1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Şablonlarınıza “Template” Stiller Ekleme

Bu makalemizde de şablonlar “template” ile ilgili tartışmamıza devam ediyoruz.

Bir önceki makalede, AutoCAD şablonlarınıza “template” niçin tabakalar “layer” eklemeniz gerektiğini tartışmıştık. Genellikle yaptığımız diğer bir ortak ayar da şablonumuza “template” stiller eklemektir.

Şablonunuza “template” ekleyebileceğiniz birçok stil vardır Bunlar:

 1. Yazı stilleri “Text style”
 2. Ölçü stilleri “Dimension style”
 3. Tablo stilleri “Table style”
 4. Kılavuz stilleri “Leader style”
 5. Çoklu kılavuz stilleri “Multi leader style”

Kullanacağınız stilleri eklemelisiniz. Örneğin, şayet çiziminizde tablo kullanmayacaksanız, şablonunuza “tamplate” tablo stili “table style” eklemenize gerek yoktur. Bununla birlikte, şablonunuzu “template” en geniş anlamda olası her stili ekleyerek hazırlamanız da kötü bir fikir değildir.

sekil-01

Kaç tane stile ihtiyaç duyarız?

 • Bir çizimde, birçok farklı yazı ebatını kullanma ihtiyacı duyarız. Genel amaçlar için, antet bloğu için, görüntü “view” başlıkları için v. b. g. Tüm hepsinin bir listesini yapın ve şablonunuzda “template” bunları yaratın.
 • Şayet çiziminizi model alana koyuyorsanız, farklı baskı ölçekleri için, farklı stiller ayarlama ihtiyacı duyarsınız. Fakat şayet açıklama ölçeklerini “annotation scale” kullanıyorsanız, tüm ölçekler için tek bir stil kullanabilirsiniz.
 • In Genel olarak, çizimimizde tek bir ölçü stili “dimension style” kullanırız. Bununla birlikte, birden fazla ölçü stiline “dimension style” ihtiyaç duyabilirsiniz. Şayet izometrik çizimlerle çalışıyorsanız, daha fazla stil ihtiyacınız da olabilir. Bu sebeple belki de en iyi çözüm farklı şablonlarınızın “template” olmasıdır.
 • Tablolar “Table” AutoCAD’de yenidirler. Şayet çiziminizde tablo kullanmanız gerektiğini düşünüyorsanız, şablonunuza “template” tablo stili “table style” eklemeyi düşünmelisiniz.

İşinizi tamamladıktan sonra, dosyanızı kaydetmeyi unutmayın.

Gereksinim duyacağınız stil sayısı çizimlerinize bağlıdır. Farklı endüstri dallarında değişik çizim sunumlarına ihtiyaç duyulmakta olup; ihtiyaç duyacağınız stilleri belirlemek için, çizimlerinizi incelemelisiniz.

Şimdi siz tartışın:

 1. Siz şablonunuza “template” hangi stilleri koyuyorsunuz? Hangi standartları kullanıyorsunuz?
 2. Bir şablon dosyası için kaç tane stile ihtiyaç duyuyorsunuz? Bu stilleri hangi nesneler için kullanıyorsunuz?
 3. Siz çiziminizi bastırmak için, model alanımı yerleşimleri mi kullanıyorsunuz?
 4. Tabakalar ve stillerle çalışmaya başladıktan sonra, bir şablondan “template” daha fazla şablona “template” ihtiyacınız olduğunu düşünüyor musunuz? Buna niçin ihtiyaç duyuyorsunuz?

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.