1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Tablolardan AutoCAD’e Bilgi Bağlantılama

Muhtemelen zaten bir Excel tablosundaki hücreler arasında nasıl bağlantı kuracağınızı biliyorsunuzdur. Sadece Excel’deki formülleri kullanın: = B2 + B3

AutoCAD‘de de tablolar arasında hücreler arasında bağlantı kurulmasının mümkün olduğunu biliyor muydunuz?

İşte bunu nasıl yapabileceğiniz:

Bir hücreyi sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden Yerleştir “Insert “ seçeneğinin altında> Formül “Formula “ altında > Hücre “Cell” seçeneğini seçin.

Başka bir tablodaki bir hücre seçin; aşağıdaki gibi bir formül göreceksiniz.

Formül, ihtiyaçlarınıza göre değişebilir. Örneğin:

= Tablo (2127834720) .B2 * A2

Ayrıxa Topla “Sum”, Ortalama “Average” ve Say “Count” formül seçenekleri de kullanılabilir.

Yukarıdaki şekilde görünen 2127834720 sayısı veya herhangi bir sayı, tablo için Nesne Kimliğidir. Çizimi kaydedip kapatın ve tekrar açın, bu sayının değiştiğini göreceksiniz. Bunun nedeni, Nesne Kimliği’nin yalnızca bir dosya oturumu geçerli değeri olmasıdır.

Sadece sayısal değerlerin bağlantılanabildiğine dikkat edin. Şayet içinde metin bulunan bir hücre seçerseniz, yalnızca #### simgelerini görürsünüz.

Ancak, ADT (Architectural Desktop) veya ACA (AutoCAD Architecture) programı kullanıyorsanız, bir zamanlama (AEC_SCHEDULE_TABLE) nesnesindeki bir hücreye bağlanamayacağınızı göreceksiniz. Programa sağ tıklayın ve tabloya dönüşümü seçerseniz, Şayet zamanlama nesnesine sağ tıklarsanız,  Zamanlama nesnesini tabloya dönüştür “Convert to Table“ seçeneğini seçebilir ve zamanlama nesnesini tabloya dönüştürebilirsiniz.

Peki ya Metin nesnesine (TEXT veya MTEXT) ne dersiniz?

Bir alan ekleyebilir(CTRL + F) ve Alan “Field“ kategorisinde Nesneler “Object” kategorisini seçin ve sonra Alan adı “Field Name” kısmında Formül “ Formula“ adını seçin. Artık hemen sağ tarafta Ortalama “Average” , Toplam “Sum”, Sayım “Count” ve Hücre  “Cell” düğmelerini göreceksiniz.

Şayet tablodaki satır sayısı örneğin 3 den 2 ye değişirse, formül değişmez ve Araçlar “Tools” menüsü altında> Alanları Güncelle “Update Fields” (UPPDATEFIELD komutu) komut düğmesi seçildikten sonra, # olarak görünen değer gösterilir. Formülün doğru değeri göstermesi için, değer geçerli aralıkta bir değere sahip olacak şekilde değiştirilmelidir. Şayet kaynak satırının üstüne yeni bir satır eklerseniz bunun da el ile güncellenmesi gerektiğini söyleyen bir uyarı görürsünüz.

Ayrıca tabloların güncellenmesi için REGEN komutunu da çalıştırmanız gerekebilir.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.