1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Sürekli Çizginin Polyline” Bir Parçasını Budama

Bu makalemde birçoğunuz için olmasa bile bazılarınız için sorun olan bir konuda sizlere TRIM komutu ile ilgili bir AutoCAD ipucunu anlatacağım. Tabi ki, bilmeyenlerin bu anlatacağım ipucunu bilmeleri faydalı olacaktır.

TRIM komutunu kullandığınız zaman, çizgilerin budama sınırını belirlemek için geometriyi belirlemek eğiliminde olursunuz. Tabi ki, bu sürekli çizgiler “polyline” için de farklı değildir ve diğer geometrilerin budama sınırlarını belirlemek için tabi ki sürekli çizgileri “polylines” de kullanabilirsiniz. Fakat bir sürekli çizginin “polyline” sürekli çizgi kendisini kesmiyor olsa bile kendisini budama sınırı olarak belirlemeyi bilmeyebilirsiniz.  Örneğin, aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi bir sürekli çizgiye sahip olabilirsiniz:

 Sekil-1

Şimdi sürekli çizginin “polyline” tüm yatay kısmını budamak istediğinizi varsayalım. Birçok kullanıcı budama işlemini yapmak için,   TRIM komutunu çağırır; (aşağıdaki şekilde dik olarak görünen) çizgileri budama sınırı olarak seçtikten sonra boşluk tuşuna veya Enter tuşuna basar ve (yine aşağıdaki şekilde renkli olarak görünen) çizgilere tıklayarak budama işlemini gerçekleştirir:

 Sekil-2

 Ok, bu işlemin işi yaradığını kabul ediyorum. Fakat, yoğun (büyük) çizimlerinizde bulunan daha karışık sürekli çizgiler “polyline” üzerinde bu iş daha uzun zaman alır. Çünkü AutoCAD budama sınırlarını belirlemek için, tıkladığınız noktayı çiziminizdeki tüm diğer nesneler ile karşılaştırmak zorundadır.  Çiziminizin çok yüklü (yoğun) olduğu zorlu durumlarda, program budama sınırı olarak belirmek isteyebileceğiniz olası tüm çizgileri hesaplayacağı için,   AutoCAD ‘iniz çökme, takılma veya donma sorunuyla karşılaşabilir.

Bu yüzden, en iyisinin AutoCAD’e her zaman ne yapacağımızı kesin olarak söylemek olduğunu düşünüyorum. Bu şekilde çalışmak işlerin karmaşıklığını azaltacaktır. Böylece çökme, AutoCAD ‘in takılma veya donma olasılığı minimize edilmiş olacaktır.

Şimdi örneğimize geri dönelim. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi, TRIM komutunu çalıştırdıktan sonra, sürekli çizgiyi “polyline” seçin ve hemen sonrasında yatay kısma tıklayın. Bu AutoCAD’e verilebilecek en açık talimattır. AutoCAD hangi nesneleri saklamak (korumak) istediğinizi kolayca bilmesini sağlayan seçili olanlar haricindeki tüm diğer geometrileri ihmal etmesi gerektiğini bilecektir ve AutoCAD sürekli çizginin “polyline” bulunan sonraki düğüm noktasını budama sınırı olarak belirleyecektir.

Sekil-3

 

Evet bu makalemde anlattığım ipucu sizin için,  AutoCAD ile ilgili dünyanın en radikal veya en muhteşem ipucu olmayabilir; fakat yine de size biraz da olsa zaman kazandıracak ve AutoCAD’e gayet net ve açık talimat vereceği için, AutoCAD’in yapmak zorunda olduğu hesaplama yükünü azaltacağından dolayı AutoCAD ‘in takılma veya donma olasılığını azaltacaktır.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Plan Görünüşünün Derinliğini Ayarlama Hakkında

Revit’te bir modelin parçalarını kesme düzleminin altında görüntülemek için, Derinlik Kırpma “Depth Clipping“ parametresini kullanın. …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.