasından başlayarak CAD çizimi yapmanız gerekirse, Adobe Acrobat gibi bir program kullanarak PDF dosyasını JPEG formatına dönüştürmenizi öneririm.

Alternatif olarak, PDF dosya görüntüsünün ekran görüntüsünü, ekranınızı dolduracak şekilde konumlandırarak ve ardından klavyenizdeki Print Screen tuşuna basarak da alabilirsiniz.

EkranYakalama “Print Screen“ tuşuna sahip Klavye

Ekran yakalama  “Print Screen“: Ekran yakalama  “Print Screen“ tuşuna basıldığında (yukarıdaki resme bakın) geçerli bilgisayar ekranının anlık görüntüsünü yakalar ve Windows panosunda saklar. Oradan, Windows Paint veya Adobe Photoshop gibi bir resim düzenleme programına (Ctrl-V kullanarak) yapıştırılabilir. Paint veya Photoshop programında görüntüyü JPEG dosyası olarak kaydedebilirsiniz.

EkranYakalama “Print Screen“ tuşu kullanarak Windows Panosunda saklanan ekran yakalama işlemi doğrudan bir CAD dosyasına (Ctrl-V tuşları kullanılarak) bir OLE nesnesi olarak da yapıştırılabilir. Bazen OLE nesneleri, özellikle yazdırırken, AutoCAD‘de beklenmeyen şekilde davranabilir. Bu makalede eskiz görüntüsü yalnızca altlık olarak kullanıldığından, muhtemelen onu asla yazdırmanız gerekmez. Bir OLE nesnesi iyi çalışabilir.

Ben genelde, JPEG dosyasını altlık olarak kullanarak en iyi sonuçları aldım.

CAD Çizimini Başlatma

Uygun bir şablon kullanarak yeni bir AutoCAD çizimi açalım. Standart ofis şablonumda, bu çizim taslağı gibi raster görüntüler için tasarlanan Z_TARAMA olarak adlandırdığım bir tabaka “layer” oluşturdum. Katman adındaki Z_ öneki, tarama tabakasını “layer” tabaka “layer” listesinin en altına sıralamak içindir. Bu kolay erişim ve ayrıca tipik CAD nesnesi katmanlarından ayrı tutulması içindir. Kendi tabakasına “layer” sahip olarak, CAD çizimindeki ilerlememi görüntülemek ve değerlendirmek istediğimde alt tabaka çabucak dondurulabilir veya çözülebilir.

Tarama isimli tabaka “layer” katmanı geçerli tabaka “current layer” olarak ayarlanmış durumdayken, şeritin Yerleştir “Insert” sekmesi içerisinde > Referans “Reference“ panelinde > İliştir “Attach” komut simgesine tıklayın. (Alternatif olarak, klavye meraklıları için, ATTACH yazıp Enter tuşuna basın.)

Referans Dosya Seç adı verilen bir iletişim kutusu açılacaktır.

Referans Dosyası Seç “Select Reference File” iletişim kutusu

İlk önce iletişim kutusunun alt kısmındaki Dosya Tipi ” Files of type” kısmına bakın. Şayet dosya tipi  “Çizim (* .dwg) “Drawing (*.dwg)” olarak ayarlanmışsa, JPEG dosyanızı yukarıdaki listede göremezsiniz. Bu ayar dosya türleri için filtre görevi görür; yalnızca seçilen dosya türleri yukarıdaki klasörlerde görünür.

Tüm resim dosyalarının yukarıdaki listede görünmesini sağlamak için seçicinin Tüm resim dosyaları “All image files” veya “Tüm dosyalar “All files” olarak ayarlandığından emin olun.

İletişim kutusunun genişletilmiş hali

Altlık olarak kullanmayı düşündüğünüz imaj dosyasını araştırarak bulun. Dosyayı tıklayarak seçin ve Aç ”Open” düğmesine tıklayın.

Eskizi (Skeç) Yerleştirme

Şimdi İmaj Yerleştir “Attach Image” iletişim kutusunu göreceksiniz. Çiziminizin bir ön izlemesini gösterecektir.

İmaj İliştir “Attach Image” iletişim kutusu

İmaj İliştir “Attach Image” iletişim kutusunun Ölçek “Scale” kısmında, Ekranda belirle “Specify on-screen” işaretleme kutusunun işaretini kaldırın ve Ölçek faktörü “Scale factor” değerini 100 olarak değiştirin. Bu, yalnızca bir “tahmindir” çünkü görüntünün “gerçek” ölçeğini yapmak için gereken tam ölçek faktörünü henüz bilmiyoruz. 1.0000 varsayılan değeri yerine muhtemelen 100 değerinin nihai ölçeğimize daha yakın olacağını söylemek güvenlidir. Daha sonra nasıl daha hassas bir ölçek ayarlaması yapılacağını göreceğiz.

OK düğmesine tıklayın. İmajın çerçevesi  (bir dikdörtgen) şimdi çalışma alanındaki imlecinizi takip ediyor olacaktır. Resmi yerleştirmek için herhangi bir yeri tıklayın.

Şimdi çerçeveye tıklayarak görüntüyü seçin. Şeridin görünüşünün değiştiğini göreceksiniz. Şayet taslağın (skecin) parlak beyaz bir arka planı varsa, Solgunluk “Fade” ayarını yaklaşık % 50 olarak ayarlamayı seviyorum. Aşağıdaki resme bakınız.

Daha koyu, soluk arka plan, görüntüyü izlerken CAD çizgilerimin daha iyi görünmesini sağlıyor. Ayrıca, imaj ve koyu gri arka plan arasındaki kontrastı azaltarak göz yorgunluğumu da hafifletiyor.

Solgunluk “Fade “ sürgüsü, görüntü parlaklığını ayarlamak için kullanılabilir

Tarama “Raster” imaj çalışma alanına yerleştirildikten sonra, imajı döndüren ve ölçekleyen bir sonraki adıma geçmeye hazırız.

Bir sonraki makalemde, ekranla kare olacak ve izleme için uygun boyutta olacak şekilde imajı döndürmeyi ve ölçeklemeyi anlatacağım.

Bir sonraki makaleye kadar, aşağıdaki yorum kutusuna yazarak düşüncelerinizi veya sorularınızı bana bildirirsiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.