Sayfa Seti Yöneticisinden “Sheet Set Manager“ çok sayfalı PDF Yaratma

Geçen Haziran ayı içerisinde bir özel firmanın teknik ressamları ve mühendisleri için organize ettiği AutoCAD 2012 eğitimini başarı ile tamamladık. Eğitim başarı ile bittiği için, firma yetkilisine katılan şirket personelinin artık AutoCAD ile neler başarabildiklerini göstermek ve sonuçları PDF dosyası olarak göndermek istedim. Eğitime katılan tüm kursiyerlerin (30 kişi) her birinin çizdikleri çizimleri PDF dosyası haline getirmeyi düşünüyordum; fakat bu 30 PDF dosyasını nasıl tek bir PDF dosyasında birleştireceğim kafamı kurcalıyordu. Fakat hemen sonrasında aklıma AutoCAD’in sayfa seti “sheet set” özelliği geldi. Kursiyerler çizdiklerini antet bloğu ile birlikte yerleşim sekmesi üzerine yerleştirmişlerdi. İşte bundan sonra benim yaptıklarım aşağıda:

  1. Sayfa Seti Yöneticisini “Sheet Set Manager” açtım (Görüntü “View” sekmesi içerisinde>Paletler “Palettes” panelinde>Sayfa Seti Yöneticisi “Sheet Set Manager”).
  2. Aşağı açılır listeden, Yeni Sayfa Seti “New Sheet Set” düğmesini seçtim.
  3. Açılan iletişim kutusunda, bu yeni sayfa setine “sheet set” bir isim verdim ve bunu (bu yeni sayfa setini) sık kullandığım bir klasörün (AutoCAD kursiyerlerim için kullandığım bir klasörün alt klasörü) içerisine koydum. Böylece tüm dosyalar ve bu dosyalardaki yerleşimler “layouts” listelendiler.
  4. Yerleşimin görüntülenmesini görmek için herbir dosya üzerine tıkladım. Çünkü birçok çizim kursiyerlerin üzerine hiç bir şey koymadığı Yerleşim2 “Layout2” sekmesine sahipti ve ben bu boş yerleşimlerin PDF dosyasında boş bir sayfa olarak görünmesini istemediğim için, bu boş yerleşimleri kaldırmalıydım. Bu görüntületme esnasında çizimi açmadan sağ tıkladım ve Sayfayı Kaldır “Remove Sheet” seçeneğini tıklayarak tüm boş yerleşimleri kaldırdım.
  5. Daha sonra sayfaları seçtim; Yayımla “Publish” düğmesinin yanındaki aşağı ok simgesine tıkladım ve PDF’e Yayımla “Publish to PDF” düğmesini seçtim. Yaratılacak PDF dosyası için, bir isim ve yer belirledikten sonra Seç “Select” düğmesine tıkladım.

Hepsi bu kadar! AutoCAD PDF dosyasını yarattı.

Sekil-1

Sayfa Seti Yöneticisinden “Sheet Set Manager“ çok sayfalı PDF Yaratma işlemi

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Referans Düzlem Alt Kategorilerini Yaratma

    Görünürlüğü ve grafik ayarlarını kontrol etmek için, referans düzlemine bir alt kategori atayabilirsiniz. …

Bir cevap yazın