1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Revitte Referans Kotlara (Datum) Kapsam Kutusu “Scope Box” Uygulama

Revit Kapsam Kutuları

Bir kapsam kutusundaki “scope box” referans kot (datum) elemanlarının görünürlüğünü kontrol etmek için, her referans kot (datum) elemanını kapsam kutusuyla “scope box” ilişkilendirmelisiniz. Bunun için:

  1. Uygun referans kot (datum) elemanını seçin (örneğin bir ızgara çizgisi).
  2. Özellikler “Properties” paletinde, Kapsam Kutusu “Scope Box “ öğesi için istediğiniz kapsam kutusunu seçin.

Örneğin, Kapsam Kutusu-1 ve Kapsam Kutusu-2 adlı 2 kapsam kutusuna sahip bir proje için, açılır listeden Kapsam Kutusu-1’i seçin.

Uygula “Apply” düğmesine tıklayın.

Referans kot (Datum) artık sadece kesme düzlemi seçilen kapsam kutusuyla “scope box” kesişen görünüşlerde görüntülenir. Şayet bir görünüşün kesme düzlemi kapsam dışındaysa, ilgili referans kot (datum) görünüşte görüntülenmez.

Örneğin, aşağıdaki çizimde, üstten görünüş ana bina ve kuşkanadı şeklindeki kısmın etrafındaki kapsam kutularını göstermektedir. Kapsam Kutusu-1, ana bina için ızgara çizgilerine; Kapsam Kutusu-2 ise kuşkanadı şeklindeki kısım için ızgara çizgilerine uygulanmıştır. Sonuç olarak, bağımlı görünüşler (altta kısımda) yalnızca binanın her bir parçası için geçerli olan ızgara çizgilerini göstermektedir.

Revit Kapsam Kutuları

İpucu: Şayet bir kesit görünüşünün kesme düzlemi kapsam kutusuyla kesişirse, referans kot (datum) elemanları) kesit görünüşünde görünür.

Kapsam Kutusu “Scope Box” ile Yeniden Boyutlandırmış Referans Kot (Datum) Elemanları

Kapsam kutusunu “Scope box” seçip sürükleyerek kapsam kutuları ile ilişkili referans kotların (datum) uzantısını sürükleyebilirsiniz. İlgili referans onunla birlikte hareket eder.

Revit Kapsam Kutuları

Sürüklenen kapsam kutusu “scope box” kendisiyle ilişkili kot çizgilerini hareket ettirir (taşır).

Bir kot referans kotunun (datum) uzantılarını varsayılan değerine geri döndürmek için, kotu seçin, sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden 3B Uzantılara Sıfırla “Reset to 3D Extents” seçeneğini seçin. 3 boyutlu 3B “3D” Modelin uzantıları, atandığı kapsam kutusunun kenarından taşınamaz, ancak modelin 2 boyutlu 2B “2D” uzantıları bir görünüşte değiştirilebilir. Bu seçenek uzantıları varsayılan (ön tanımlı) konumuna geri döndürür.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.