Tabakalarınızı “Layers”Tabaka Çevirici “Layer Translator” ile Düzenli Hale Getirin

İster çizimleri başkalarından alıyor olun isterse evinizde yarım yamalak yaratmış olduğunuz çizimi düzeltmeniz gereksin, bazen kendi çizim standartlarınıza uyması için, çiziminizdeki tabaka “layer” isimlerini ve nesnelerin özelliklerini değiştirme ihtiyacı hissedersiniz.

AutoCAD‘de Bu işi yapmanın en kolay ve harika yollarından biri tabaka çeviricisi olan LAYTRANS komutunu kullanmaktır. Mevcut çiziminizi esas alarak Tabakadan Çevir “Translate From Layer” ve Tabakaya Çevir “Translate to Layer” setleri belirlersiniz. Örneğin, Şayet Tabaka1 (istenmeyen veya kötü düzende)  isimli tabakaya “layer” sahip bir çiziminiz varsa, Bu tabakayı “layer” NESNE isimli tabakaya “layer” çevirebilirsiniz. Bu işlem tabaka adresleme “layer mapping” olarak isimlendirilir.

Tabaka Adreslemeyi “Layer Mapping” Kurma

Şayet o anki (aktif) çiziminizdeki tabaka “layer” isimleri size anlamsız geliyorsa, Bu tabakaları “layer nasıl adreslemek istediğinizi alt alta yazmanızı tavsiye ediyorum. İçinde çalışacağınız iletişim kutusu size tabaka “layer” isimleri dışında başka bilgi veremeyeceklerdir. Örneğin, tabakanın “layer” renginin ne olduğunu söyleyemezsiniz.

Değiştirmek istediğiniz çizimden, Yönetim “Manage” sekmesi içerisinde> CAD Standartları “CAD Standards” panelinde> Tabaka Çeviriciyi “Layer Translator” seçin ( LAYTRANS komutu). Tabaka Çevirici  “Layer Translator” iletişim kutusu açılacaktır.

Tabaka Çevirici "Layer Translator"-1

Nereden Çevrilecek “Translate From” kutusunda, o anki (aktif) çiziminizdeki tabakaları “layers” görürsünüz.

Nereye Çevrilecek “Translate To” kutusunda, Yeni “New” düğmesine tıklayarak yeni tabaka “layer” yaratabilirsiniz. Fakat genellikle kullanmak için ihtiyaç duyduğunuz tabakaların bulunduğu diğer çizimi araştırıp bularak seçmek için, Yükle “Load” düğmesine tıklarsınız. Daha sonra, ihtiyacınız olan tabakaları “layers” Nereye Çevrilecek “Translate To” kutusunda göreceksiniz.

Bir tabakayı “layer” adreslemek için, Nereden Çevrilecek “Translate From” kutusunun içine tıklayın. Daha sonra Nereye Çevrilecek “Translate To” kutusu içinde adreslemek istediğiniz tabakayı “layer” tıklayın. Son olarak, Adresle “Map” düğmesine tıklayın. Sol taraftaki kutudan birden fazla tabaka “layer” seçerek sağ taraftaki kutudan seçeceğiniz bir tabakaya “layer” adresleyebilirsiniz. Bunları uyguladığınız zaman, alttaki kutuda tabaka adresleme listesini göreceksiniz.

Tabaka Çevirici "Layer Translator"-2

Düzenle “Edit” veya Kaldır “Remove” düğmelerine tıklayarak değişiklikler yapabilirsiniz. Tabaka “Layer” adreslemenizi bir Çizim Standardı “Drawing Standards” (.dws) dosyasına ve bir çizim dosyasına kaydedebilirsiniz. Aslında, siz kaydetmeseniz bile, AutoCAD sizi kaydetmeniz için uyaracaktır.

Son olarak, Çevir “Translate” düğmesine tıklayın.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Eğimli Yüzeyler İçin Sınır Çizgisi Özellikleri

Eğimli yüzeyler için sınır çizgisi özelliklerini görmek veya değiştirmek için bir sınır çizgisi seçin ve …

Bir cevap yazın

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.