1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

SSX Komutu

Bu makalemde sizlere çok faydalı bulduğum ve sürekli kullandığım SSX komutundan bahsetmek istiyorum.

Bu komut gerçekten faydalı seçim araçlarından bir tanesidir. Nesneleri tek tek seçme oldukça kullanışsız bir yöntemdir ve nadiren sadece tek bir nesne için değişiklik yapmak istediğimizde geçerlidir. Yani, AutoCAD’de belirli tip nesneleri seçmek için bir yol olmalıdır…. Evet sizin de tahmin ettiğiniz gibi – SSX komutunun yaptığı tam olarak budur.  Bu komut size belirlediğiniz bir kritere sahip olan benzer nesneleri seçme olanağı sunmaktadır. Örneğin, “SERTAN” isimli tabaka “layer” üzerindeki tüm ÇİZGİ “LINE” nesnelerini seçmek istediğinizi farz edelim. Bunu yapabilmeniz için tek gereken komut satırına SSX yazıp Enter tuşuna bastıktan sonra; istediğiniz tabaka “layer” üzerinde (bu örnekte “SERTAN” isimli tabaka “layer”) olan bir çizgi “line” nesnesini seçmektir. AutoCAD belirlemiş olduğunuz kritere uygun olan nesneleri seçim setine ekleyecektir. Daha sonra bu seçim seti ile istediğiniz işlemi yapabilirsiniz.

 AutoCAD kurulumunuza bağlı olarak, bu komutu çalıştırdıktan sonra seçimleriniz iptal edilebilir. Böyle bir durumda, örneğim MOVE gibi çalıştırmak istediğiniz komutu başlatın ve Select Objects: “Nesne Seç:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde p yazıp Enter tuşuna basın. Yazdığınız bu p harfi bir önceki seçtiklerinizi tekrar seçecektir.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte 3 boyutlu 3B “3D” Görünüşlerde Kotlarla Çalışma

Revit’te perspektif veya ortografik görünüşte çalışırken kotları görüntüleyip; değiştirebilirsiniz. Video: 3D Görünümlerde Düzeylerle Çalışma (İngilizce) …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.