1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Tabakalar Listesinin Çıktısını Alma

AutoCAD‘de bazen bir çizimdeki tüm tabakaları ve bu tabakaların durumlarını hızlıca görme ihtiyacı duyarsınız. Bu bilgiyi iş arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Bunun basit yolu için, aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Komut satırına LAYER (veya kısaca LA)yazıp Enter tuşuna basın.
  2. Tabakalar listesini almak için ? seçeneğini seçin.
  3. Metin penceresini açmak için, F2 tuşuna basın.
  4. Tabaka listesini seçin.
  5. Sağ tıklayın ve Kopyala “Copy” komutunu seçin.
  6. Notepad gibi bir metin düzenleyici açın. (Başlat > Çalıştır komutunu seçin. Notepad yazarak OK düğmesine tıklayın.)  Microsoft Word veya başka bir kelime işlem programını da kullanabilirsiniz.
  7. Ctrl+V tuşlarına basın veya menüden Düzenle “Edit” içerisinde>Yapıştır “Paste” komutunu seçin.
  8. Menüden Dosya “File” içerisinde >Yazdır “Print” komutunu seçin.

Şayet tabakaları ve tabaka durumlarını (ayarlarını) başkalarıyla paylaşmak istiyorsanız, bu durumları (ayarları) bir Tabaka Durum “Layer State” dosyasına kaydedin. Tabaka Durumları Yöneticisini “Layer Properties Manager” seçtikten sonra, Durumu Kaydet “Save State” düğmesine tıklayın. Bu dosyayı dışa aktarabilir “export” ve başkalarına gönderebilirsiniz. Onlar da bu dosyayı içe aktarabilirler “import” ve kendi tabakalarını ve tabaka durumlarını sıfırlayarak sizinkileri kullanabilirler.

Nesrin rumuzlu autocadbeyni.com kullanıcısı bama e posta (mail) yoluyla bu konu ile ilgili başka bir ipucu yollamıştı — bu kullanıcımız çizimimizdeki tüm tabakaların ve bunların özelliklerinin bir listesini almak için, bir başka yoldan bahsediyordu. Şöyle ki, Tabaka Özellikleri Yöneticisini “Layer Properties Manager“ açın (komut satırına LA yazıp Enter tuşuna basarak) ve listemek istediğiniz tabakaları seçin (veya tüm tabakaları seçmek için Ctrl+A tuşlarına basın). Seçtikten sonra Ctrl+C tuşlarına basın, Microsoft Excel programını açın ve Ctrl+V tuşlarına basın. Güzelce yerleşmiş bir liste karşınıza çıkacak. Kolonların enlerini ayarlayın ve çıktısını alın. İşte hepsi bu kadar.

Tabakalar Listesi Görünümü

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

AutoCad ® Architecture 2021 ile Ev Tasarımı Yapma

Bu makale serimde siz mimarlara, mühendislere, iç mimarlara, tasarım-yapım uzmanlarına ve öğrencilere AutoCAD ® Mimari …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.