1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Sistem Değişkenlerinin Farklılıklarını Belirleme

Sıkça bazı komutların veya bazı öğelerin çizimden çizime farklı davrandıkları gibi bir durumla karşılaşıyorum. Şöyle ki, çizim üzerinde çizim birimleri her çizim için nasıl kontrol edilecekler; sistem değişkenleri çizim içerisinde nasıl kaydedilecekler gibi. Bu bakış açısıyla, iki çizim arasında farklılıkları izlemeye çalışmanın çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Böylece sisteminizdeki yanlış ayarlanmış sistem değişkenlerinin ne olması gerektiğini belirleyebilirsiniz. Bu sistem değişkenlerini belirleme ve kök nedenleri izleme AutoCAD’i iyi kavramaya ulaşmamızı sağlayacaktır. Yani gelecekte başımıza gelebilecek olan benzer problemlerle nasıl başa çıkacağımızı öğrenmemizi sağlayacaktır.

İki (veya daha fazla sayıda) çizim arasındaki farklılıkları izlemek için SYSVDLG olarak adlandırılan bir hızlı aracı kullanan harika bir yol buldum. Bu komuta şeritin Hızlı Araçlar “Express Tools” sekmesinde Araçlar “Tools“ panelinden ulaşabilirsiniz. Komutu çalıştırdığınız zaman, aşağıdaki şekilde gördüğünüz Sistem Değişkenleri “System Variables” iletişim kutusu ile karşılaşacaksınız:

Sekil-1

Bu iletişim kutusu size sistem değişkenlerinde kaydedilen değerleri düzenleme olanağı sağlamaktadır. Çizimler arasında karşılaştırma amacı için harika yanını ise, Tümünü Kaydet “Save All” seçeneğinden sonra görürüz. Bu seçenek tüm sistem değişkenlerini bir SVF dosyasına aktarır.

SVF dosyası sistem değişkeni ismini ve hemen yanında değerini içeren basit bir metin dosyasıdır. Bu dosya normal bir Excel dosyası olmamakla birlikte, Excel programını kullanarak bu dosyayı açabiliriz. Bu içe aktarma işlemini karşılaştırmak istediğiniz içinci çizimden oluşturduğunuz SVF dosyası içinde tekrarlar ve verileri kopyala “copy” ve yapıştır “paste” yaparak aynı çalışma sayfasında toplayabilirsiniz. Sonrasında yapmanız gereken ise basit bir karşılaştırma yapmak. Ben şöyle bir Eğer “If” karşılaştırması yapıyorum. Şayet Excel programınız İngilizce ise, =IF(A1=C1;”AYNI”;”FARKLI”) Şayet Excel programınız Türkçe ise,  =EĞER(A1=C1;”AYNI”;”FARKLI”) . Nihayetinde Excel çalışma sayfanız aşağıdakine benzer bir şekilde görünecektir:

Sekil-2

 

Umarım ki, bu makalemde sizlere faydalı bilgiler sunabilmişimdir.

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Altlıklar “Underlay” Hakkında

Revit’te koordinasyon ve inşaat için farklı kotlardaki bileşenlerin ilişkisini anlamanız gerektiğinde Altlıklar “Underlays” yararlıdırlar. Video: …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.