1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Şablona “Template” Tabaka “Layer” Bilgilerini Ekleme

Bu makalemizde şablonlar “template” ile ilgili tartışmamıza devam ediyoruz. AutoCAD şablon “template” dosyalarınıza ne koyacağınıza karar verdiniz mi?

Şablonumuza “Template” ekleyeceğimiz ilk ve en ortak öğe tabakalar “layer” dır. Bu günkü işiniz yeni bir şablon “template” yaratmak ve tabaka “layer” bilgilerini eklemek olacak.

Tabakaları “Layer” Niçin Kullanmalıyız?

Şayet çizimlerinizi hala 0 (sıfır) isimli tabaka “layer” üzerine yapıyorsanız, büyük bir probleminiz var demektir.

Faydalar Nelerdir?

Tabakaları “Layer” kullanmanın birçok faydası vardır. Bunlardan bazıları:

 1. Tabaka “Layer” üzerindeki nesneleri hızlıca açık/kapalı “on/off” durumuna getirebiliriz.
 2. Belirli bir t abaka “layer” üzerindeki nesneleri hızlıca seçebiliriz.
 3. Her bir tabaka için çizgi kalınlığı “line weight”, çizghi tipi “line type” gibi özel özellikleri ayarlayabilir ve hızlıca değiştirebiliriz.
 4. Değiştirilmesini istemediğimiz nesneleri korumak için, tabakaları “layer” kilitleyebiliriz.

Yeni çizimlere tabakaları “layer” eklemek çok sıkıcı ve zahmetli bir iştir. Her yeni AutoCAD çizimi yaratacağınız zaman, bu işi sürekli yapmak istemezsiniz.

Sizin Standart Tabakalarınız “Layer” Var mı?

Tabakalar “Layer” ile ilgili BS 1192, AIA, ISO 13567-1/3, AEC (UK), A/E/C, CAD SIA 2014 (1996), ÖNORM A 6240-4 (2012) gibi birçok CAD standardı bulunmaktadır. Bununla birlikte, şayet kendi kullandığınız başka bir standardınız varsa, kendi standardınızı da kullanmaya devam edebilirsiniz.

şayet henüz herhangi bir standart kullanmıyorsanız, kullanmaya başlamak için şimdi tam zamanı. Uluslararası Mimari Çizim Standardının UMÇ) “(IAD)” tabakalar standardını deneyebilirsiniz.

Yeni bir Çizim Başlatma

Şimdi yeni bir çizim yaratalım.

Yeni çizimi kendi şablon dosyanızı kullanarak yaratmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Mevcut AutoCAD şablonlarını (acad.dwt ve acaiso.dwt) kullanarak yaratılacak yeni çizimler hatasız ve temiz olacaklardır.

Daha önceden tamamlamış olduğunuz herhangi bir çiziminize dokunmayın; o çizimin kopyasını yaratın ve çizimde ihtiyacınız olmayacak her şeyi silin.

Doğru Şablonu “Template” Seçme

Yeni çizimi yaratırken doğru şablon “template” dosyasını seçerek kullandığınıza emin olun. AutoCAD’de Hızlı Erişim araç çubuğundaki Yeni “New” düğmesine tıklayın. AutoCAD’in açılışta otomatik olarak yarattığı Drawing1isimli yeni çizimi önemsemeyin ve sağ üst köşesindeki Kapat “Close (X) düğmesine tıklayarak kapatın. Kendinize ön tanımlı bir şablon “template” dosyası belirleyin.

sekil-01

Birçok boş şablon “template” dosyası vardır. Hangisini kullanmalısınız?

Bu arada şablon “template” seçiminizi yaparken dikkate almanız gerekenler:

 1. Birimler “Units”. Şayet metrik birimleri kullanıyorsanız, yeni çizime metrik şablon “template” ile başlamalısınız. Bunun için bir ISO şablon “template” seçmeniz gerekecektir.
 2. Baskı stili “Plot style”. Şayet (stil “style” tabanlı – .stb uzantılı) isimlendirilmiş bir baskı stili “plot style” kullanmak istiyorsanız, o isimli şablonu “template” seçmelisiniz. Şayet (renk “color” tabanlı – .ctb uzantılı) isimlendirilmiş bir baskı stili “plot style” kullanmak istiyorsanız, diğer şablonlardan “template” seçim yapmalısınız.

Örneğin, metrik birimlerle çalışmak ve renk “color” tabanlı baskı stili “plot style” kullanarak baskı almak istiyorum. Bunun için, acadiso.dwt şablonunu “template” seçeceğim.

Tabala “Layer” Bilgilerini Ekleyin

Artık şablonumuza “template” tabakaları eklemeliyiz. Bu çiziminizde kullanacağınız tabakaları yaratın.

İpucu: Şayet tabakalarınızı mevcut bir çiziminizden bu çizime içe aktarmak istiyorsanız, Tasarım Merkezini “Design Center” kullanabilirsiniz. Tasarım Merkezinde “Design Center” mevcut çiziminizi bulun; ağacı genişletin. Klasör ağacından tabakaları “layer” seçin.

İçe aktarmak istediğiniz tabakaları “layer” seçin ve tutup çizim alanına sürükleyerek bırakın veya seçtikten sonra sağ tıklayın ve açılan menüden Tabakaları Ekle “Add layer(s)” seçeneğini seçin.

sekil-02

Tabaka Filtreleri “Filter”

Yukarıdaki adımları yaptıktan sonra, çiziminizde birçok tabakanız olmuş olabilir. Çiziminiz tabakalara boğulmuş olabilir. Şimdi bunları sadeleştirmeliyiz.

Sadece üzerinde işlem yapacağınız belirli tabakaları “layer” göstermek için, tabaka filtreleri “layer filter” ve/veya tabaka grupları “layer group” ekleyebilirsiniz. Örneğin, görünüşler üzerinde çalışacağınız zaman, sadece görünüş tabakalarını “layer” gösterebilirsiniz. Böylece hem Tabaka Yöneticisindeki “Layer Manager” liste hem de Tabakalar “Llayers” aşağı açılır listesi filtrelenecektir.

Şayet tabaka filtreleri “”layer filter” konusuna aşinaysanız, filtreleri kolaylıkla yaratabilirsiniz.

Şayet henüz tabaka filtreleriyle “layer filter” tanışmadıysanız, burayı tıklayabilirsiniz.

Tabaka Durumları “Layer State”

Yapmanız gerekebilecek diğer bir ayar da tabaka durumları “layer states” ayarıdır. Tabaka durumu “Layer state” tabakalarınızın durumlarının nasıl olacağını kaydeder.

Bu ayar bize nasıl yardımcı olacaktır?

 1. Bazen çizim yaparken bazı tabakaları açma veya kapatma ihtiyacı duyarız. Bu ayar sayesinde yüzlerce tabakayı tek bir tıklamayla kapatabilirsiniz.
 2. Bezen ise, çizimi farklı baskı ölçeğinde kullanmamız gerektiği için, aynı çizimi farklı çizgi kalınlıkları ile bastırmamız gerekir.
 3. Büyük ölçeklerde baskı alacağımız zaman, bazı detayları gizlemek isteriz.
 4. Tabaka durumlarını “Layer states” kullanmamız için diğer bir sebepte birçok tabakanın özelliklerini hızlıca değiştirebilmemize olanak sağlamasıdır.

Şimdi birkaç tabaka durumu “”layer state” yaratalım.

Şayet henüz tabaka durumları “layer states” özelliği ile tanışmadıysanız, tabaka durumları “layer states öğreticisine gitmek için burayı tıklayın.

İşinizi bitirdikten sonra, dosyanızı kaydedin.

Tartışma

Şimdi bu makalemde neler öğrendiğinizi tartışalım:

 1. Çizime doğru şablon ile başlamadığınız için, problem yaşadığınız oldu mu?
 2. Hangi baskı stilini kullanıyorsunuz? Siz stil “style” tabanlı – .stb uzantılı baskı stilini “plot style” mi yoksa renk “color” tabanlı – .ctb uzantılı baskı stilini “plot style” mitercih ediyorsunuz?
 3. Sürekli kullandığınız kaç tane tabaka filtresine “layer filter” sahipsiniz? Tabakalarınızı nasıl gruplayacağınıza nasıl karar veriyorsunuz?
 4. Sürekli kullandığınız kaç tane tabaka durumuna “layer states” sahipsiniz? Onları ne için kullanıyorsunuz?

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.