1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Tabloyu AutoCAD’den Excel’e Gönderme ve Excel’den AutoCAD’e Alma

Tabloyu AutoCAD’e İçe Alma:

AutoCAD‘de orijinal kaynağına bağlı OLE nesneleri olarak veya ana tabloyla bağlantısı olmayan bağımsız bir AutoCAD tablosu olarak Excel tablolarını içe aktarabilirsiniz. Bu makalede, bu işlemin nasıl çalıştığını göstermek için, MS-Excel’de yapılan bu örnek tabloyu kullanacağım. (üzerine tıklayarak indirebilirsiniz.)

Bağlantı Olarak İçe Alma:

Yukarıdaki bağlantıdan indirdiğiniz Excel dosyasını açın ve tabloyu tamamen seçin; ardından sağ tıklayın ve açılan menüden Kopyala “Copy” seçeneğini seçin veya CTRL + C tuşlarına basın. Şimdi AutoCAD‘i açın ve aşağıdaki resimde gösterildiği gibi Giriş “Home” sekmesinin Pano “Clipboard“ panelinden Yapıştır “Paste” aşağı açılır listesinden Özel Yapıştır “Paste Special” komut düğmesine tıklayın.

Özel Yapıştır “Paste Special” iletişim kutusu açılacaktır. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, bu pencerede sol taraftaki Bağlantıyı Yapıştır “Paste Link“ radyo düğmesini seçin ve seçeneklerden Microsoft Excel Çalışma Sayfası “Microsoft Excel Worksheet” seçeneğini seçin ve OK düğmesine tıklayın; şimdi tabloyu yapıştırmak için, çizim alanında bir yer belirleyin.

Tablo artık çizim alanındaki herhangi bir Excel tablosu gibi görünecektir. Bu tablo, çizgi genişliği ve hücre birleştirmeleri gibi biçimlendirmesini koruyacak ve kopyalanacağı yerdeki orijinal kaynak tablosuyla bağlantılı kalacaktır.

Şimdi MS-Excel programında tabloyu açın ve herhangi bir değişiklik yaptıktan sonra, kaydedin, ardından AutoCAD penceresine gidin ve çiziminizi yenilemek için, komut satırına REA yazıp Enter tuşuna basın. Tablonun AutoCAD‘de değişen değerle de güncellendiğini göreceksiniz.

AutoCAD Varlığı Olarak İçe Alma:

Şimdi MS-Excel programından tablo kopyalama işlemini tekrarlayın ve tekrar Giriş “Home” sekmesinin Pano “Clipboard” panelinden Yapıştır “Paste” aşağı açılır listesinden Özel Yapıştır “Paste Special” komut düğmesine tıklayın; ancak bu sefer AutoCAD Varlığı “AutoCAD Entities” seçeneğini seçin ve OK düğmesine tıklayın.

Şimdi tabloyu çizim alanına yapıştırmak için, çizim alanında bir yer belirleyin. Tablo şimdi AutoCAD öğesi olarak eklenecek ve biçimlendirmesini de koruyacaktır. Bu durumda, tablonun ana MS-Excel tablosu ile hiçbir ilişkisi olmadığını ve bu orijinal kaynak tablosundaki herhangi bir değişikliğinin artık AutoCAD tablosuna yansımayacağını gözlemleyeceksiniz.

Tabloyu AutoCAD’den Dışa Aktarma:

Tabloyu AutoCAD’den MS Office uygulaması tarafından okunabilen .CSV gibi genel bir biçimlendirmede “format”  dışa aktarabilirsiniz.

AutoCAD’den dışa aktarılan tablo, hücre rengi, hücrelerin birleştirilmesinin ve kenarlık stilleri gibi özelliklerini bu özellikler .CSV formatında tutulmadığı için, biçimlendirmesini korumaz. Dışa aktarılmasından sonra biçimlendirmeyi tekrar tabloya eklemelisiniz.

Bir tabloyu dışa aktarmak için tam olarak seçin ve sonra sağ tıkladıktan sonra, açılan kısa yol menüsünden Dışa Aktar “Export” seçeneğini seçin. Verileri Dışa Aktar “Export Data“ iletişim kutusu açılacaktır. Şimdi tablonuzu dışa aktaracağınız dosyaya bir isim verin ve bu dosyanın kaydedileceği konumu belirledikten sonra, Kaydet “Save” düğmesine tıklayın.

.CSV formatındaki yeni bir tablo belirtilen konuma kaydedilecektir. Bu tablo (dosya) artık MS-Word ve diğer .CSV uyumlu uygulamalarla açılabilir.

Siz AutoCAD‘de tabloları nasıl kullanıyorsunuz. AutoCAD‘de kendi tablonuzu yaratmayı mı yoksa Excel’den içe aktarmayı mı tercih edersiniz? Aşağıdaki yorum kutusuna yazarak bana bildirin.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.