1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Tabaka Filtreleri “Layer Filter” ile AutoCAD Tabaka Yöneticisi “Layer Manager” Listesini Sadeleştirme

AutoCAD’de hiç standart tabaka “layer” isimlendirme stansartları ile çalıştınız mı? Şayet çalıştıysanız, AutoCAD çizimlerinizde bu kadar çok tabaka “layer” olması hoşunuza gitmemiş olabilir. Tabakaları “Layer” bulmak zorlaşmış; tabakaları “layer” dondurmak/çözmek “freeze/unfreeze“ için, daha fazla tıklama yapmanız gerekmiş ve hatta tabakaların “layer” özelliklerini değiştirmek için, birden fazla tabakanın “layer” özelliklerini değiştirmeniz gerekmiş olmalıdır. AutoCAD dosyalarınızda yüzlerce tabaka “layer” ile uğraşmak hiç de kolay bir iş değildir!

Şayet bu tarz bir probleminiz varsa, kullanabileceğiniz harika bir AutoCAD özelliği olduğunu bilmenizi isterim. Tabakalar “Layer” listesini sadeleştirebilir ve özelliklerini kolayca değiştirebilirsiniz. Bunun için AutoCAD’in tabaka filtreleme “layer filter” ve grup filtreleme “group filter” özelliklerini kullanabilirsiniz. Nasıl mı? Okumaya devam edin.

Tabaka Özellikleri Filtresi “Layer Properties Filter”

Tabaka isimlendirme standardının iyi tarafı  tabakaların “layer” özelliklerine belirli arama kriterleri tanımlayabilmwemizdir. Uluslararası Çizim Standartlarında “IDS” mimari tabakalarımıza “layer” A, yapısal tabakalarımıza “layer” S ve genel tabakalarımıza G gibi ön ekler veririz. Yani sadece mimari tabakalarımızı “layer” görmek istersek, bunları filtrelememiz oldukça kolaydır.

Şimdi AutoCAD’in Tabaka Yöneticisini “Layer Manager” açalım. Bunun için komut satırına LA yazın ve Enter tuşuna basın. Tabaka Yöneticisinin “Layer Manager” sol sütunu size mevcut filtreleri “filter” gösterecektir. Ön tanımlı olarak, iki mevcut filtre “filter” görürsünüz: Bunlar Tümü “All” ve Kullanılan tüm tabakalar “All used layers” isimli filtrelerdir. Şayet kullanılan tüm tabakalar “all used layers filtresine tıkladıysanız, listede sadece üzerinde nesneler olan tabakaları “layer” görürsünüz; üzerinde nesne olmayan tabakalar “layer” listeden kaldırılacaklardır. Tümü “All” filtresi listede çizimdeki tüm tabakaları “layer” gösterecektir.

Şimdi, çiziminizde sadece mimari tabakaları “layer” görmek istediğinizi farz edelim: Uluslararası Çizim Standartlarına “IDS” göre mimari tabakalarımız “layer” A- ön ekine sahip olmak zorunda oldukları için, bu tabakaları “layer” filtrelemek çok kolaydır.

Aşağıdaki şekilde kırmızı renkli dikdörtgen içerisinde görünen yeni özellikler filtresi “properties filter” düğmesine tıklayın. AutoCAD Tabaka Filtreleme Özellikleri “Layer Filter Properties” iletişim kutusunu açacaktır.

Sekil-01

Bu iletişim kutusunda, listeye hangi tabakaların dahil edileceğini tanımlayabilirsiniz. Bu örneğimizde, basit bir kriter vereceğiz ve A- ön eki ile başlayan tabakaları filtreleyeceğiz. (*) joker karakterini kullanabilirsiniz; böylelikle AutoCAD sadece A- karakterleri ile başlayan tabakaları listede görüntüleyecektir. Tüm mimari tabakalarımız “layer” A- ismi ile başladığı için, kriterimize uygun tabakaların filtrelenmesi için, filtreyi A* veya A-* şeklinde kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki şekilde A-* şeklinde kullandığımız filtrenin sonucunu görebilirsiniz.

Sekil-02

Bu filtreyi kaydetmek için, OK düğmesine tıklayın. Sonrasında tabaka filtresinin seçili olduğuna emin olun; böylece listede sadece mimari tabakaları göreceksiniz. Artık araç çubuğunuzda (veya şayet şeriti kullanıyorsanız, şeritin Tabaka “Layer” panelinde) sadece fitlre kriterinize uyan tabakaları “layer” görürsünüz.

Sekil-03

Bu özellik size sadece üzerinde çalışmak istediğiniz tabakaları “layer” görme olanağı sağlarken; ihtiyacınız olmayan tabakaları “layer” gizleme imkanı sağlamaktadır.

Alt Özellikler Filtresi “Filter”

Yeterli değil mi? Listedeki tabakalar “layer” hala çok mu fazla?  Daha fazla filtre kriteri ekleyerek tabakaları filtrelemeye devam edebilirsiniz. Tabaka özellikleri filtresine “Layer properties filter” sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden Yeni özellikler filtresi “new properties filter” seçeneğini seçin.

Seçtiğiniz filtreyi ana filtre olarak tanımlamak için, menüyü kullanmalısınız. Şayet özellikler filtresi “properties filter” düğmesine tıklarsanız, yaratılacak filtre alt filtre yerine ana filtre olacaktır.

Sekil-04

Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, şimdi AutoCAD’de Tabaka Yöneticisinde “Layer Manager” Filtreler “Filters” ağacını genişlettiğiniz zaman, Mimari “Arhitecture” ana filtresi altında alt filtreleri de görürsünüz. Alt filtrelerde ön eklere dikkat etmenize de gerek olmayacaktır. Bu örneğimizde ben alt filtre kriteri olarak *Flor* yazarak tabaka “layer” isminde Flor geçen tabakaları filtrelettim. Şayet yapısal (S-) tabakalarında Flor ismine sahip tabakalar varsa, bunları hiç kafanıza takmayın; çünkü listede görüntülenmeyeceklerdir.

Sekil-05

Filtrede Tabaka Özelliklerini “Layer Properties” Değiştirme

Tabakalarınız “Layer” filtreler ile gruplandıktan sonra, kritere uyan tabakaların özelliklerini hızlıca değiştirebilirsiniz. Şayet bu tabakaları “layer” açmak “on, kapatmak “off”, dondurmak “freeze”, kilitlemek “lock” veya çözmek “thaw” istiyorsanız, aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere sadece alt filtre ismine sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden istediğiniz seçeneği seçin.

Sekil-06

Tabaka Grup Filtresi “Layer Group Filter”

Tabaka grup filtresi “Layer group filter” tabaka filtresine “layer filter” benzemekte olup; bu filtre tipinde tabaka kriterlerini tanımlayamazsınız. İstediğiniz tabakaları “layer” seçersiniz. Bunu tabakaları listeden tabaka grup filtresine “layer group filter” sürükleyerek yapabilirsiniz; veya grup filtresi ismine sağ tıklayıp açılan menüden tabakaları seç “select layers” seçeneği altında >ekle “add” seçeneğini seçebilirsiniz.

Ben daha çok tabaka filtrelerini “layer filter” kullanmayı tercih ediyorum; fakat tabaka grup filtresi “layer group filter” de birçok kişinin hoşuna gidebileceğini düşünüyorum. Bazen, farklı disiplinlerden tabakaları gruplamanız veya filtreleme kriterlerinde tanımlanamayan farklı nesneleri gruplamanız gerekebilir.

Tabaka Filtresi “Layer Filter” ve Şablon “Template”

Şayet şablonunuzda standart olarak tanımlanmış tabakalara “layer” sahipseniz, yeni yarattığınız her çizimde bu tabaka filtrelerini görmek isteyebilirsiniz, Evet sizinde tahmin edebileceğiniz gibi, istediğiniz filtreleri AAutoCAD çizim şablonu dosyanızda tanımlamalısınız.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.