1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Tabaka “Layer“ Direktörü Lispi

Komut Yazımı LDON / LDOFF
Geçerli Sürüm 1.8
İndirme LayerDirectorV1-8.lsp
HTML Sürümünü Görüntüleme Yazının sonunda

Programın Tanımı

Bu program, bir komut çalıştırıldığı zaman, geçerli (aktif) tabakayı “current layer” otomatik olarak ayarlamak için Visual LISP Komut Reaktörü kullanır ve komut tamamlandığında, geçerli (aktif) tabaka “current layer” önceki geçerli (aktif) tabakaya “current layer” sıfırlanır. Şayet ilgili tabaka “layer” çizimde hali hazırda mevcut değilse, ilgili tabaka “layer” oluşturulacaktır.

Belirli komutlar çalıştırıldığı zaman, ayarlanacak tabakayı “layer”  kontrol eden veriler, kodun üst kısmında tablo olarak verilmiş olup; bu tablo, kullanıcının gereksinimlerine uyacak şekilde değiştirilebilir ve genişletilebilir.

Tablodaki her listenin ilk öğesi, standart bir AutoCAD komutunun veya tabaka “layer” değişikliğini tetiklemek için, özel AutoLISP komutunun adıdır. Bu komut adı, bir komut takma adı “alias” değil, tam komut adı olmalıdır. Komut büyük/küçük harfe duyarlı değildir ve joker karakterler kullanabilir.

 

Birkaç örnek vermek gerekirse, “[DM] TEXT, TEXT” TEXT, DTEXT ve MTEXT komutları için tabaka değişikliği gerçekleştirecektir; “* LEADER”, LEADER, QLEADER ve MLEADER komutları için, tabaka değişikliğini sağlayacaktır.

İkinci öğe, komut çağrıldığında geçerli (aktif) olarak ayarlanacak tabakanın ismidir. Şayet bu tabaka o anki geçerli (aktif) çizimde mevcut değilse, yaratılacaktır. Kalan öğeler, program tarafından oluşturulan tabakalara uygulanacak temel tabaka özellikleridir – bu özellikler için gerekli biçim, program kaynak kodunda daha ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Kodda ayarlanan bir ‘Tabaka Özelliklerini Uymaya Zorlama‘ parametresi, programın çizimdeki mevcut tabakaların özelliklerini otomatik olarak değiştirilip; değiştirilmeyeceğini belirler. Şayet etkinleştirilmişse, mevcut tabakaların özellikleri yukarıda açıklanan Tabaka Veriler kısmında bulunanlarla eşleşecek şekilde değiştirilecektir.

Program ayrıca referans çizim “xref” tabaka ismine bağlı bir tabakaya, isteğe bağlı bir önek ve sonek ve program kaynak kodundan yapılandırılabilen önceden tanımlanmış tabaka özelliklerine otomatik XREF harflerini ekleyebilecek bir referans çizim “xref” bağımlı tabaka atama seçeneği sunar.

Son olarak, program ayrıca, bir komut çalıştırıldığında, sistem değişkenlerinin aktif komutu tamamladıktan veya iptal ettikten sonra orijinal değerlerine sıfırlanmasıyla, kullanıcının sistem değişkenlerini herhangi bir değerde otomatik olarak yapılandırmasını sağlar.

Program, çizim başlangıcında yüklendiğinde, Komut Reaktörünü otomatik olarak etkinleştirecek ve listelenen komutlardan herhangi biri çağrıldığında o anki geçerli (aktif) tabaka otomatik olarak değiştirilecektir. Reaktör daha sonra sırasıyla LDOFF & LDON komutları kullanılarak manuel olarak devre dışı bırakılabilir veya etkinleştirilebilir.

Çalıştırma için Talimatlar

Bu program, çizim başlangıcında yüklendiği zaman, otomatik olarak çalışacaktır ve daha sonra sırasıyla LDOFF & LDON komutları kullanılarak açılıp kapatılabilir. Bu programın yüklenmesine ilişkin yönergeler için, AutoLISP Programını Çalıştırma makalesine bakın.

HTML Sürümü

 • Hakkında Sertan Türkan

  AutoCAD Beyni

  Bunu da Kontrol edin

  Harici Çizimin “XREF” Tabaka Renklerini Tek Bir Renge Değiştirme

  İşte size bir harici çizimi “xref” seçmenizi ve o harici çizimin “xref” tüm tabakalarını “layer” …

  Bir cevap yazın

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.